Drewno balsowe- zastosowanie i cechy materiału

Drewno balsowe

Balsa to jeden z najbardziej popularnych materiałów modelarskich. Drewno balsowe wytwarzane jest z rosnącej w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej ogorzałki wełnistej – jest jednym z najlżejszych na świecie. W zależności od miejsca (w przekroju pnia ogorzałki) wycięcia, drewno wykazuje różną twardość. Części położone najbliżej środka pnia są bardzo miękkie, wykorzystuje się jako materiał wypełniający lub izolacyjny. Na elementy konstrukcyjne stosuje się tylko deseczki i listwy wycięte z części zewnętrznej pnia drzewa.

Oprócz modelarstwa, balsę wykorzystuje się również do budowy:

  • elementów szybowców i samolotów – słynny brytyjski „Mosquito” z czasów II WŚ był wykonany w dużej części z drewnianych kompozytów przekładkowych z zastosowaniem drewna balsa;
  • tratw, jachtów, wyposażenia pokładowego, sprzętu ratownictwa wodnego;
  • rakietek (deski) do tenisa stołowego;
  • opakowań;
  • rekwizytów do sztuczek magicznych (lewitacja);
  • filtrów fajek
  • wypełnień izolacyjnych
  • spławików wędkarskich

Cechy balsy jako materiału konstrukcyjnego w modelarstwie

Co decyduje o tym, że na balsie opiera się tak wiele branż, w  tym również modelarstwo ? Najbardziej znaczącą cechą  drewna z ogorzałki wełnistej jest jego niewielka gęstość. Metr sześcienny balsy może ważyć  ok. 40kg. Dla porównania – gęstość deski, np. bukowej, po obróbce, oscyluje pomiędzy 700kg a 900kg.

Kolor balsy jest  bardzo jasnym, prawie biały.  Sprawia to, iż malowanie modelu wykonanego z tego materiału nie jest wyzwaniem nawet dla początkującego modelarza. Ze względu na jednolitą barwę  nie są widoczne żadne zaciemnienia po sękach ani słoje, które występują przy  innych rodzajach drewna.https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_6053/1.jpg
Do głównych zalet balsy jako materiału w modelarstwie należą:

  • mała gęstość;
  • duża miękkość (ok. 40-180 kg/m3), równocześnie będąc mocnym i sprężystym drewnem;
  • jasny kolor drewna;
  • obróbka nie sprawia najmniejszych problemów;
  • jest bardzo lekka – lżejsza od korka.

Zastosowanie w modelarstwie

Balsa m.in. dzięki małej gęstości, jest niezastąpionym materiałem do budowy modeli latających i pływających. Wykonuje się z niej wręgi (żeberka), fragmenty pokrycia płatów, stateczniki, części pokrycia kadłubów itp. Ponadto, wytrzymałość drewna balsowego sprawia, iż, w razie upadku, nasz samolot wyjdzie z kolizji z podłożem bez żadnych poważnych uszkodzeń.

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_34991/1.jpg

Drewno balsowe jest doskonałym  rozwiązaniem jeśli budujemy model od zera. Szczególnie ważne przy modelach  nie zdalnie sterowanych ozdobach –  możemy zbudować praktycznie wszystko (od samolotów, przez łodzie po czołgi).  Największe wrażenie na twoich  gościach  w domu będą robić wielkie żaglowce – fregaty  i pancerniki wojenne. Oczywiście, nie ma konieczności, aby ograniczać się do samej balsy. Otóż drewno możemy wykorzystać również jako samą ramę naszego modelu lub potraktować je jako wzmocnienie tego, co już udało nam się zbudować z innych materiałów.


Zastosowanie balsy w modelarstwie jest niemalże nieskończone.

Dlaczego balsa ?

Balsa modelarska wyróżnia nie tylko nadzwyczajną lekkością, ale także dużą wytrzymałością i sprężystością. Właśnie ze względu na nieprzeciętne właściwości, prostotę kształtowania, a także rewelacyjny stosunek masy do wytrzymałości balsa jest najczęściej  wybierana  jako materiał do budowy modeli. Nie trzeba mieć ukończonego kursu stolarskiego, aby zbudować model z tego drewna ani tym bardziej posiadać narzędzi, ale… jest jedno „ale”. Budowa może przerosnąć osobę, która nigdy jeszcze nie miała do czynienia z modelarstwem  Jest to, mimo wszystko, pewnego rodzaju umiejętność, która wymaga wiedzy, zręczności, a przede wszystkim – cierpliwości.