Akumulatory modelarskie w Gimmiku

Akumulatory modelarskie były już omawiane na naszym blogu przy wielu okazjach. Jesteśmy zdania, że informacji i wiedzy na temat  „ogniwo wtórnych” nigdy nie jest za wiele. W dzisiejszym wpisie przedstawimy marki i rodzaje akumulatorów dostępnych w naszej hurtowni Gimmik oraz  przypomnimy podstawowe parametry, na które  należy zwracać uwagę przy doborze pakietu do modelu RC.

Popularne marki akumulatorów modelarskich w Gimmiku

ManiaX  – jedna z ostatnich nowości wprowadzonych do naszej oferty, producent nie jest nowicjuszem w branży. Ich pozycja w świecie modelarskim i FPV jest ugruntowana. Ambasadorem marki został Dunkan Bossion – profesjonalny pilot dronów i helikopterów i zwycięzca wielu zawodów dronów wyścigowych. Pakiety ManiaX to przede wszystkim doskonała jakość przy niewygórowanych cenach. Producent specjalizuje się głównie w pakietach LiPo/Li-Ion. Nie znajdziemy w ofercie NiMH, ponieważ w dobie masowego przechodzenia na napęd bezszczotkowy ManiaX mocno stawiana  na pakiety litowo–polimerowe.

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_49318/1.jpg

Gens Ace TATTU to marka specjalizująca się w produkcji baterii do dronów i modeli UVA. Ich produkty cieszą się wyjątkową popularnością w świecie modelarskim, a to za sprawą wysokiej jakości i małej awaryjności. Dodatkowym atutem pakietów jest szybki czas ładowania. W naszej ofercie znajdziecie modele aku. o różnej pojemności, tak aby każdy mógł dopasować akumulator do potrzeb swojego modelu RC. W naszej hurtowni dostępnych jest bardzo dużo pakietów Lipo i kilkanaście pozycji NiMH.

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_34575/1.jpg

LRP to niemiecka firma produkująca osprzęt do modeli RC oraz same modele sygnowane swoim logiem. Nasi klienci doceniają jakość, ale przede wszystkim niezawodność, jaką cechują się produkty od LRP. W ofercie znaleźć można silniki elektryczne i spalinowe, świece żarowe, regulatory, koła, akcesoria… i tak dalej – wszystko,  z niebieskim logiem producenta. Największą, jednak popularnością cieszą się akumulatory  –  LiPo i NiMH.  A przy okazji, wyjaśnimy, czym wyróżniają się akumulatory LRP. Z pakietów tej marki korzystają nawet zawodowcy ścigający się „na poważnie”. A jak wiadomo profesjonalista potrzebuje sprzętu najwyższej jakości.  W Gimmiku mamy wiele różnych rodzajów aku. LRP  – od  bardziej profesjonalnych  tj.   LiPo GRAPHENE 2S po  popularne i tanie NiMH  6C i 7C.

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_46281/1.jpg

W szerokiej ofercie produktów marki GPX Extreme, akumulatory zajmuję szczególną pozycję. Producent ma w swojej  ofercie baterie o różnej wielkość , kształcie pojemność – produkty dopasowane do potrzeb każdego klienta . Spora część pakietów może pełnić rolę zamienników oryginalnych, występujących w modelach różnych marek akumulatorów. Standaryzacja typów wtyczek i rozmiarów sprawia, że z oferty GPX Extreme dobierzemy akumulatory do wielu różnych urządzeń. GPX Extreme ma w swojej ofercie pakiety  w twardej i miękkiej obudowie.

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_40277/1.jpg

Żelowe akumulatory od  MW Power.  Producent posiada produkty najwyższej jakości, należące do różnej dziedziny techniki. Kamery i alarmy, oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe, a przede wszystkim akumulatory żelowe (zdobyły sobie szczególne uznanie na rynku). Akumulatory kwasowo-ołowiowe z żelowym elektrolitem charakteryzują się przede wszystkim dużą wydajnością prądową, niską awaryjnością, odpornością na uderzenia, wysoką temperaturę i wibracje. Niestety akumulatory w modelach RC tego typu mają sporą masę i nie nadają się do użytku w większości modeli samochodów. Pb wykorzystywane są do większości modeli niewymagających niskiej wagi zasilania (np. duże samochody, łodzie RC) oraz do takich pojazdów jak jeździki z napędem elektrycznym. W naszej ofercie znajdziesz akumulatory o różnej pojemności i napięciu znamionowym (6v i 12v).

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_43799/1.jpg

Podstawowe parametry akumulatorów modelarskich

Temat doboru akumulatora do modelu i podstawowych parametrów na podstawie, których jest wybieramy był poruszamy na naszym blogu już kilkukrotnie Dzisiaj przypomnimy na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego pakietu NiMH lub  LiPo/Li-Ion do naszego modelu RC.

Napięcie

Parametr ma kluczowy wpływ na działanie modelu.

Napięcie pojedynczych ogniwa NiMH wynosi 1.2V. Ta wartość odnosi się do średniego napięcia podczas pracy, bowiem akumulator możemy naładować aż do 1.4V i rozładować do 1.0V.  W naszej hurtowni w kategorii  akumulatory modelarskie → NiCd/NiMH znaleźć można pakiety o różnej ilość cel (C) o wartości napięcia będącej wielokrotnością 1.2V – od 3.6V do 12V.

