Samoloty rzutki dla najmłodszych modelarzy

samoloty rzutki

Rzutki balsowe

Dzisiejszy wpis będzie poniekąd kontynuacją poprzedniego wpisu na temat ogorzałki wełnistej – czyli balsy. Był to bardzo ogólny zarys tego, do czego balsy możemy użyć i jakie zabawki tudzież inne projekty możemy wykonać. Tym razem skupimy się na o wiele bardziej konkretnym produkcie, który zazwyczaj wykonywany jest balsy. Mowa o szybowcach, tzw. rzutkach. Są to samoloty, jak sama zresztą nazwa skazuje, bez żadnego napędu, wykonane prawie w całości z balsy, których obsługa ogranicza się tak naprawdę do wyrzucenia ich w powietrze. I co… tylko tyle? A może aż tyle? Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy do udanej zabawy potrzebne było niezbędne minimum, a resztę załatwiała nasza pomysłowość i wyobraźnia. W naszej hurtowni staramy się, aby każdy znalazł swoją własną niszę w świecie modelarskim, która da mu najwięcej satysfakcji. Nie ma znaczenia, czy są to profesjonalne modele z silnikami benzynowymi, czy też proste, samoloty złożone z kilku desek balsowych.

Prostota wykonania

Przejdźmy do konkretów. Najprostszy samolot typu rzutka składa się z 3 podstawowych elementów – kadłuba, skrzydeł i ogona.  Odpowiednio wyprofilowane skrzydła oraz dobrej długości ogon pozwoli na bardzo długi i stabilny lot. Na czas lotu wpływa, jednak, najbardziej waga samolotu. Pamiętacie, z czego są wykonujemy samoloty rzutki? Dokładnie tak – z balsy, która jest materiałem ekstremalnie lekkim. To wszystko pozwoli na około 20 sekund nieprzerwanego lotu. Biorąc pod uwagę fakt, iż model nie ma absolutnie żadnego napędu poza naszymi ramionami – 20 sekund to bardzo dużo! Przy sprzyjającym wietrze, czas lotu, rzecz jasna, znacznie się wydłuża, nawet do kilku minut.

samoloty rzutki

Balsa, z którego wykonany jest model, charakteryzuje się bardzo jednorodnym białawym kolorem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić nasz model jedynym w swoim rodzaju, malując go według tego, co przyjdzie nam do głowy oraz przyozdabiać go w najróżniejsze wzory. Możliwości przeróbek są niemalże nieskończone. Samoloty rzutki będą upadać bardzo często na ziemię, co jest logiczne. I znów bardzo ważny jest materiał wykonania, bowiem samoloty balsowe są praktycznie niezniszczalne. Upadek z wysokości kilku, kilkunastu metrów nie uczyni im żadnej szkody. Są wszakże zaprojektowane do tego, aby latać… i upadać.

Gładkie wejście w świat modelarstwa

W Gimmiku wiemy, że każde hobby musi mieć jakiś punkt startowy – który nie powinien być wodą zbyt głęboką dla kogoś kompletnie „zielonego w temacie”. Sprawi to, iż taka osoba da sobie zwyczajnie z tym spokój przez wzgląd na zbytnie skomplikowanie sprawy. Jak wiemy, w modelarstwie, natrafiamy nie raz na wyjątkowo zawiłe kwestie. Trudno w naszej branży określić jeden uniwersalny punkt, od którego powinni startować wszyscy. W końcu możemy pływać łodziami, jeździć samochodami i latać dronami. Samoloty rzutki, z pewnością, będą ciekawym prezentem dla dziecka lub nastolatka, który styczność z modelarstwem miał do tej pory dosłownie zerową. Nasze modele są odpowiednie dla dzieci od 8 lat wzwyż. Bardzo proste, wytrzymałe, dające sporo satysfakcji. Nie musimy również obawiać się uszkodzeń naszego modelu,  – trudno wynaleźć lepsze rozpoczęcie przygody z modelarstwem niż samoloty rzutki. W naszej hurtowni znajdziecie szeroką gamę szybowców, które ułatwią wejście w świat modelarstwa.

To jednak nie koniec tego wpisu. Poniżej również przedstawiamy wam krótki filmik, w którym najmłodszy członek naszego zespołu omawia najważniejsze aspekty naszych szybowców balsowych.