Podstawowe miksery w aparaturach RC

Kupując aparaturę do sterowania modelem RC z reguły wiemy, do jakich modeli będzie wykorzystywana. Tą samą aparaturę możemy używać jednocześnie do kilku modeli, przy czym mogą to być zarówno samolot, jak i szybowce, helikoptery rc czy nawet łodzie. Wybierając nadajnik dla siebie, poszukujemy aparatury o konkretnej liczbie kanałów, bierzemy pod uwagę w jakim trybie Mode działa aparatura. Przed zakupem warto również upewnić się, czy aparatura jest wyposażona w mikser, a jeśli tak, to jaki.

Mikser w aparaturze RC, jak sama nazwa wskazuje, służy do miksowania i umożliwia połączenie działania dwóch kanałów proporcjonalnych w ten sposób, aby za pomocą serw móc sterować jedną płaszczyzną sterową. W większości aparatur wyposażonych w mikser, mamy do czynienia z predefiniowanymi ustawieniami, te bardziej zaawansowane dają nam możliwość wyboru, które kanały chcemy połączyć. I tak w aparaturach z predefiniowanymi mikserami możemy spotkać następujące będące podstawowymi:

V-Tail – jest to ustawienie usterzenia motylkowego (Rudlickiego). Stosowane jest w modelach o usterzeniu w kształcie litery V (na ogonie mamy dwa stateczniki ustawione w kształcie litery V, z reguły w szybowcach). Mikser ten łączy funkcję steru wysokości z funkcją steru kierunku. Aby móc korzystać z funkcji sterowania w obu płaszczyznach, steruje się obiema lotkami stateczników jednocześnie: jeśli chcemy użyć ich jak steru wysokości, obie lotki wychylają się jednocześnie do góry lub w dół; jeśli chcemy skręcić, obie lotki sterów kierunku wychylą się w przeciwną stronę. W momencie, kiedy chcemy zrealizować oba wychylenia, czyli steru wysokości i kierunku, to lotki wychylą są jako składowe dla ruchu kierunku i wysokości.

Przykładem aparatury wyposażonej w mikser może być siedmiokanałowy Radiolink T7F.

Elevon/Delta – to połączenie dwóch słów, czyli Elevator (ster wysokości) i Aileron (lotka). Funkcja ta odnosi się do sterolotek i stosowana jest w modelach o płatach typu delta lub w modelach, które nie mają oddzielnego steru wysokości. Pozwala na niezależne sterowanie powierzchniami sterowymi na płacie, które spełniają funkcję steru wysokości i lotek. Tutaj wychylenie drążka wysokości sprawi, że ster wysokości oraz lotka wychylą się w tę samą stronę, dzięki czemu model będzie opadał lub wznosił się. Z kolei wychylenie drążka odpowiedzialnego za lotki sprawi, że ster wysokości i lotka wychylą się w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu model będzie obracał się wzdłuż własnej osi.

Aparaturą, która posiada mikser Elevon jest np. sześciokanałowy Radiolink T4EU-6

Flaperon – połączenie dwóch słów: flap (klapy) oraz aileron (lotki), czyli klapolotki. Mikser ten umożliwia standardowe wychylanie lotek (lotki wychylają się w przeciwnych kierunkach umożliwiając obrót modelu wzdłuż własnej osi), bądź wychylenie lotek w tą samą stronę, dzięki czemu działają one jak klapy, co ułatwia start modelu oraz jego lądowanie.

Tutaj świetnym rozwiązaniem okaże się HiSky H-6

Aparatury lotnicze wybierane są również przez modelarzy pływających łódkami. Osoby konstruujące łodzie zanętowe chętnie kupują aparatury RC wyposażone właśnie w mikser V-Tail. Większość łódek zanętowych wyposażona jest w dwa silniki. Dzięki temu mikserowi, łódka może zawrócić niemal w miejscu – jeden silnik kręci w lewą stronę, drugi w prawą i to wszystko dzięki jednemu drążkowi na aparaturze. Wśród modelarzy pływających, popularnością cieszą się takie modele nadajników, jak HiSky X-6S, Radiolink T7F czy Flash 7 marki Hitec.

Trzy powyższe funkcje, to najbardziej podstawowe rodzaje mikserów spotykane w aparaturach. Oczywiście spotkać możemy modele zdalnie sterowane, które nie posiadają żadnego z powyższych bądź modele posiadające tylko jeden z nich. Aparatury bardziej zaawansowane posiadają wszystkie rodzaje mikserów predefiniowanych, ale również umożliwiają tworzenie własnych. Oczywiście wiąże się to z ceną samego nadajnika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.