Funkcje samochodowych nadajników zdalnego sterowania

Aparatury RC stosowane w modelach samochodów zdalnie sterowanych różnią się od aparatur lotniczych. Nie bez przyczyny nazywane są aparaturami pistoletowymi – wyglądem zbliżone są właśnie do pistoletu, w dodatku posiadają cyngiel. Nie posiadają one drążków, pojazdem sterujemy za pomocą dwóch proporcjonalnych kanałów: jeden, w postaci kierownicy, odpowiada za skręt pojazdu, natomiast drugi, wyglądający jak spust pistoletu, odpowiada za gaz, hamulec i bieg wsteczny.

W większości modele aut zdalnie sterowanych wyposażone są w nadajniki 2CH (2 channel – 2 kanałowe). Taka aparatura w zupełności wystarcza do jazdy samochodem RC. Ale na rynku dostępne są również aparatury wyposażone w 3, a nawet w 4 kanały! Często trzeci kanał to proporcjonalne pokrętło, czwarty kanał to przełącznik on/off, który znajduje zastosowanie np. kiedy chcemy wyposażyć model w dodatkowe oświetlenie i mieć możliwość włączać i wyłączać światła podczas jazdy. Poniżej opiszę po krótce podstawowe funkcje, z jakimi można się spotkać w standardowych nadajnikach dołączanych do modeli:

Nadajnik zdalnego sterowania MT-300 marki Himoto

ST-Thrim (Steering Thrim) – trymer kierunku. Za pomocą tego parametru z łatwością skorygujemy wychylenie serw – szczególnie przydatne w przypadku, kiedy nasz model ściąga podczas jazdy w lewo lub w prawo. Zakres ustawień 0-100%.

TH-Thrim (Throttle Thrim) – trymer gazu. Umożliwia neutralne ustawienie cyngla. Trymer ten dobrze jest ustawiony w momencie, kiedy nie trzymając aparatury model stoi w miejscu. Jeśli model sam porusza się do przodu lub do tyłu, wystarczy odpowiednio wytrymować go pokrętłem. Zakres ustawień 0-100%.

Rewersy – umożliwiają odwrócenie funkcji. Przestawienie rewersu gazu sprawi, że odpychając cyngiel, samochód zacznie cofać, ciągnięcie cyngla objawi się jazdą modelu naprzód. Z kolei rewers skrętu przyczyni się do tego, że skręcając na aparaturze w lewo, model skręci w prawo i odwrotnie.

D/R (Dual Rate) – za pomocą tej funkcji ustawimy maksymalny poziom wychylenia serwa. Dzięki temu możemy zmniejszyć lub też zwiększyć promień skrętu naszego samochodu.

EPA (End Point Adjustment) – za pomocą pokrętła możemy ustawić maksymalną prędkość z jaką będzie można się poruszać modelem. Jest to funkcja przeznaczona dla osób, które w obawie przed rozbiciem modelu chcą ograniczyć prędkość jazdy, czyli dla osób początkujących oraz dla dzieci. Z racji tego, że radia z funkcją EPA są droższe, nie znajdziemy ich w budżetowych rozwiązaniach.

AUX – jest to przełącznik dodatkowego kanału (jeśli radio jest w taki wyposażone).

Im bardziej zaawansowany nadajnik, tym więcej ma funkcji, które dokładnie opisane są w instrukcji obsługi. Dzięki powyższemu materiałowi dowiedzieliśmy się w jakie przełączniki wyposażone są najbardziej podstawowe aparatury zdalnego sterowania, często nazywane też nadajnikami rc oraz zestawami radio.

Nieodłączną częścią aparatury jest odbiornik zdalnego sterowania, ale o tym urządzeniu napiszę więcej w jednym z kolejnych artykułów modelarskich.

Na koniec warto dodać jakie nadajniki są popularne i chętnie wybierane przez modelarzy. Według naszego doświadczenia modelarze chętnie wybierają nadajniki HiSky, Radiolink, a także zestaw MT-300 od Himoto w klasie budżet. Natomiast do profesjonalnego użytkowania bardzo ciekawą propozycją jest Sanwa MT-4.

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź niejasności, zachęcam do komentowania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.