Wymiana silnika i pomiar napięcia akumulatora w zabawce zdalnie sterowanej

Wymiana silnika i pomiar napięcia akumulatora w zabawce

W ofercie naszej hurtowni modelarskiej można znaleźć wiele modeli RC zabawek napędzanych przy pomocy silników. Jak wiadomo, największą grupą użytkowników tego typu produktów są dzieci, co sprawia, że częściej ulegają one wszelkim uszkodzeniom. Uszkodzenia te często sprawiają, że silnik ulega uszkodzeniu mechanicznemu i trzeba zmierzyć się z jego wymianą. Czas i trudność takiej wymiany związana jest bezpośrednio ze skomplikowaniem budowy danej zabawki. Poniższy artykuł będzie pomocny jeżeli konieczna będzie wymiana silnika i pomiar napięcia akumulatora

Zdalnie sterowane modele nie działałyby, gdyby nie akumulatory stanowiące dla nich podstawowe źródło zasilania. Ważnym elementem przed przystąpieniem do zabawy jest sprawdzenie (najlepiej przez osobę dorosłą) napięcia akumulatora. Uchroni to nas przed rozczarowaniem pociechy rozładowaną baterią w zabawce. Najlepiej ładować akumulator za każdym razem po skończeniu zabawy. Pomiar napięcia możemy wykonać na różne sposoby w zależności od rodzaju posiadanego akumulatora.

Wymiana silnika w zabawce

Wymiana silnika w dronie nie należy do najtrudniejszych. Należy zacząć od ostrożnego zdjęcia śmigieł. Po demontażu śmigieł należy zająć się demontażem osłony silnika lub części, które utrudniają do niego dostęp. Należy zwrócić uwagę na miejsce każdego elementu w modelu, aby nie było problemu ich z montażem po wymianie. Gdy mamy swobodny dostęp do silnika musimy zapewnić sobie dostęp do miejsca na płytce kontrolera, gdzie przylutowane są przewody zasilające silnik. Często powyższe wiąże się z demontażem całego korpusu drona. Następnie należy odlutować przewody starego silnika z płytki i analogicznie przylutować w to miejsce przewody nowego. Kolejna czynność, jaką należy wykonać, to montaż silnika. W przypadku przekładni należy ostrożnie umieścić silnik nie uszkadzając żadnej z zębatek – nie rób nic na siłę! Gdy silnik będzie na swoim miejscu należy ułożyć przewody w taki sposób, aby obudowa ich nie przycięła podczas jej zamknięcia. Ostatnią czynnością jest montaż śmigła.

W przypadku samochodów RC jest to o tyle bardziej problematyczne w porównaniu z dronami. Do demontażu jest zazwyczaj większa ilość elementów. Należy bacznie zwracać uwagę na to, w jakiej konfiguracji są umieszczone zębatki, czy przekładnie. Podobnie jak w przypadku dronów zdalnie sterowanych wymiana silnika wiąże się z odlutowaniem uszkodzonego silnika i przylutowanie nowego.

Pomiar napięcia akumulatora w zabawce

Pomiary napięcia akumulatorów wykorzystywanych w modelach zdalnie sterowanych dzielą się w zależności od rodzaju używanego akumulatora.W ofercie sklepu GIMMIK można znaleźć wiele mierników, które w prosty sposób umożliwiają pomiar napięcia.  Najbardziej uniwersalną metoda pomiaru napięcia akumulatora w zabawce bez względu na jego rodzaj i budowę jest pomiar przy pomocy multimetru, którego po ustawieniu na pomiar napięcia U(V) należy każdą z dwóch sąd zetknąć z przeciwnymi biegunami akumulatora (UWAGA: Konieczna jest ostrożność, nie można dopuścić do zetknięcia obu biegunów, gdyż grozi to wybuchem, pożarem oraz uszczerbkiem na zdrowiu lub życiu! Zwarcie może trwale uszkodzić zarówno akumulator, jak i przyrząd pomiarowy). Przykładem jest Multimetr Cyfrowy GPX Extreme

Wymiana silnika i pomiar napięcia
Wymiana silnika i pomiar napięcia

Podsumowując należy stwierdzić, że zarówno wymiana silnika w modelu, jak i pomiar napięcia akumulatora wymagają dużego skupienia i koncentracji.