FrSky Taranis X9D Plus – aparatura 2,4GHz z telemetrią

FrSky to producent bardzo wysokiej jakości aparatur modelarskich oraz odbiorników rc, również tych wspierających telemetrię. Oferta hurtowni modelarskiej Gimmik została uzupełniona o cenioną na całym świecie aparaturę z telemetrią Taranis X9D Plus, o której będzie traktował dzisiejszy artykuł.

Taranis X9D Plus z aluminiową walizką

Taranis X9D z oznaczeniem „Plus” to ulepszona wersja nadajnika X9D. Głównymi różnicami względem poprzednika jest akumulator NiMH o dużo większej pojemności 2000mAh w porównaniu do poprzedniego 800mAh, wyraźniejszy wyświetlacz z dwoma kolorami podświetlania, sygnalizacje wibracyjne oraz poprawiona słyszalność głosowych komunikatów. Aparatura bazuje na otwartym oprogramowaniu OpenTX. Oznacza to, że zostało ono stworzone przez samych modelarzy, którzy to najdokładniej wiedzą, czego potrzeba nadajnikowi rc najnowszej generacji. Dzięki „open source’owi” mamy możliwość praktycznie nieograniczonego konfigurowania modeli, zaś samo oprogramowanie jest cały czas modyfikowanie i ulepszane.

Oferowany przez hurtownię modelarską Gimmik 9-kanałowy Taranis, którego ilość kanałów możemy opcjonalnie zwiększyć do 16 za pomocą dodatkowego modułu, zapakowany jest fabrycznie w bardzo ładną, solidną, aluminiową walizkę. Aparatura idealnie wpasowana jest w dociętą wewnątrz aluminiowej walizki piankę. Poza modelem X9D Plus, w zestawie znajdziemy odbiornik rc FrSky X8R, akumulator NiMH 7,2V o pojemności 2000mAh, ładowarkę sieciową oraz smycz do zawieszenia aparatury na szyi.

Aparatura rc FrSky Taranis X9D Plus

Rzadko który nadajnik rc ma możliwość wydawania komunikatów głosowych, co jest niezaprzeczalnym plusem nowego Taranisa. Funkcja ta jest szczególnie doceniana przez modelarzy FPV latających w goglach. Komunikaty głosowe oraz alarmy wibracyjne można w dowolny sposób konfigurować a nawet wgrywać własne pobrane z Internetu bądź przygotowane przez siebie. Dowolność konfiguracyjna pozwala ustawić powiadomienia np. o tym, ile minut lotu jeszcze zostało (w przeciwieństwie do komunikatu informującego o niskim poziomie naładowania akumulatora, gdy niekiedy jest już za późno na bezpieczne lądowanie), czy rozgłaszać innego rodzaju ostrzeżenia.

Aparatura rc, wykonana z wysokiej jakości materiałów, posiada mnóstwo przełączników i potencjometrów, które zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagającego modelarza: 6 przełączników 3-pozycyjnych, 1 przełącznik 2-pozycyjny, 2 drążki z trymerami, 2 suwaki po bokach obudowy, 2 potencjometry oraz jeden przełącznik chwilowy. Dzięki oprogramowaniu OpenTX, można je dowolnie programować. O jakości wykonania całej aparatury mogą świadczyć chociażby same drążki (lewy i prawy), które są zawieszone na łożyskach kulkowych i dodatkowo wyposażone w potencjometry.

Potencjometry, switche i przełączniki nadajnika rc FrSky

Taranis X9D Plus wyposażony został w moduł nadawczy z telemetrią. Moduł ten obsługuje również starsze protokoły FrSky i można go używać z odbiornikami zarówno serii D jak i VxRII. Dodatkowo, moduł  ten obsługuje dwa nowe tryby: LR12 (dla dalekiego zasięgu bez telemetrii) i D16 (dla telemetrii). Z tyłu nadajnika, nad gniazdem na akumulator, znajduje się kieszeń na moduł nadawczy innych marek niż FrSky. Możliwości konfiguracyjne aparatury Taranis są naprawdę imponujące. W zaawansowanych opcjach menu znajdziemy możliwość zaprogramowania odbiorników jak mają się zachować w momencie utraty sygnału (fail safe). Do wyboru mamy 3 opcje: hold, umożliwiającą podtrzymanie stanu kiedy dojdzie do utraty sygnału; stop pulses, czyli wstrzymanie sterowania mechanizmów wykonawczych oraz custom positions, czyli możliwość własnego ustawienia pozycji mechanizmów wykonawyczych, dzięki czemu w przypadku utraty zasięgi, model zachowa się tak, jakbyśmy tego chcieli, do czasu ponownego nawiązania łączności.

