Przewody i konektory stosowane w modelach RC

Przewody i konektory są bardzo ważne – należy je odpowiednio dobrać. Temat jest często lekceważony przez użytkowników. Może się to niestety wiązać z uszkodzeniem swojego modelu RC. Warto więc zadbać o odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Wiedzę zapewni nasza hurtownia modelarska Gimmik, która oferuje również bardzo bogatą gamę tego typu produktów.

Grubość i długość przewodów, a wartości prądu

Opór jest proporcjonalny do przewodności elektrycznej materiału oraz pola jego przekroju i długości. Jako, że nie mamy wpływu na przewodność należy zadbać o jego odpowiedni przekrój i długość. Zarówno zbyt mały przekrój przewodu jak i za duża długość spowoduje większy opór. Należy więc zadbać o odpowiedni przekrój dobrany do danej wartości prądu. Dobranie tego przekroju ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego zasilenia regulatorów, silników czy innych komponentów. Zbyt cienkie przewody dla danego prądu będą się po prostu grzały co w skrajnym przypadku może doprowadzić do stopienia izolacji bądź rozlutowania połączenia. Grubszy kabel nie zawsze będzie jednak odpowiedni ze względu na większą masę. Długość powinna być dobrana do danego zastosowania, tak by przewód nie był „na zapas” dłuższy niż trzeba.

Przewody i konektory
Przewody i konektory

Rodzaje izolacji, przewodu i kolory

W przypadku zastosowań modelarskich najlepiej stosować przewody z izolacją silikonową. Taka izolacja nie topi się i nie kurczy pod wpływem wysokiej temperatury na którą przewody są narażone podczas lutowania. Przewody takie są również bardziej elastyczne w porównaniu do przewodów w izolacji PVC. W zastosowaniach o jakich jest mowa zdecydowanie lepiej jest użyć przewody składające się z wielu cienkich drutów zamiast jednego grubego. Takie przewody są bardziej elastyczne, z łatwością możemy je poprowadzić nawet gdy ich droga jest skomplikowana. Kable występują w różnych kolorach i choć ich właściwości nie są inne to warto używać różnych kolorów aby połączenia były czytelne. I tak, najczęściej przewody czarne to minus, czerwone to plus zaś kolory: biały, żółty bądź pomarańczowy oznaczają kable sygnałowe.Przekroje przewodów używane w praktyce

W przypadku głównego zasilania 5” quadrocopterów polecamy użycie przewodów 12-14AWG. W przypadku mniejszych quadrocoperów 3-4” przewody 16AWG będą wystarczające. Zasilanie pojedynczych regulatorów może odbywać się za pośrednictwem przewodów 18AWG. Do zasilania małych serwomechanizmów wystarczające będą przewody 28-30AWG do większych serwomechanizmów polecamy 24-26AWG.

Konektory – najczęściej używane rodzaje

Podobnie jak przewody, złącza również mają swoje ograniczenia prądowe, podajemy je poniżej. Wartości podane są przy użyciu ciągłym i chwilowym w nawiasie.

XT60 – 60A (180A)
XT30 – 30A (60A)
JST (wtyczka serwa) – 5A (10A)
T-DEAN 60A (100A)
Konektory „banan” 2mm – 20A (40A)

Więcej informacji na temat poszczególnych złączy znajdziemy w artykule dotyczącym popularnych wtyczek.

Przewody i konektory – podsumowanie

Warto poświęcić trochę czasu, by dobrać odpowiednie przewody i konektory.  Nie jest to trudne. Poprawnie wykonana instalacja odwdzięczy się dobrą wydajnością i niezawodnością. W hurtowni modelarskiej Gimmik można zaopatrzyć się w różne typy przewodów oraz złączy prądowych. W razie pytań lub wątpliwości obsługa Gimmik zachęca do kontaktu!