Włókno węglowe – właściwości i zastosowanie

Karbo-MOC

Tylko modelarze z krwi i kości wiedzą, jak ważne są części składowe wspierające konstrukcję modelu. Nie zawsze są widoczne, aczkolwiek stanowią jego “siłę” . Jednym z najczęściej wykorzystywanych do tego celu elementów jest włókno węglowe czyli popularne “karbony”.

Włókno węglowe – krótka lekcja chemii

Czym jest włókno węglowe? A to takie włókno, które powstaje w wyniku suchej destylacji poliakrylonitrylu (trudne do wymowy, wiem 🙂 i innych polimerów organicznych. Składa się przede wszystkim z rozciągniętych struktur węglowych chemicznie przypominających grafit.
Ich doskonale zorganizowana struktura nadaje im ogromną wytrzymałość mechaniczną. A to, że zbudowane są wyłącznie z grafitu powoduje również, że są one nietopliwe i odporne chemicznie.

Włókno węglowe
Włókno węglowe

Gdzie stosujemy?

“Węgiel” stosowany jest jako materiał konstrukcyjny w różnych kompozytach. Polepsza także właściwości materiału, z którego wykonywane są konstrukcje. Takie tworzywo stosowane jest szczególnie tam gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość produktu w połączeniu z małym ciężarem. Czyli doskonale sprawdza się właśnie w modelarstwie 🙂 Inne przykłady zastosowania włókien węglowych, znajdziemy np w przemyśle energetycznym – wykorzystanie przy produkcji łopat elektrowni wiatrowych. W lotnictwie z karbonów produkowane są śmigła i komponenty wzmacniające strukturę kadłuba oraz skrzydeł. Dodatek takich włókien powoduje wsparcie części mocno narażonych na duże obciążenia jak, np stery, miecze, maszty czy kadłuby w jachtach i żaglówkach zarówno tych prawdziwych jaki i tych… prawdziwych modeli RC 🙂 W przemyśle sportowym “węgiel” jest częścią składową m.in. rowerów oraz łuków. Poza ogólnym wzmacnianiem konstrukcji budowanych pojazdów i modeli w modelarstwie RC pręty węglowe stosuje się, np. do popychaczy sprzęgieł. Ciekawostką jest też, że bolidy Formuły 1 zbudowane są głównie z włókien węglowych.

Włókno węglowe
Włókno węglowe

“Węgiel” w Gimmiku

W ofercie naszego sklepu karbony występują w różnej postaci. Mamy dla Was rurki węglowe. Ich rozmiary zaczynają się od 1,5mm x 0,8 mm. Są też i pręty- do wyboru w wielkościach od 0,6 mm do 16 mm średnicy. Posiadamy również listwy węglowe, które zaczynają się w wielkościach od 0,3 mm x 3.0 mm, a kończą na 6.0 mm x 15 mm. Dodatkowo, jeśli ktoś potrzebuje, znajdzie u nas także profile kwadratowe (od 1.4 mm do 6.0 mm) z różnymi rozmiarami otworów wewnętrznych. Wszystkie wyżej wymienione polecamy z firmy GPX i możecie je zakupić w długościach 1000 mm.

Skonstruuj z nami

Reasumując powyższe, jeśli zamierzacie zbudować model- zarówno swój pierwszy jak i ten kolejny (wiemy, że to wciąga :), chcecie wzmocnić obecną konstrukcję i chcecie mieć gwarancję wytrzymałego dzieła – zapraszamy po pręty, rurki, listwy i profile węglowe od Hurtowni modelarskiej. Wybór jest naprawdę spory. Pozostaje tylko mierzyć, wybierać i konstruować 🙂