Recenzja auta RC Himoto ZMOTOZ3

zmotoz3

Modele RC od Himoto już dawno zadomowiły się nie tylko w naszej hurtowni, ale i w całej Polsce. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie modelarskim lub nawet zabawkowym. Takie samochody jak Katana czy Bowie dały się poznać jako produkty mało awaryjne, łatwe w ewentualnym serwisowaniu i z bardzo dużą ilością części zamiennych, nie wspominając o satysfakcji płynącej ze sterowania prawdziwym modelem RC. O ile Himoto Bowie i Katany wiodą zdecydowany prym, jeśli chodzi o popularność, o tyle ten wpis poświęcamy pojazdowi RC, który wcale nie odbiega jakością od powyższych, a może nawet jest lepszy… przedstawiamy Himoto ZMOTOZ3.

 

Buggy w skali 1:10

Kształtem i wymiarami ZMOTOZ3 wygląda prawie jak Tanto; jest jedynie 2 cm wyższy. Poza tym mamy do czynienia z typowym autem typu Buggy – czyli szeroki rozstaw kół, niskie zawieszenie i dość wąskie koła. Gdzie to się sprawdzi? Z pewnością, na piasku, żwirze, szutrze oraz zaskakująco dobrze na asfalcie. Jeśli chodzi o ciężki, górzysty teren, to samochody RC typu crawler sprawdzą się lepiej. Wszystkie inne trasy należą do ZMOTOZ3.

zmotoz3

Co mamy w środku?

Po zdjęciu karoserii naszym oczom ukazuje silnik szczotkowy (lub bezszczotkowy), regulator obrotów, akumulator, odbiornik oraz serwomechanizm – czyli standard, ale przyjrzyjmy się bliżej komponentom. Standardowy silnik szczotkowy pozwoli rozpędzić auto do około 40km/h. Warto tutaj nadmienić, że rozmiar silnika to tzw. klasa 540. Pozwala to na dowolne żonglowanie i wymiany, bowiem wybór silników 540 jest naprawdę ogromny, natomiast sama wymiana – banalnie prosta.

zmotoz3

O wydajność regulatora nie ma się co martwić, bowiem prąd do przodu wynosi 320A (do tyłu 150A). Dodatkowo, komponent obsługuje pakiety nie tylko NiMH, ale i LiPo, więc wymiana akumulatora jest prosta i tania. Kłopotliwe może być, natomiast, chłodzenie, które w upalne dni może, po prostu, nie wyrabiać. Na regulatorze mamy umieszczony tylko radiator. Warto zastanowić się nad wymianą chłodzenia regulatora na takie z wentylatorem.

https://sklep.modelarnia.pl/galerie/r/regulator-samochodowy-03_11131.jpg

Fabryczny akumulator NiMH lub LiPo pozwoli na nieprzerwaną jazdę przez około 15 minut – co jest zresztą modelarskim standardem. Na szczęście miejsca na akumulator jest pod dostatkiem, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić go na bardziej pojemny i dłużej cieszyć się jazdą.

https://rc-team.pl/254034-thickbox/zmotoz3-buggy-hsp-xstr-110-24ghz.jpg

W zestawie mamy również niezłą ładowarkę sieciową od IMAX razem z zasilaczem. W końcu gdyby konieczne było kupowanie czegokolwiek poza bateriami do nadajnika, to nie ZMOTOZ3 nie powinien nazywać się RTR.

 

Zawieszenie i ogólna wytrzymałość modelu

Tu niespodzianka – amortyzatory i wieżyczki amortyzatorów są aluminiowe. Samochody wyposażone fabrycznie przynajmniej w jedną aluminiową część są rzadkością, więc ZMOTOZ3 wyróżnia się na duży plus… zwłascza, jeśli weźmiemy pod uwagę ceny aluminiowych komponentów. Amortyzatory są, oczywiście, napełnione odpowiednim olejem. Reszta zawieszenia jest wykonana z ABS. Oczywiście, Himoto dostarcza pełną  gamę części zamiennych do modelu, zarówno aluminiowych jak i zwykłych.

https://www.elektrobot.hu/items/RC_Auto_Himoto_Zmoto3_2.4GHz_6.jpg

Co jest jeszcze godne uwagi w ZMOTOZ3? Z pewnością, zębatki. Nie uświadczymy w samochodzie plastików, które szybko się wycierają i odkształcają. Model jest wyposażony w metalowe zębatki – dodatkowo w pełni zabudowane – więc ich żywotność jest dość wysoka. Istotne również są łożyska kulkowe w każdym kole, które ułatwiają jazdę i wpływają pozytywnie na niezawodność modelu.

https://images.morele.net/i1064/1721284_0_i1064.jpg

Sterowaniem zarządza standardowy serwomechanizm Himoto o momencie 6kg. Koła skręcają płynnie i bez przerw, nawet w trudniejszych warunkach.

Oczywiście, ZMOTOZ3 oferuje napęd na 4 koła, ale przy aucie tej klasy to chyba oczywistość, prawda?

Nadajnik oraz inne funkcje

Nadajnik 2.4GHz pozwoli na odjechanie modelem aż na 200 metrów od kierującego. Oprócz tego do czynienia mamy z tzw. systemem EPA. Dzięki niemu możliwe jest ograniczenie prędkości maksymalnej modelu. Sprawa szczególnie przydatna dla kogoś, kto nie miał jeszcze styczności z modelami RC lub nie radzi sobie jeszcze z okiełznaniem wersji bezszczotkowej auta. W modelu jest już zainstalowany odbiornik 3-kanałowy, a procedura bindowania auta z nadajnikiem jest bardzo prosta. W razie problemów, można zajrzeć do instrukcji.

Wersja szczotkowa czy bezszczotkowa?

W modelu bezszczotkowym zainstalowany jest silnik 3210kV bezsensorowy. W tym wypadku regulator bezszczotkowy posiada porządne chłodzenie, tj. z wentylatorem, więc nie musimy się martwić o ewentualnie przegrzewanie się modelu.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41to%2BR%2BP%2BbL._AC_.jpg

O ile ZMOTOZ3 szczotkowy rozpędza się maksymalnie do 40km/h, o tyle bezszczotkowy osiąga nawet 80km/h. Model jest bardzo zrywny i początkujący kierowca może go nie opanować i zakończyć pierwszą jazdę na drzewie.

Przy czym trzeba pamiętać, że jeśli nie będziemy mocno gazować wersji bezszczotkowej, to pojedzie dużo dłużej niż 15 minut. Jak wspominaliśmy kilka wpisów wcześniej, silniki bezszczotkowe to przyszłość modelarstwa RC, ale dla absolutnie początkującego polecam najpierw zapoznać się z silnikami szczotkowymi.

https://www.kingcobra.co.uk/assets/images/HM-E199_1.jpg

Podsumowanie

Himoto ZMOTOZ3 to świetny model, szczególnie dla średniozaawansowanych modelarzy, którzy z wersji bezszczotkowej z pewnością wycisną maksimum możliwości. Początkującym fanom buggy proponujemy wersję szczotkową, która wybaczy więcej błędów, a dostarcza tyle samo zabawy.

Zalety

+ świetne osiągi zwłaszcza modelu bezszczotkowego

+ metalowe zębatki

+ aluminiowe amortyzatory i wieżyczki

+ łożyska!

+ doskonała dostępność części zamiennych

+ bardzo prosty w modyfikowaniu

+ system EPA w nadajniku

Wady

chłodzenie wersji szczotkowej mogłoby być lepsze