Kwestia napięcia pakietów Lipo jest bardzo prosta – każde pojedyncze ogniowo ma napięcie znamionowe 3.7V.  W zależności od ilości ogniw przy połączeniu szeregowym (S) mamy do wyboru akumulatory o napięciu 3.7V, 7.4V , 11.1V, 14.8V 22.2V.

Co oznacza większe napięcie? Wyższą prędkość maksymalną; model dużo bardziej zrywny. W tym wypadku, jednak, nie działa zasada „im więcej, tym lepiej”, bowiem wejście na wyższy zakres napięć ma ogromny wpływ na wytrzymałość pozostałych komponentów auta.

Wtyczka

W modelarstwie zdalnie sterowanym mamy do czynienia z wieloma rodzajami wtyczek i gniazd.  Wtyczki w modelach zdalnie sterowanych możemy podzielić na wiele sposobów, najczęściej stosowanym jest podział na wysoko-prądowe i nisko-prądowe.

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_3526/1.jpg

Do najpopularniejszych wtyczek nisko-prądowych należą stosowane w modelach RC i zabawkach:

  • biała Tamiya (2-pinowa i 3-pinowa) i w najczęściej  występująca w kolorze zielonym – Mini Tamiya;
  • SM znajdziemy w małych modelach zdalnie sterowanych/zabawkach RC
  • Futaba i JR – występują w regulatorach obrotów, serwach i akcesoriach podłączanych do odbiorników RC . JR poznamy po kablach wczerwonym (+)  kolorze brązowym (-)  i pomarańczowym kablem sygnałowym. Dodatkowo, narożnik wtyczki jest lekko ścięty. Futaba i JR są zamienne i łato przerobić jedną na druga
  • JST ( czerwona prostokątna wtyczka) – w małych helikopterach dronach Syma,  i samochodach  WL, maszynach budowlanych Huina.

Do wysoko-prądowych należą przede wszystkim:

  • Banan z obudową- w dronach i samolotach RC,  szczególnie poza UE;
  • XT30, XT60 i XT90 ( żółte – wtyczki z kategorii XT różnią się między sobą wielkością i przez to wydolnością prądową (liczba w nazwie sugeruje jaki prąd stały obsługuje). Stosowane w modelach o wysokim poborze prądu –  najczęściej w dronach wyścigowych i FPV, oraz dużych dronach o znacznym udźwigu, dostoswanych do mocowania profesjonalnego sprzętu fotograficznego;
  • T-Dean – wtyczka w czerwone obudowie (kształt litery T ) występują modelach VRX, Himoto i niektórych XLH. Stosowane w większości modeli z silnikami bezszczotkowymi i/lub akumulatorami LiPo (rzadko z akumulatorami NiMh).  Często wykorzystywane  zastosowania projektach indywidulanych dzięki ich prostocie, niskiej cenie  i dużej dostępności;
  • Zestaw AS150 i XT150 -w  wymagających bardzo wysokich prądów stałych urządzeniach. Stosowane są one w dużych dronach i platformach fotograficznych, oraz w niestandardowych systemach. Montowane w akumulatorach LiPo o pojemnościach pow. 16000mAh (16Ah) i wyższych ze względu na ich znaczące możliwości prądowe ( ponad 160A stałego poboru).

Jeśli mamy możliwość, to najlepiej akumulator z daną wtyczką dobierać do odpowiedniego gniazda wychodzącego z modelu. Jeżeli, jednak nie znajdziemy aku. z odpowiednim konektorem i zdecydujemy się na przerobienie złącza to trzeba zwrócić uwagę na możliwości prądowe danej instalacji. Należy pamiętać, że po przerobieniu wtyczek „na własną rękę” akumulator traci gwarancję producneta.

Wymiary i waga

Przy doborze akumulatora, jego fizyczne cechy również mają znaczenie. Z wymiarów wyróżnia się: długość, szerokość i wysokość. Szczególnie ważne jest to, żeby pakiet mieścił się w koszyczku lub casie w modelu.
Wraz z pojemnością akumulatora rośnie również  jego waga, jeśli szukamy zamiennika to nie przesadzajmy z jego pojemnością. Większa waga wpłynie na osiągi naszego modelu oraz na jego silnika.

Prąd rozładowania  – pakiety Lipo

Parametr określany symbolem „C”.  W przypadku pakietów Lipo parametr ten wcale nie mniej ważny od napięcia. Określa on jakie maksymalne natężenie jakie może oddawać akumulator.  Obliczamy to, mnożąc pojemność wyrażoną w Ah razy wartość C.  Wartość prądu rozładowania ma kluczowe znaczenie przy dobieraniu elektroniki do modelu.

Podsumowanie

Jaki pakiet kupić do modelu? Proces doboru nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać. Z samochodami sprawa jest jasna, gdyż musimy uważać właściwie na to, by nie przedobrzyć z napięciem i wybrać odpowiednią wtyczkę. Ale co z samolotami i łodziami? Tutaj dochodzą raki parametry jak wymiary i waga baterii, więc z pojemnością też nie poszalejemy. Pomimo tak wielu czynników, na jakie trzeba uważać i kompromisów, na które musimy .