Niezbędnik początkującego modelarza

Modele do sklejania są nieustannie w modzie i popularności przez co grono ich wielbicieli stale się powiększa. Dlatego wciąż aktualne są tematy i pytania o niezbędnik początkującego modelarza. No to dzisiaj – narzędzia i akcesoria, które przydadzą się początkującemu modelarzowi czyli, co musicie zgromadzić, zanim zaczniecie kleić i tworzyć 🙂

Praca „na ostro”

Modele do sklejania bardzo często mają części zamieszczone w rameczkach i zanim zaczniemy je łączyć ze sobą- musimy mieć dobre i precyzyjne narzędzie do tego. Przyda się Wam zatem nożyk modelarski lub cążki modelarskie do wycinania. Dzięki nożykowi z łatwością pójdzie wam obróbka wyciętych z ramek elementów, usuniecie pozostałości po wycinaniu cążkami oraz tzw. „nadlewek”, które spotkać można przy niższej jakości modelach. Najwygodniejsze i najbardziej funkcjonalne będą nożyki z wymiennymi ostrzami, bo łatwiej się nimi manewruje i wygodniej utrzymują się w dłoni. Te z łamanym ostrzem są też OK, ale precyzja ich cięcia jest nieco mniejsza. Pamiętajcie, że takie nożyki są niczym skalpele, więc trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.

Papier ścierny oraz pilnik

W zasadzie każda część wymaga dodatkowej obróbki z użyciem pilnika lub papieru ściernego. Do modeli fajnie sprawdzą Wam się … zwykłe pilniczki do paznokci o różnej gradacji . Dlatego warto się uśmiechnąć do swojej kobiety, mamy czy teściowej 😉 i może udostępni Wam ten sprzęt. A jeśli nie, to możecie nabyć go w każdej drogerii. No i czasem przydaje się  papier ścierny (gradacja od 240 do 1000), ale nie muszą być to zawrotnej wielkości arkusze – odrobina wystarczy. Jeśli macie pilnik metalowy – też warto mieć go czasem pod ręką.

Kleje

O klejach możemy powiedzieć Wam wiele, ponieważ w naszej hurtowni znajdziecie ich szeroki wybór (różne rodzaje i zastosowania) i znamy opinie naszych klientów. Do modeli oczywiście wybieramy klej przeznaczony do plastiku. Na dobry początek warto użyć kleju z precyzyjnym dozownikiem i niekoniecznie najtańszego dostępnego. Najlepiej dobrać sobie też odpowiednią gęstość. Rzadki klej nie zostawi śladów nawet, kiedy ręka jeszcze niepewna i nałożymy go zbyt dużo. Gęste kleje sugerowane są raczej przy dużych powierzchniach, ponieważ przy małych elementach trudniej będzie Wam skontrolować dozowanie. Zbyt duża ilość środka klejącego może uszkodzić plastik, np przez próbę usunięcia takiego „kleksa”. Kleje cyjanoakrylowe – służą do łączenia elementów, niedających się połączyć klejami do plastiku (np. żywice itp).

Farby

Jeśli wybraliście zestaw do sklejania bez farb – musicie poszukać ich we własnym zakresie. Możecie wybierać spośród szerokiej gamy dostępnych produktów na rynku. Farby modelarskie akrylowe w sprayu mają drobniejszy pigment niż zwykłe farby w w tej postaci. Przy mniejszych powierzchniach wybierajcie akrylowe do malowania pędzelkiem. Część z takich farb – wymaga stosowania rozcieńczalników, a po wyschnięciu, dość dobrze przywierają do plastiku nie wchodząc z nim w reakcję. Inną opcją na „kolorowanie” modelu są farby modelarskie olejne. Bardzo ładnie kryją i przylegają do plastiku, nie wymagają podkładu i fajnie rozprowadzają się też na większych powierzchniach przy użyciu pędzla.

Pozostałe akcesoria

To, co może się Wam jeszcze przydać, to z pewnością pęseta, dzięki której będziecie w stanie precyzyjnie zamontować części. Do tego tzw. „szpachlówka” do maskowania niedoskonałości. Oczywiście pędzelek do malowania będzie Wam nieodzowny.

Drodzy początkujący

Macie zatem niezbędnik modelarza. Teraz pozostaje tylko kwestia poszukiwania modelu, który chcecie zbudować własnymi siłami, cierpliwością i zapałem. Wybierajcie spośród szerokiej gamy modeli dostępnych w hurtowni modelarskiej Gimmik. 3mamy kciuki za Wasze osiągnięcia i do dzieła!