Balsa modelarska selekcjonowana – twarda czy miękka?

Od Ogorzałki wełnistej do balsy selekcjonowanej.

Jak już wiemy z naszego poprzedniego balsie jest to drewno otrzymywane z Ogorzałki wełnistej. Gatunek drzewa który dziko rośnie na atlantyckim wybrzeżu odległej od nas Ameryki Południowej. Godnym uwagi jest że Ogorzałka wełnista może urosnąć w ciągu 5 lat nawet o 10 metrów więc to naprawdę szybko. Po ścięciu odpowiednio dojrzałego drzewa uzyskujemy drewno balsowe o względnie małej gęstości.
Reasumując metr sześcienny drewna jakim jest balsa selekcjonowana może ważyć nawet do 40 kilogramów. Mamy do czynienia z niezwykle ciekawym materiałem raz wyjątkowo miękkim a raz twardym.

Pęd ogorzałki wełnistej z kwiatem i liśćmi.
Pęd ogorzałki wełnistej z kwiatem i liśćmi.

Balsa selekcjonowana.

Balse poddajemy selekcji ze względu na dany rodzaj twardości. Skale twardości dzielimy na 3 stopnie: miękką, średnią oraz twardą. Bezsprzecznie istotnym jest moment wycięcia drzewa i to jak długo będziemy je suszyć. Przykładowo obróbka twardej balsy papierem ściernym przypomina obróbkę drewna lipowego. Przede wszystkim patrząc na przekrój poprzeczny drzewo balsowe jest bardziej miękkie po obwodzie czyli częścią fachowo nazywaną bielem. Drzewo staje się coraz twardsze zbliżając się do rdzenia czyli twardzieli.  Kolory drewna balsowego mają szeroki przekrój barw, zaczynają się od białego poprzez żółty a kończą na różowym.

Deska z drewna balsowego.
Deska wykonana z balsy.

 

Zalety balsy selekcjonowanej.

Dokładność oszacowania współczynnika twardości drewna to skomplikowany temat. Wynika to z faktu że poszczególne próbki zawsze będą się w jakimś stopniu różnić od siebie. Niewątpliwie wiek drewna oraz jego przekrój są w tym przypadku najistotniejsze, więc z wiekiem wilgotność drewna spada przez co zmienia się jego struktura. Wnioskując że im mniej wilgoci w drewnie tym jest twardsze. Balsa i jej szczególny stosunek wytrzymałości do masy umożliwia hobbystom konstruowanie trwałych modeli, które latają w całkowicie realistyczny sposób. Jeszcze bardziej materiał dobrze amortyzuje wstrząsy oraz wibracje i można go łatwo ciąć, kształtować a także kleić za pomocą prostych narzędzi ręcznych.

Drzewo Ogorzałki Wełnistej
Rosnące drzewo Ogorzałki Wełnistej

Balsa i jej twardość.

Najczęściej stosowanym podziałem skali twardości drewna jest klasyfikacja zawierająca cztery klasy – od I do VI. Gdzie I oznacza bardzo miękkie i plastyczne drewno, a VI  twarde jak kość. W związku z czym drewno balsy mieści się w klasie I czyli najbardziej miękkim drewnie, co wpływa na jej tak szerokie zastosowanie.

Klasa twardości drewna wg. Janki
Tabela ukazująca podział drewna według jego twardości.

Specyfikacja drewna balsowego.

Model wykonany z drewna balsowego.

Balsa modelarska jest najlżejszym i najbardziej miękkim drewnem używanym komercyjnie. Bezsprzecznie wykazuje niezwykle wysoki stopień wyporu i zapewnia bardzo skuteczną izolację przed ciepłem i dźwiękiem. Drewno balsowe można dostosować do wielu specjalnych zastosowań końcowych, w których te właściwości są niezbędne. Balsa selekcjonowana jest idealnym materiałem budulcowym wprost stworzonym dla początkujących modelarzy. W związku z tym każdy kto chce zacząć swoją przygodę z tworzeniem własnych modeli samolotów łodzi i innych pojazdów na jakie tylko wyobraźnia pozwoli powinien wybrać właśnie balsę.

Poniższa tabela bardzo dokładnie opisuje wartości według których jesteśmy w stanie odpowiednio dobrać deskę balsową do jej przyszłego zastosowania w budowie modelów drewnianych.

Klasa twardości balsy
Tabela ukazująca zastosowanie balsy według jej twardości
Summary