Świece żarowe do silników nitro

W modelarstwie RC mamy do czynienia z różnymi rodzajami świec żarowych do silników spalinowych. Jak sama nazwa wskazuje świece żarowe stosuje się wyłącznie do zapłonu w silnikach żarowych zwanych też silnikami nitro. Świece te różnią się między sobą ciepłotą i to jest główne kryterium podziału. Każdy producent stosuje swoje własne oznaczenia, więc przed zakupem należy zapoznać się z oznaczeniami podawanymi przez różnych producentów.

Rozróżniamy trzy główne rodzaje świec ze względu na swoją ciepłotę, czyli zdolność do akumulowania energii podtrzymującej proces spalania paliwa w silniku:
– świece gorące, np. świeca O.S. No.6 A3 marki O.S. Max,
– świece średnie, np. świeca LRP R4,
– świece zimne, np. świeca R6 zimna marki LRP.

Istnieją jeszcze świece pośrednie, np. średnio gorące czy też średnio zimne. Różnice między świecami widoczne są gołym okiem – świece zimne charakteryzują się mniejszym otworem na spiralę grzejną niż świece gorące. Istnieją też świece turbo, świetnym przykładem jest MP JET Turbo No. 4. Posiadają one dodatkowy mostek, w którym znajduje się spirala grzejna. To rodzaj świec stworzonych do silników o najwyższych wymaganiach eksploatacyjnych.

Wiemy już, jakie mamy rodzaje świec. Pora dowiedzieć się, jak dobrać odpowiednią świecę do swojego silnika. Otóż zależy to od kilku czynników: czy ma to być świeca przeznaczona do silników 2 czy 4-taktowych (2T, 4T). Świece ciepłe stosujemy do silników o niewielkich mocach i pojemnościach, gdy silniki zasilane są paliwami modelarskimi o niewielkiej zawartości nitrometanu, przy niskiej temperaturze otoczenia oraz jeśli silnik niestabilnie pracuje na niskich obrotach. Z kolei zimne świece znajdują zastosowanie w silnikach większych o większych mocach, w silnikach, które szybko się przegrzewają (przy zbyt wczesnym zapłonie mieszanki), oraz gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura.

Ogólna zasada jest taka, że im mniej nitro w paliwie, tym cieplejszą świecę należy dobrać oraz im temperatura otoczenia wyższa, tym zimniejsza świeca.

Świece nie są długowieczne – należy je wymieniać kiedy zauważymy spadek wydajności naszego silnika. Pamiętać też należy o tym, aby napięcie zasilania świecy nie było wyższe niż 1,4V. Przekroczenie tej wartości skutkować może spaleniem świecy. Jeśli zasilamy świecę z akumulatora o wyższym napięciu, np. 2V, musimy zastosować dodatkowy rezystor lub przewody oporowe obniżające napięcie w świecy. Ponadto, w celu bezpiecznego przechowywania świec żarowych zalecamy stosowanie odpowiedniego pojemnika na świece żarowe, które to dobrze zabezpieczają żarnik przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak widać, dobór odpowiedniej świecy nie jest arcytrudnym zadaniem. Jeśli pojawią się dodatkowe pytania, zapraszam do komentowania. 😉

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.