Aparatury RC – dlaczego warto wybrać 2,4GHz

Początkujący modelarze często zastanawiają się jaką aparaturę wybrać. Te pytania stale przewijają się na grupach dyskusyjnych i forach internetowych. W niniejszym artykule skupimy się na opisaniu pokrótce aparatury RC działającej w systemie 2.4Ghz oraz na ich licznych zaletach.

Pasmo nadawania 2.4GHz

W chwili obecnej to najpopularniejsze pasmo nadawania używane w aparaturach RC. Większość nadajników uniwersalnych sprzedawanych do użycia w różnych typach modeli: samolotów, helikopterów, dronów czy łodzi używa właśnie 2.4GHz. Technologia ta stopniowo wyparła inne używane wcześniej częstotliwości np. 27MHz czy 35MHz. Pierwszą widoczną ne pierwszy rzut oka różnicą jest antena. W 2.4GHz antena jest sporo krótsza – jej aktywna część mierzy zaledwie kilka centymetrów. Wynika to z długości fali.

Odporność na zakłócenia szerokopasmowych systemów 2.4GHz

Nadajniki 2.4GHz mają tą zaletę, że można korzystać z kilku a nawet kilkunastu nadajników i odbiorników w jednym czasie nie zakłócając się. Nadajnik i odbiornik zmieniają częstotliwość w zakresie danego pasma w danych odstępach czasu. Przez to, że nadajnik i odbiornik nie pozostają długo na jednym kanale zakłócenie ich staje się trudne. Jedną z najbardziej cenionych marek na rynku modelarskich aparatur RC jest Futaba. Aparatury tego producenta można spotkać na lotniskach modelarskich na całym świecie. Godnym uwagi modelem jest Futaba T14SG:

Aparatury RC T14SG 14CH 2.4GHz + odbiornik R7008SB
Aparatury RC T14SG 14CH 2.4GHz + odbiornik R7008SB

Telemetria czyli dane z czujników w modelu przesyłane do aparatury

W systemach 2.4GHz mamy możliwość skorzystania z telemetrii czyli komunikacji dwukierunkowej. Odbiornik z jednej strony odbiera komendy wysyłane przez nadajnik i przekazuje je do urządzeń peryferyjnych jak np. regulator obrotów czy serwomechanizm. Z drugiej strony ma możliwość wysyłania danych do nadajnika. Dane te można pozyskać z kompatybilnych czujników, występują czujniki temperatury, wysokości, prędkości i inne. Aparatura z telemetrią może wyświetlać te dane na swoim ekranie, a gdy jest wyposażona w odpowiednie funkcje może je przedstawiać w formie audio czy zapisywać pozyskane dane na karcie pamięci. Zapisane dane można odczytywać i przetwarzać w programach. Idealnym przykładem aparatury z telemetrią jest FrSky Q X7S. Model  wyposażony w doskonałe drążki oparte na czujnikach Halla, przyjazny i rozbudowany software OpenTX oraz dość niecodzienny design.

Współpraca z innymi urządzeniami w modelu

System ten jest całkowicie niewrażliwy na używane w modelarstwie FPV (czyli takim gdzie obraz z kamery w modelu wysyłany jest na ziemię) nadajnik 5.8GHz. Modele coraz częściej wyposażane są w transmisję FPV, bo latanie w ten sposób przynosi dużo frajdy zarówno tym pilotom, którzy latali wcześniej „tradycyjnymi” modelami RC jak i tym którzy nie mieli wcześniej z nimi styczności.

Aparatury RC 2.4GHz w niskim budżecie

Klienci hurtowni modelarskiej Gimmik często pytają czy aparaturę 2.4GHz można kupić w rozsądnej kwocie. W tym artykule odpowiadamy: TAK! Aparatura 2.4GHz nie musi być droga, z powodzeniem da się zakupić aparaturę 6-cio kanałową w budżecie ok. 200złotych. Przykładem może być FlySky FS-i6:

Aparatury RC w paśmie 2.4Ghz to idealny wybór dla każdego modelarza, niezależnie od stopnia zaawansowania. Zachęcamy do zapytania odnośnie aktualnie polecanych nadajników w naszym dziele technicznym. Gdy stoimy przed zakupem zabawki zdalnie sterowanej warto sprawdzić czy interesujący nas model jest sprzedawany z aparaturą 2.4GHz. Wiele modeli czołgów, łódek dalej wykorzystuje częstotliwości 27MHz i 35MHz i nie należy się ich wystrzegać. W przypadku niedużych zasięgów będą zachowywać się podobnie.