Śmigło – małe kompendium wiedzy

Na początku lotnictwa były samoloty i tu swoją historię zaczęło śmigło lotnicze.
Wtedy też uzgodniono żeby opisywać samolot i jego elementy (w tym śmigło) z pozycji pilota siedzącego w kabinie samolotu.

Śmigło
Śmigło

 

Z czego zbudowane jest śmigło

Śmigła do modeli zdalnie sterowanych muszą być zbudowane z materiałów, które pozwalają wykorzystać śmigła jak najbardziej efektywnie. Materiał z jakiego jest zbudowane zależy od prędkości obrotowej, zastosowania oraz wielu innych zależnych.
Plastikowe (kompozytowe) – najtańsze, najbardziej elastyczne śmigło co oznacza ,że może w pewnych warunkach wytwarzać słaby ciąg i hałas. Najbardziej popularne z powodu ceny i wielkiego wyboru.
Carbonowe (węglowe) – są lżejsze i sztywniejsze od plastikowych. Zdania co do ich wyższości są podzielone z powodu wysokiej ceny w stosunku do coraz lepszej technologii produkcji śmigieł kompozytowych.
Drewniane –  śmigła takie są twardsze i mniej elastyczne ale bardziej narażone na złamania z powodu materiału z którego są zbudowane. Wyważamy je co sezon z powodu możliwości wchłaniania wilgoci.
Teflonowe – śmigła można powlekać taśmą teflonową która wpływa na jego sztywność i wytrzymałość. Wpływa także na jego opływowość z powodu powleczenia śmigła materiałem bardzo gładkim.

Geometria śmigła

Od geometrycznych kształtów śmigła zależna jest jego praca. Zasadniczym wymiarem śmigła jest jego średnica D.Jest to średnica okręgu zataczanego końcami łopatek.  Drugim nie mniej ważnym wymiarem jest tzw. Skok śmigła H.  Jest to odległość jaką przebywałoby śmigło w czasie jednego obrotu (od punktu 0 do punktu 1), gdyby mogło się wkręcić w powietrze jak śruba w nakrętkę. Teoretycznie więc łopatka śmigła porusza się po płaszczyźnie spiralnej zakreskowanej na rysunku , zatacza krąg i powinna przesuwać się równocześnie o wielkości H.

 

Cecha  śmigła

Średnica i skok śmigła tworzą tzw cechę śmigła.Przy śmigłach produkcji fabrycznej cecha ta powinna być na nich uwidoczniona przez wytłoczenie lub ostęplowanie.  Śmigło to serce napędu. Dobór śmigła jest bardzo ważnym elementem – chcemy uzyskać jak największy ciąg z zespołu napędowego. Im większe śmigło tym ciąg większy, im większy skok przy tej samej średnicy tym prędkość modelu większa. Ważnym czynnikiem jest także rodzaj naszego modelu – do modelu akrobacyjnego zastosujemy śmigło o większym skoku (latamy z większymi prędkościami), wolne trenerki powinny mieć śmigło o skoku mniejszym (zdecydowanie wolniejsze), a modele latające bardzo wolno największą możliwą dla danego silnika średnicę przy możliwie małym skoku. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dobranie odpowiedniej dla danego silnika średnicy śmigła. Za mała powoduje pracę silnika na maksymalnych obrotach, za duża nadmiernie obciąża silnik bez uzyskania maksymalnego możliwego do uzyskania ciągu.  Śmigła o tych samych średnicach i skoku pochodzące od różnych producentów diametralnie różnią się osiąganym ciągiem.

 

Śmigło
Śmigło

Wskazówki dobierania śmigieł

Dobierając śmigło trzeba pamiętać, że śmigła o małej średnicy i wąskich łopatkach, aby mogły wytworzyć odpowiedni ciąg, wymagają bardzo dużych prędkości obrotowych rzędu kilkunastu a nawet dwudziestu tysięcy obrotów na minutę. Śmigła o wielkiej średnicy i szerokich łopatkach dają duży ciąg już przy kilkuset obrotach na minutę. Aby obracać z tą samą prędkością obrotową małe śmigło, trzeba znacznie mniej mocy niż przy dużym śmigle. Modele latające powoli wymagają śmigła o małym skoku. Duży skok śmigła jest niezbędny przy modelach szybkich.

 

Śmigło
Śmigło

 

Drony

 

Śmigła można w najprostszy sposób podzielić na ciągnące (czyli „normalne”, bo stosowane w przeważającej większości w samolotach czy helikopterach) i pchające (stosowane np. w samolotach z napędem pchającym czyli z silnikiem z tyłu). W quadcopterach używa się i jednych i drugich ponieważ silniki parami obracają się w przeciwnych kierunkach.  Każdy quadcopter może wykonywać pełen zakres podstawowych manewrów podczas lotu czyli:unosić się i opadać (ALTITUDE/THROTTLE) obracać się wokół osi poziomej poprzecznej, co powoduje lot do przodu lub do tyłu (PITCH) obracać się wokół centralnej osi pionowej (YAW) obracać się wokół osi poziomej wzdłużnej czyli kręcić beczki (ROLL)

Dron
Dron

Hurtownia modelarska oferuje śmigła dopasowane do potrzeb każdego fana modeli zdalnie sterowanych