Popularne wtyczki w modelach zdalnie sterowanych

W modelarstwie zdalnie sterowanym mamy do czynienia z wieloma rodzajami wtyczek i konwektorów. Osoba, która dopiero rozpoczyna przygodę z modelarstwem może pogubić się w gąszczu gniazd i wtyków. Łatwo się o tym przekonać zaglądając do kategorii adapterów i wtyczek dostępnych w ofercie hurtowni modelarskiej Gimmik. Mamy nadzieję że niniejszy artykuł rozjaśni nieco wątpliwości na temat wtyczek, które możemy spotkać w modelach.

Wtyczki w modelach zdalnie sterowanych możemy podzielić na wiele sposobów, w tym artykule wybraliśmy podział na wysoko-prądowe i nisko-prądowe.

Nisko-prądowe wtyczki w modelach zdalnie sterowanych

Tamiya i Mini Tamiya

Tamiya – po lewej gniazdo i po prawej wtyk

Wtyczki Tamiya możemy najczęściej spotkać w zabawkach zdalnie sterowanych i samochodach elektrycznych marek Himoto, VRX i NQD z akumulatorami NiMh. Jest to standardowa wtyczka do zasilania modeli samochodów RC z silnikami szczotkowymi i pakietami NiMh.

Mini Tamiya – po lewej wtyk, po prawej gniazdo

Natomiast wtyczki mini Tamiya są głównie stosowane w samochodach zdalnie sterowanych marki Himoto w skalach od 1:18 do 1:12 (na przykład w serii E18) zarówno z akumulatorami NiMh jak i LiPo. Niektóre zabawki RC z akumulatorami NiMh również używają tej wtyczki.

JST

JST – po lewej gniazdo, po prawej wtyk

Konektory JST spotykane są w małych dronach, helikopterach i samochodach marki WL, czy też Syma. Występują również w szybowcach oraz małych samolotach.

JR i Futaba

Wtyki Futaba i wtyki JR są to obecnie dwa główne rodzaje konektorów spotykanych w serwach, regulatorach obrotów i innych urządzeniach które podłączamy do odbiorników RC.

Na pierwszy rzut oka nie widać między nimi różnicy dlatego łatwo można kupić serwomechanizm z niekompatybilną wtyczką. Wtyczkę JR poznamy po kablach w kolorze brązowym (-), czerwonym (+) oraz pomarańczowym kablem sygnałowym. Dodatkowo, narożnik wtyczki jest lekko ścięty. Na szczęście wtyczki te są ze sobą w pełni zamienne, można łatwo przerobić Futabę na JR odcinając wystający element, a JR będzie pasował do gniazd Futaby bez modyfikacji.

Wtyczki te są zwykle używane do przesyłu danych i małych ilości prądu, ale możemy je spotkać w niektórych modelach marki Volantex np. w jachtach do zasilania wszystkich elementów. Są one również używane do zasilania niektórych aparatur i nadajników.

SM

SM – po lewej gniazdo, po prawej wtyk

Wtyczki SM stosowane są przede wszystkim w małych modelach zdalnie sterowanych. Możemy je spotkać najczęściej w zabawkach RC.

Wysoko-prądowe wtyczki w modelach zdalnie sterowanych

XT30, XT60, XT90

XT30 – po lewej gniazdo, po prawej wtyk

Wtyczki XT30, XT60 i XT90 są to wysoko-prądowe wtyczki z rodziny wtyczek XT. Różnią się one wielkością i przez to wydolnością prądową (nazwa wtyczki sugeruje jaki obsługuje ona prąd stały).

Przeznaczone są one do modeli o wysokim poborze prądu, najczęściej w dronach wyścigowych i FPV, oraz dużych tak zwanych „platformach fotograficznych” – dronach o dużym udźwigu przeznaczonych do zamocowania poważniejszego sprzętu fotograficznego.

T-Dean / T-Plug

T-dean – po lewej wtyk, po prawej gniazdo

Złącza T-Dean to najpopularniejsze konektory samochodowe w modelach Himoto i VRX, stosowane w większości modeli z silnikami bezszczotkowymi i/lub akumulatorami LiPo (rzadko z akumulatorami NiMh). Występują one również w większych samolotach. Są one popularnym wtykiem do zastosowania we własnych projektach dzięki ich niskiej cenie, prostocie i dużej dostępności oraz popularności.

Banan z obudową

Po lewej obudowa, następnie wtyk i gniazdo

Wtyczka ta spotykana jest w niektórych dronach i samolotach, szczególnie poza Europejskim rynkiem. Ten typ bananów jest dużo mniej popularny od standardowych bananów 4mm stosowanych w ładowarkach i zasilaczach, jednak dzięki dobrym parametrom i łatwemu podłączeniu są wykorzystywane przez niektórych producentów.

EC2, EC3, EC5

EC2 – po lewej obudowa z wtykami, po prawej obudowa z gniazdami

Podobnie do serii wtyczek XT wtyczki EC2, EC3 i EC5 różnią się rozmiarem, a za tym wydolnością prądową. Konektory te możemy spotkać w niektórych samolotach i dronach.

AS150, XT150

AS150, XT150 – czarne konektory to XT150, czerwone – AS150, po lewej – wtyki, po prawej gniazda.

Para wtyczek AS150 i XT150 przeznaczonych do zastosowań wymagających bardzo wysokich prądów stałych. Stosowane są one w dużych dronach i platformach fotograficznych, oraz w niestandardowych systemach. Są one standardowo montowane w wielu akumulatorach LiPo o pojemnościach 16000mAh (16Ah) i wyższych z powodu ich ogromnych możliwości prądowych (grubo ponad 160A stałego poboru).

Wszystkie podane wtyczki w modelach zdalnie sterowanych dostępne są w ofercie hurtowni modelarskiej GIMMIK.