Niewiele aparatur rc dostępnych na rynku ma zapewnione tak szerokie wsparcie. I nie mamy tutaj na myśli tylko możliwości tworzenia własnego oprogramowania przez użytkowników. W ofercie hurtowni modelarskiej Gimmik, poza samym nadajnikiem i akcesoriami, znajdziemy części zamienne do aparatury Taranis. Z możliwości, o których warto wspomnieć jest to że kanały wyjściowe można przyporządkować według własnego uznania i miksować je z wejściami fizycznymi, czyli z drążkami, przełącznikami, czy też wejściami logicznymi itd., zaś funkcja Receiver Match umożliwi przypisanie odbiornika do konkretnej konfiguracji modelu. Szczególnie przydatna funkcjonalność, gdy ten sam nadajnik steruje kilkoma modelami. Dzięki niej uniemożliwimy omyłkowemu przełączeniu się do sterowania modelem niż ten, który jest aktualnie wybrany w radiu.

Wygaszony wyświetlacz LCD aparatury Taranis

Na wyświetlaczu z dwoma kolorami podświetlenia, niebieskim i pomarańczowym, których jasność i barwę można płynnie regulować, możemy wyświetlać dane telemetryczne. Służą do tego aż 3 ekrany wyświetlacza, zaś sposób wyświetlania danych możemy dostosować do własnych potrzeb. X9D Plus daje nam możliwość zapisywania danych telemetrycznych na karcie pamięci, której slot umiejscowiony jest pod pokrywą akumulatora rc. Możemy śledzić takie wartości jak dane GPS, dane z wariometru, napięcie akumulatora, napięcie pobieranego prądu czy też inne dane przesyłane za pomocą kompatybilnych z aparaturą czujników.

Gniazdo mini jack (standardowe gniazdo typu JR) dzięki sygnałowi PPM daje możliwość połączenia nadajników w system uczeń-nauczyciel, zaś sam nadajnik potrafi wysyłać do 16 kanałów o odbierać ich aż 8. Nadajnik Taranis X9D Plus wspiera oprogramowanie OpenTX Companion dedykowane Windowsom, Linuxom czy komputerom z systemem Mac, dzięki któremu użytkownik może zapisywać, dowolnie edytować  czy też wymieniać ustawienia dla swoich model, a to za sprawą portu USB, przez który uzyskamy również dostęp do karty micro SD znajdującej się w slocie.

AKumulator rc nadajnika Taranis X9D Plus - NiMh 7,2V 2000mAh

Poniżej dane techniczne aparatury Taranis X9D Plus:

 • Częstotliwość 2,4 GHz
 • Zasięg: około 1000 metrów (podczas naszych testów)
 • Kompatybilność z odbiornikami FrSky serii X, D i V8-ll oraz dowolnymi innymi, jeśli zainstalowano moduł nadawczy innej marki
 • Rozdzielczość ekranu 212×64 pikseli
 • do 16 kanałów z telemetrią (32 kanały logiczne)
 • 60 pamięci dla konfiguracji modeli
 • 64 miksery
 • 9 trybów lotu
 • 2 timery na model
 • 16 krzywych, każda od 3 do 17 punktów
 • 32 przełączniki logiczne
 • Pełna obsługa dla telemetrii, kontrola siły sygnału docierającego do odbiornika
 • Komunikaty głosowe
 • Powiadomienia wibracyjne
 • Szybka reakcja, 9 ms przy użyciu kompatybilnych odbiorników
 • Zakres napięcia akumulatora zasilającego 6-15V (2S-3S LiPo)
 • Pobór prądu 270 mA (przy aktywnym wewnętrznym module nadawczym i podświetleniu wyświetlacza)
 • Zakres temperatury pracy: od -10℃ do 60℃

Jeśli szukasz porządnie wykonanej aparatury, oferującej mnóstwo funkcji, telemetrię, wsparcie Open Source i szeroką kompatybilność z urządzeniami zewnętrznymi, to FrSky Taranis X9D jest urządzeniem dla Ciebie!

Poniżej unboxing nadajnika Taranis X9D Plus:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.