Jaki olej silikonowy do modeli RC? Sprawdzamy, na co zwracać uwagę.

jaki olej silikonowy do modeli rc

Porządne modele RC, czyli takie od VRX lub Himoto wyposażone są zwykle w cztery niezależne amortyzatory oraz dyferencjały na każdą oś (w zależności od napędu). Aby przedłużyć żywotność rzeczonych komponentów i wpłynąć znacznie na sposób ich pracy, stosujemy tzw. oleje silikonowe – czyli krótko mówiąc dbamy o odpowiednie smarowanie, czy to amortyzatora, czy dyferencjału. Powstały nawet firmy, które specjalizują się właściwie tylko w olejach i innych płynach eksploatacyjnych do samochodów RC. Nietrudno się więc domyślić, że wybór pewnie jest bardzo duży. W tym wpisie postaramy się sprawdzić, jaki olej silikonowy do modeli RC będzie najodpowiedniejszy i czym należy się kierować prz wybieraniu go.

 

Co to w ogóle jest ten olej silikonowy?

Nie będę wgłębiać się we wzory chemiczne ani trudne do przeczytania nazwy. Oleje silikonowe to substancje o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Najpopularniejszym z nich jest zdecydowanie WD-40; już pewnie wiecie więc, o co biega z tymi olejami. Używamy ich do smarowania ruchomych części lub do „ruszenia ich”, jeśli się zastaną. Ot, i cała filozofia, czyli płyn smarny i konserwujący. Jako ciekawostke dodam, że olej silikonowy jest wykorzystywany w sprzęgłach wiskotycznych, które poprawiają działanie m.in. mechanizmu różnicowego.

https://www.gimmik.net/usr/storage/22493/tth4i4846cnct3.jpg

Lepkość olejów silikonowych i na co wpływa

Lepkość oleju to parametr, który wyrażamy za pomocą jednostki „cSt”. Im ten współczynnik większy, tym olej jest bardziej „gęstszy”, aczkolwiek lepkość to nie to samo co gęstość i nie powinno się tych dwóch różnych parametrów używać naprzemiennie.

W naszej ofercie znajdziecie oleje do amortyzatorów o lepkości od 100cSt do 1 000 cSt lub do dyferencjałów od 1 000 cSt aż to 1 000 000 cSt (tak, milion). Oleje o bardzo dużej lepkości to już właściwie smary – konsystencją bardziej przypominają ciało stałe, aniżeli ciecz. Nietrudno więc wywnioskować, że im wyższy współczynnik lepkości, tym większy opór stawia nasz środek smarny? Czy to dobrze, czy źle? Zaraz do tego dojdziemy

https://www.gimmik.net/usr/storage/2931/ye2n3655351225.jpg

Na co więc ma wpływ lepkość oleju silikonowego w amortyzatorze? Przede wszystkim na skok amortyzatora, który przy dużej lepkości jest wytłumiony. Im większa lepkość, im większy opór, tym zawieszenie staje się sztywniejsze. Olej o wysokiej lepkości dobrze sprawdzi się w trudniejszej jeździe terenowej, gdzie nierzadko trafiają się hopki. Udane lądowanie na cztery koła wymaga gęstszego oleju.  Z kolei olej o niskiej lepkości słabiej tłumi skok amortyzatorów i zawieszenie jest „miękkie”.

Oleje w dyferencjałach charakteryzują się zawsze o wiele wyższym współczynnikiem cSt. Mechanizm różnicowy umożliwia szybszy obrót koła zewnętrznego przy pokonywaniu zakrętu. Koło zewnętrznego pokonuje większy dystans od wewnętrznego. Dyferencjał sprawia, że koło wewnętrzne, które ma do przejechania krótszą drogę, nie ślizga się w miejscu.https://www.rccaraction.com/wp-content/uploads/2017/02/ud_fluid_diff1_cc.jpg

 

Olej do dyferencjałów o niskiej lepkości lepiej sprawdzi się na torze o dobrej przyczepności, np. na asfalcie. Z kolei na żużlu, piasku lub nawet na lodzie – czyli na torze o słabej przyczepności, polecamy olej do dyferencjałów o dużej lepkości.

Jaki olej silikonowy do modeli RC będzie najlepszy? Propozycje od Merlin i Tornado

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż olej dobieramy zawsze do modelu, do stylu jazdy, do podłoża, do wagi modelu, skali, i tak dalej, i tak dalej. Nie istnieje zatem olejowy święty Graal, którego poszukuje każdy modelarz. Możemy natomiast podpowiedzieć, jakie oleje są optymalne dla aut różnego typu. Trzeba wszakże gdzieś zacząć, a później – jak już poznamy nasz samochód – można zacząć eksperymentować.

Auta on-road

Na przykład NASCADA albo Flying Fish. Jako że będziemy poruszać się na równym podłożu o dobrej przyczepności, warto zastosować olej do amortyzatorów o takiej samej lepkości na przednią i tylną oś. Nie będzie też dużo podskakiwania, więc nie ma potrzeby stosowania bardzo lepkich olejów. Olej Tornado 200cSt lub Merlin 250 cSt wystarczy w zupełności. Warto zauważyć, że oleje Merlin mają 80ml pojemności.

jaki olej silikonowy do modeli

Jeśli tor nie obfituje w ostre zakręty, a jest w miarę prosty, wystarczą w zupełności oleje do dyferencjałów 20.000 cSt od Merlin lub Tornado – przy czym ten pierwszy jest nieco bardziej pojemny.

 

Auta off-road

Przyjmijmy za przykład skalę 1:10 i tor szutrowy z ostrymi zakrętami i hopkami. Na przednią oś wystarczy olej 450 cSt, ale na tył – który będzie brać na siebie lądowania – przynajmniej 600 cSt, a nawet 700 cSt. Oczywiście, to nie jest sztywny wykaz produktów. Olej 800 cSt też da radę 0 tylko trochę inaczej. Od was zależy, czy podoba wam się sposób poruszania się auta na obecnym oleju.

jaki olej silikonowy do modeli

Do dyferencjałów również proponuję coś bardziej lepkiego. W ofercie Merlin można znaleźć olej, a raczej już smar o lepkości 60.000 cSt. Powinien zapewnić poprawne działanie mechanizmu różnicowego na ostrych zakrętach.

W przypadku modeli w skali 1:8 polecam wybierać oleje przynajmniej o 100 cSt bardziej lepkie od wspomnianych powyżej. Dzieje się to ze względu na większą masę pojazdu.

 

Podsumowanie

Wymiana oleju w amortyzatorach czy dyferencjałach jest nieunikniona w życiu każdego modelarza. Zupełnie jak olej silnikowy, tak olej silikonowy traci swoje właściwości po jakimś czasie, zbiera brud, nie odbija już tak jak na początku. W instrukcjach obsługi z kolei nie za wiele wspomina się o olejach silikonowych, bowiem modele są fabrycznie już nimi napełnione. Trzeba więc radzić sobie samemu. Mamy, jednak, nadzieję, że dzięki temu wpisowi będzie wiedzieć, jaki olej silikonowy do modeli RC okaże się najlepszy.