Balsa – co to jest i do czego służy

balsa

Drewno balsowe w Gimmiku

Z pewnością, wielu z was, którzy przeglądają witrynę naszej hurtowni, natknęli się nie raz na jakieś dziwne produkty, które z modelarstwem – na pierwszy rzut oka – nie mają za wiele wspólnego. Pierwszym przykładem mogą być tutaj kołki i deski z drewna balsowego… Ale jak to? Drewno? W Gimmiku? Wszakże to hurtownia modelarska, a nie stolarska, więc dlaczego sprzedajemy drewno? A dlatego, że drewno balsowe, dzięki swoim właściwościom, jest od wielu, wielu lat wykorzystywane przez profesjonalnych modelarzy do budowy swoich własnych modeli. Czym dokładnie jest balsa i jakie modele możemy z niej wykonać? Dowiecie się w dzisiejszym wpisie.

Najważniejsze właściwości

Balsa lub pełna nazwa – ogorzałka wełnista – to gatunek drzewa, które uprawiane jest głównie w Ameryce Południowej. Wykorzystuje się je między innymi przy budowie prawdziwych jachtów i tratw, samolotów, opakowań, protez ortopedycznych i wielu innych.  Jest materiałem bardzo cenionym w portach, gdzie szkutnicy mogą nadać statkom odpowiednią wyporność właśnie dzięki balsie. Ciekawostką jest tutaj fakt, iż z drewna balsowego częściowo wykonany był brytyjski samolot szturmowy z czasów II wojny światowej – Mosquito. Jednakże zdecydowanie największą popularnością cieszy się w branży modelarstwa. To właśnie dzięki swojej wszechstronności balsa zyskała ogromną popularność i jest wykorzystywana do dzisiaj. Co zatem sprawia, iż na balsie opiera się tak wiele branż, włączając w to modelarstwo? Główną i najważniejszą właściwością drewna balsowego jest jego niewielka gęstość. Metr sześcienny balsy może ważyć nawet 40kg. Aby lepiej to zobrazować – gęstość deski, np. jesionowej, po obróbce, oscyluje pomiędzy 800kg a 1000kg.

 

balsa

Poza tym, drewno ogorzałki wełnistej charakteryzuje się bardzo jasnym, prawie białym, kolorem. Sprawia to, iż malowanie modelu wykonanego z balsy nie sprawia większych problemów, i dodatkowo, nie będą widoczne żadne zaciemnienia ani słoje, które występują zawsze w innych rodzajach drewna.

Zastosowanie w modelarstwie

Bardzo niska gęstość drewna balsowego sprawia, iż jest to drewno proste w obróbce. Pamiętajmy, że w modelarstwie różnica nawet jednego milimetra spowodować może znacząco zmienić właściwości naszego modelu. Nie potrzebujemy również żadnych specjalistycznych narzędzi, aby móc drążyć i rzeźbić w takim drewnie.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, balsę wykorzystujemy do budowy różnorakich modeli.  Dzięki swojej niewielkiej wadze jest to idealny materiał do budowy samolotów i innych statków powietrznych oraz części do nich, np kadłubów i ram. Ponadto, wytrzymałość drewna balsowego sprawia, iż, w razie upadku, nasz samolot wyjdzie z kolizji z podłożem bez żadnych poważnych zadrapań.

Jeśli mamy ochotę zbudować od zera model, który nie ma być zdalnie sterowany lub służyć do aktywnej zabawy, a być jako ozdoba – balsa jest rozwiązaniem idealnym. Możemy zbudować praktycznie wszystko – od samolotów, przez czołgi po łodzie. Nie musimy ograniczać się jedynie do pojazdów, bowiem dzięki łatwości w obróbce z balsy możemy zbudować praktycznie wszystko. Największe wrażenie z pewnością będą budzić wielkie żaglowce – fregaty wojenne, które niegdyś pływały po morzach. Oczywiście, nie ma konieczności, aby ograniczać się do samej balsy. Otóż drewno możemy wykorzystać również jako samą ramę naszego modelu lub potraktować je jako wzmocnienie tego, co już udało nam się zbudować z innych materiałów. Możliwości zastosowania balsy w modelarstwie są niemalże nieskończone.

 

Dla kogo jest balsa?

Z balsy można zrobić wiele, to już wiem. Ale kto może to zrobić? Nie trzeba być stolarzem, aby móc zbudować model od zera ani tym bardziej posiadać narzędzi, ale… jest jedno „ale”. Budowa produktu balsowego może przerosnąć osobę, która nigdy jeszcze nie miała do czynienia z modelarstwem zarówno zwykłym, jak i zdalnie sterowanym. Jest to, mimo wszystko, sztuka, która wymaga pewnej manualnej wiedzy, zręczności, a przede wszystkim – cierpliwości. Rzucanie się na głęboką, balsową wodę, nie zawsze może być dobrym pomysłem. Na początek polecamy nasze modele RC bądź do sklejania, które pomogą wam nabrać modelarskiej ogłady. Tych, którzy w branży modelarskiej są już od jakiegoś czasu, zachęcamy do spróbowania swoich sił w samodzielnym budowaniu własnego modelu. Wszystkie materiały znajdziecie u nas.