Dziś pokażemy Wam, jak korzystać z rowerków GIMME, aby maksymalnie i bezpiecznie wykorzystać wszystkie ich możliwości. Podsuwamy też kilka pomysłów na ciekawe zabawy z Waszymi Maluchami. Od teraz każdy Gimme-spacer, każda Gimme- zabawa codziennie może przynieść mały wielki sukces dla Waszej pociechy, która uczy się nowych sprawności, dzięki tym rowerkom.
I. Pierwsze kroki – wsiadamy, zsiadamy, skręcamy, utrzymujemy równowagę
- Na początek uczymy Dziecko wsiadania na rowerek oraz schodzenia z niego. Na pewno będzie na tym mocno skupione i na wstępie będzie mu potrzebna nasza asekuracja, a nawet prezentacja. Tak więc, Mamo, Tato – pokażcie, co umiecie :)))
- Następnym krokiem jest nauka utrzymywania na nim równowagi. Pierwsze próby jazdy powinny odbywać się na równym podłożu, a jeśli zdecydujecie się na próby na zewnątrz, to najlepiej na tam, gdzie jest spokojnie (teren mało uczęszczany). Dopiero, gdy Maluch opanuje podstawowe czynności, powolutku możemy wychodzić z Dzieckiem na takie ścieżki, gdzie zacznie ono naukę omijania innych użytkowników. Nienajlepszym pomysłem będą chodniki zatłoczone i takie, które znajdują się blisko ulicy, ponieważ może to zestresować Malucha, a dodatkowo może być niebezpieczne.
- Pamiętajcie też, że dziecko + rowerek biegowy na zewnątrz = musi mieć kask i ochraniacze
II. Zabawy z biegówkami
Rowerek biegowy to nie tylko nauka i ważny etap samodzielności w życiu Waszego Malucha.
Rowerek biegowy to też MEGAfun i masa różnych zabaw, a ile dziecięcych główek – tyle pomysłów na różne dodatkowe zastosowania rowerka. Poniżej kilka propozycji zabaw, dzięki którym w biegówce Gimme odkryjecie z Waszymi Dziećmi dodatkowe plusy. Zapraszamy was na:
- Gimme-Spacer: Organizujcie codzienne spacery, podczas których Maluszek będzie miał okazję praktykować swoje umiejętności i cieszyć się każdą jazdą. Możecie wybierać różne miejsca, takie jak park, las, plac zabaw, bieżnia na stadionie lub chodnik przed blokiem. Możecie też zabawić się w przewodnika i wymyślać historie o danym miejscu w przerwach między jazdą.
- Gimme-Slalom: Ustawcie przeszkody, takie jak plastikowe wiaderka, doniczki lub patyczki wbijane w podłoże, aby dziecko mogło pokonywać je w slalomie. Na początek wystarczy 2-3 przeszkody, a z czasem możecie dokładać kolejne i zmniejszać odstępy. Dla starszych dzieci można zorganizować zawody na czas.
- Jak najdłużej: Kiedy dziecko opanuje balans na rowerku, zaproponujcie mu zawody na jak najdłuższy przejazd wykonany na jednym rozpędzie. Potrzebne będą trochę sprytu i umiejętności oraz kreda, aby oznaczyć każdy kolejny przejazd. Dziecko rozpędza się na tyle, na ile może, a następnie stara się jechać jak najdłużej, nie dotykając nóżkami ziemi. Fajnie sprawdzi się tutaj VIKO z podestem.
- Wyścigi z mamą lub tatą: To zabawa dla całej rodziny. Potrzebujecie jedynie fajnego terenu i rowerki – biegowe dla Waszych Maluchów czyli Wasz bieg dorosłych vs Wasz Maluch i jego rowerek biegowy. A następnie… “3,2,1… Start!!”
- „Z górki na pazurki” – Nauka zjeżdżania z wzniesień to super zabawa. Na początek wybierz niewielkie wzniesienia, a im większe doświadczenie dziecka, tym większe wzniesienia można pokonywać. Model rowerka Gimme Nemo z hamulcem idealnie się nadaje do takiej jazdy, ale hamowanie nożne nie stanowi problemu.
- Wprowadzenie w świat zasad rowerowych. Wykorzystaj wyobraźnię i kolorystykę, np. 3 kółka w kolorach zielonym, czerwonym i żółtym, aby zapoznać dziecko z sygnalizacją świetlną. Możesz również kredą przedzielić chodnik lub wyznaczyć dwa pasy na parkingu, na których narysujesz rower i postać, aby nauczyć dziecko, po jakich pasach poruszają się rowerzyści. Możesz też być „policjantem” kierującym ruchem, aby trenować „start”, „stop” i przygotowanie do ruszenia.
III. Serwis ważna rzecz
Mimo, że rowerek jest zrobiony z najlepszych materiałów i spełnia rygorystyczne normy – warto go często sprawdzać. Wiadomo – jak się użytkuje, to trzeba zaglądać i serwisować 🙂 Zupełnie tak, jak z autem.
Może być to serwis domowy lub taki bardziej profesjonalny 🙂 Jeśli sami będziemy tymi serwisantami, to zwróćmy uwagę przede wszystkim na:
– siodełko – regulujemy, jeśli jest potrzeba
– opony – czy nie są uszkodzone, czy mają wystarczającą ilość powietrza
– kierownicę – czy jest dobrze osadzona w ramie, czy się nie poluzowała
– hamulec (jeśli wybraliście model Nemo i Wasz rowerek go posiada) – czy jest sprawny, czy dobrze zaciska się tam, gdzie powinien.
Taki domowy serwis również może być zabawą dla Waszego Malucha. Kiedy dziecko będzie obserwować, jak to robicie na pewno zechce naśladować te czynności, a przy okazji nauczy się dbania o swój pojazd i zwracać uwagę na jego stan.