WPL KIT – elementy potrzebne do uruchomienia

Ciężarówki i auta terenowe WPL są już z nami od jakiegoś czasu. Oprócz aut w standardzie RTR mamy również coś dla fanów majsterkowania – czyli samochody w wersji KIT. Co to znaczy KIT? Upraszczając, jest to model rozłożony na części pierwsze i to naszym zadaniem jest połączenie wszystkich komponentów tak, aby razem stanowiły one gotowy, w pełni sterowalny model jeżdżący. Ano właśnie – czy w pełni sterowalny? Można mieć wątpliwości, ponieważ w pudełku znajdziemy, rzecz jasna, wszystkie części mechaniczne tj. wały, przekładnie, koła i nadwozie. W środku również jest serwo oraz silnik. Ale to tyle z elektroniki. W zestawie nie znajdują się, natomiast, elementy bezwzględnie wymagane do uruchomienia auta WPL jako model zdalnie sterowany. Jeśli więc kusi was sześciokołowa ciężarówka wojskowa w wersji KIT, ale nie wiecie, co jeszcze będzie potrzebne do zdalnego sterowania? Bez obaw – my to wiemy.

Nadajnik z odbiornikiem

Bez tych dwóch podzespołów nie ma mowy o zdalnym sterowaniu, ale to każdy wie. Ceny topowych nadajników samochodowych potrafią niebezpiecznie zbliżać się do 4-cyfrowych sum. Oczywiście, nie ma problemu z tym, aby takie radio zastosować. W wypadku ciężarówki, która jest zabawką, a nie profesjonalnym modelem wyścigowym, polecamy nadajniki, które również spełnią swoją funkcję i to nie za miliony monet. Na przykład FlySky GT2B 2.4GHz wraz z odbiornikiem GR3E. Bardzo dobrym pomysłem jest kupowanie nadajnika już w zestawie z odbiornikiem, gdyż dobieranie tych części osobno jest, po pierwsze mniej kosztowne, a po drugie – nastręcza mniej problemów z doborem odpowiedniego odbiornika do pilota i na odwrót. GT2B razem z odbiornikiem jest produktem ze zdecydowanie najlepszym stosunkiem cena-jakość. Otrzymujemy bowiem pełen zestaw niezbędny do przemiany zabawki w model zdalnie sterowany.

WPL KIT

Regulator

W zestawie znajduje się silnik szczotkowy. Potrzebujemy jeszcze regulator obrotów. Bez niego jazda jest niemożliwa. Przy „dłubaniu” wewnątrz auta zaczynają się schody. Miejsce na regulator jest ograniczone, a do tego musi spełniać on konkretne parametry tak, aby nie ulec uszkodzeniu. Regulator wybieramy do silników szczotkowych, obowiązkowo dwukierunkowy – inaczej pojazd nie będzie poruszać się do tyłu. Do silnika 6V, który jest w zestawie niepotrzebny jest elektryczny potwór. Wystarczy regulatorek 20-30A zasilany pakietem 2-3S LiPo. Co można polecić? Na przykład QuicRun V2. Posiada on parametry idealnie skrojone pod silnik, który napędza pojazd. Również warto rozważyć regulatory z serii Rocket. Są to urządzenia budżetowe, lecz auta z serii WPL KIT należy kwalifikować jako rock crawlery, które – jak wiadomo – nie należą do jednostek szczególnie obciążających elektronikę.

Akumulator oraz ładowarka

Mamy już prawie wszystko. Auto jest niemal gotowe do jazdy, ale potrzebujemy źródła energii. Będzie nim standardowy akumulator LiPo lub LiIon. Przy wyborze akumulatora kierujemy się dwoma najważniejszymi czynnikami: wtyczką oraz napięciem. O tym, pod jakim napięciem powinien pracować akumulator i jaki wtyk należy zastosować powie nam regulator, gdyż akumulator podłączamy bezpośrednio do niego. Jeśli z regulatora wchodzi kabel zakończony wejściem Tamiya – podłączamy akumulator z tym samym wtykiem. Fabrycznie w pojazdach WPL stosowane są akumulatory 7.4V z wtyczką SM. Miejsca na akumulator pod maską pojazdu jest aż nadto, dlatego warto pokusić się o bardziej pojemne źródło zasilania, bowiem wymiary kieszeni na baterie wynoszą 6cm x 6cm x 2 cm (dł. x szer. x wys.). Akumulator tych wymiarów przekroczyć nie powinien.

WPL KIT

Czy możemy zaproponować zamiennik? Tak, lecz będzie wiązało się to z koniecznością posiadania pewnej wiedzy na temat elektroniki. Do akumulatora 7.4V LiPo zakończonego wtykiem JST konieczny jest odpowiedni adapter. Jeśli regulator zakończony jest Tamiya – dokupujemy adapter JST-Tamiya. Ta sama zasada tyczy się innych akumulatorów. Należy uzbroić się w odpowiedni regulator, akumulator oraz, jeśli to konieczne – adapter.

Sprawa z ładowarką jest o wiele prostsza. Napięcie akumulatora oraz ładowarki powinno się zgadzać. Ważny jest również typ ładowanego akumulatora. Do LiPo gorąco polecamy ładowarkę GPX V3. Dzięki prądowi ładowania wynoszącemu 800mA akumulator o pojemności 1600mAh naładuje się w ciągu dwóch godzin.

Podsumowanie

Dobór odpowiednich części do uruchomienia samochodu WPL KIT nie jest do końca oczywisty dla kogoś, kto nie jest zorientowany w temacie modelarstwa zdalnie sterowanego. Po to właśnie powstał ten wpis. Staraliśmy się nie ograniczać was elementami, które są jedyne i słuszne, gdyż wcale nie jest tak, że do tych aut pasuje tylko jedna i konkretna część. Wystarczy poznać najważniejsze mechanizmy, które rządzą pojazdami RC, a konkretnie ich podzespołami by przekonać się, iż dopóki jeden z nich spełnia wymagania, jakie stawia mu drugi, to będą działać. Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi będziecie już wiedzieli, jakimi kryteriami wyboru kierować się przy dobieraniu części do aut WPL KIT