Wymiana uszkodzonego silnika w droniach Syma

Otwarty dron z wyjętym wadliwym silnikiem

Loty dronami, jak każdy doświadczony modelarz z pewnością zaświadczy, wiążą się z wieloma upadkami i zderzeniami. Zwykle skutkami takich zdarzeń są zadrapania i podwyższony puls użytkownika, ale niestety nawet najmocniejsze drony czasami nie wytrzymają traumy wypadku i doznają uszkodzeń. Poza złamanymi śmigłami i podwoziem które można dosyć łatwo wymienić, jedną z najczęstszych awarii jest uszkodzenie jednego z silników. Niestety wymiana uszkodzonego silnika często jest widziana jako straszne, bardzo techniczne zajęcie. Wcale tak nie jest.

Wymiana uszkodzonego silnika w droniach Syma

Wymiana silników wcale nie jest skomplikowana, ani nie wymaga ona ręki chirurga. Jeżeli rozkręciliśmy w życiu jakieś urządzenie elektryczne, złożyliśmy je z powrotem, i dalej ono działało, to mamy już niemal wszystkie wymagane umiejętności. Trzeba jeszcze zaopatrzyć się w lutownicę, wystarczy najtańsza oporowa za kilka zł. Pełna lista wymaganych narzędzi:

Dla przykładu zmienimy silnik w dronie X5C który otrzymaliśmy na serwis.

Dron Syma X5C z uszkodzonym silnikiem

Pierwsze kroki – rozebranie drona

Najpierw należy wyjąć akumulator, zdjąć śmigła, podwozie, kamerę i inne akcesoria aby ich przypadkowo nie uszkodzić podczas dalszych prac.

„Goły” dron bez akcesoriów

Następnie znajdujemy jakiś pojemnik na śrubki i zabieramy się za rozkręcanie drona. Obudowa jest złożona z 2 połówek przymocowanych do siebie garścią śrubek które musimy teraz wszystkie odkręcić. Gdy wszystkie śrubki są odkręcone (również pod klapką akumulatora) rozwieramy obudowę zaczynając od jednego z silników. Jest w niej kilka zatrzasków więc otwarcie jej może wymagać trochę perswazji.

Otwarty dron z wyjętym wadliwym silnikiem

Dobranie nowego silnika

W przypadku dronów firmy Syma mamy bardzo ułatwioną sprawę. Wyszukujemy na naszej stronie nazwę drona, w tym przypadku X5C, i otwieramy stronę produktu drona. Poniżej w „Części zamienne” szukamy naszego silnika. Należy uważać na kolor przewodów – jest on ważny! W tym przypadku jeżeli uszkodzony jest silnik z niebiesko-czerwonymi przewodami, potrzebujemy silnik prawy X5-08.

Wymiana uszkodzonego silnika

Jesteśmy w środku. Po zidentyfikowaniu i wyjęciu szkodliwego silnika z obudowy musimy odlutować go od płytki. Koniecznie pamiętajmy o tym który przewód jest przylutowany do którego pada. Jeżeli nigdy nie używaliśmy lutownicy to polecam obejrzeć kilka filmików o tym jak lutować.

Wymiana silników w trakcie (niebiesko-czerwony jest już po wymianie, biało-czarny jeszcze do zrobienia)

Wkładamy nowy silnik do obudowy i lutujemy go do płytki w ten sam sposób co stary. Uważamy przy tym aby cyną nie zewrzeć ze sobą kilku padów. Po przylutowaniu lekko pociągamy za przewody żeby sprawdzić czy dobrze się trzymają.

W tym momencie możemy złożyć drona bez górnej obudowy i włączyć go na chwilę aby przetestować pracę wszystkich silników (bez założonych śmigieł!).

Jeżeli wszystkie silniki się kręcą to możemy złożyć drona analogicznie do procesu rozbiórki. Po tym pozostaje tylko skalibrować żyroskop (obydwa joysticki w prawy dolny róg) i zresetować trymery (zależnie od modelu, informacja w instrukcji).

Po wymianie silnika i zresetowaniu ustawień możemy ostrożnie uruchomić drona i wznieść się w powietrze.

Dron po wymianie silników działa jak nowy

Podsumowując

Jak widać, wymiana silnika nie jest skomplikowaną czynnością a może ona zaoszczędzić nam dużo pieniędzy i czasu. W dronach Syma w podobny sposób można wymienić większość elementów. Na naszej stronie dostępne części są do wszystkich modeli Syma, a ich konstrukcja jest dosyć przyjazna naprawianiu.