Quadkopter SYMA X15W – Mini dron z podglądem FPV na letnie dni

Syma X15W jest to mini dron z podglądem FPV w komplecie w fabrycznym pudełku o wymiarach 44 X 27 X 7.5 cm cm i zawiera wszystkie potrzebne do lotu i obsługi modelu części za wyjątkiem 4 baterii AA potrzebnych do pracy załączonego nadajnika RC.

Czego można oczekiwać?

SYMA X15W mimo swoich małych rozmiarów świetnie radzi sobie nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, w przestrzeniach otwartych nie ma najmniejszych problemów.

Ogólne wrażenie wykonania zestawu jest pozytywne, plastiki (obudowy) są dobrze spasowane, pakiet pewnie zatrzaskuje się w obudowie modelu. Model drona Syma X15W jest estetycznie wykonany i dość łatwo się nim steruje. Napęd śmigieł jest bezpośredni z osi mikro silników, dzięki czemu model jest cichy.

Syma X15W – zestaw jaki otrzymujemy w pudełku i występujące kolorystyki
Syma X15W – zestaw jaki otrzymujemy w pudełku i występujące kolorystyki

Mini dron z podglądem FPV – Dane techniczne

  • Zasilanie modelu: LiPo 3,7V/450mAh umieszczany z tyłu modelu. Czas ładowania pakietu około 100min, czas lotu ok. 8-9min.
  • Zasięg lotu: do 50m przez 2.4GHz WiFi
  • Kamera: FPV 720P (pozwalająca na podgląd na żywo)
  • Stabilizacja 6 osiowa, wbudowany barometr, funkcja auto-startu

Sterowanie modelem może odbywać się ze smartfona lub dołączonego nadajnika. Sterowanie ze smartfona może odbywać się przez wirtualne drążki wyświetlane na ekranie. Model ten rekomendowany jest dla młodzieży w wieku 8+.

Syma X15W ma 720 P kamerę zintegrowaną z modelem. Model RC nie ma osobnej karty pamięci.
Syma X15W ma 720 P kamerę zintegrowaną z modelem. Model RC nie ma osobnej karty pamięci.

Pierwsze loty

Przed pierwszymi lotami konieczne jest zapoznanie się z dołączoną i dość dobrze opracowaną polską instrukcją obsługi modelu. W dodatku dron może współpracować po WiFi ze smartfonem, dla którego należy pobrać odpowiednie darmowe oprogramowanie “Syma Go” i “Syma FPV“. Po naładowaniu pakietu można rozpocząć pierwsze próby z modelem.

W zależności od preferencji, modelem możemy latać przy wykorzystaniu samego smartfona lub z nadajnikiem RC. Osoby używające często swojego smartfona do gier będą pewnie od razu przyzwyczajone do sterowania wirtualnego, jakie oferuje aplikacja “Syma Go”, natomiast osoby latające częściej na aparaturach RC pewnie wybiorą nadajnik RC, a smartfon jako dodatkowe rozszerzenie możliwości zestawu. Nadajnik RC jest precyzyjniejszy w prowadzeniu modelu, więc na pewno sprawdzi się lepiej w małych pomieszczeniach. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać smartfon trzeba będzie go podłączyć do sieci WiFi modelu.

Sterowanie przez telefon i podgląd FPV na żywo

W tym celu załączamy model i w smartfonie odnajdujemy sieć modelu “FPV_WiFi_(numer sieci utworzonej przez drona)” i łączymy się z tą siecią. Od tej pory model ma połączenie ze smartfonem po WiFi i w zależności od potrzeby będziemy mieli, albo sam podgląd FPV z kamery modelu połączony z możliwością robienia zdjęć i nagrywania filmu lub pełne sterowanie modelu ze smartfona jeżeli nie włączymy naszego nadajnika RC.

Zainstalowane aplikacje „Syma Go” i „Syma FPV” oraz Polska instrukcja dołączona do modelu.
Zainstalowane aplikacje „Syma Go” i „Syma FPV” oraz Polska instrukcja dołączona do modelu.

Technika latania modelem

Mini dron z podglądem FPV Syma X15W jest bardzo lekki i nie ma naturalnych oparć bocznych jak skrzydła czy stery jak to jest w samolocie. W związku z tym zachowuje się trochę jak samochód na oblodzonej jezdni, czyli pogłębia swoje manewry, zgodnie z oddziaływaniem poziomych sił bezwładności. Dlatego, aby zatrzymać model w miejscu po wykonaniu manewru trzeba być przygotowanym na krótką odpowiednią kontrę manewru prawym drążkiem w nadajniku. Im szybciej latamy, tym taka konta musi być mocniejsza. Jeżeli tego nie zrobimy model zaskoczy nas dalszym kontynuowaniem zakończonego wydawałoby się już manewru.

Loty w nocy – dzięki zamontowanym diodom modelem bardzo przyjemnie i bezpiecznie lata się w nocy. Kolorowe diody na ramionach bardzo dobrze orientują model w przestrzeni. Orientacja modelu jest nawet dużo lepsza niż w dzień, więc i akrobacja 3D nie stanowi problemu.

Oświetlenie nocne

Kamera modelu 720P – jest zgodna co do jakości względem ceny, jest to pewien kompromis cenowy, nie należy spodziewać się tu rewelacji, jednak mimo wszystko jakość nagrywania jest zadowalająca. Kamera nie posiada własnej osobnej karty pamięci, a obrazy zapisywane są i dostępne w pamięci smartfona, co bardziej uważam za zaletę, mieć możliwość po nagrani bezpośrednio oglądać na telefonie swoje loty.

Podgląd FPV z kamery pokładowej w przestrzeni otwartej i w pomieszczeniu zamkniętym.
Podgląd FPV z kamery pokładowej w przestrzeni otwartej i w pomieszczeniu zamkniętym.

Dron Symy X15W jest bardzo zwinny, dlatego też jeżeli zdarzy się nam upadek modelu, podstawową czynnością jest szybkie wyłączenie napędów.

Dobrze jest po takim upadku włączyć i włączyć model ponownie, aby zresetować jego ustawienia. Przed ponownym startem trzeba sprawdzić i ewentualnie oczyścić osie śmigieł. Syma X15W jest wytrzymała na upadki, dzięki zamontowanym osłonom śmigieł, co nie znaczy, że można go celowo rozbijać wlatując na przeszkody z dużymi prędkościami, nie uszkadzając modelu.

Zasięg zdalnego sterowania

Według producenta zasięg sterowania RC wynosi do ± 50m, czyli zadowalająco jak na taki model.

Zasięg ten jest oczywiście w pewnym zakresie zmienny, ponieważ zależy w dużej mierze od warunków otoczenia. Mogą się zdarzyć loty i na 100 m, ale w otoczeniu z dużą ilością zakłóceń radiowych WiFi 2,4 GHz, wilgotnym powietrzu zasięg może się też i pogorszyć. Utrata zasięgu jest stopniowa i model wyraźnie to sygnalizuje wykonując komendy z nadajnika RC z wyraźną niechęcią

Ładowanie pakietu

Wyczerpanie się pakietu, a wiec i konieczność lądowania – dron sygnalizuje migającymi diodami. Po wyjęciu z modelu akumulatora podłączamy go do ładowarki USB zawartej w zestawie. Myślę, że warto od razu dokupić dodatkowy pakiet, aby podwoić nam czas latania modelu bez konieczności wracania do domu. Czas lotu na świeżo naładowanym pakiecie jaki można osiągnąć to około 10min, czasami może to trwać krócej w należności od płynności latania.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że wiosna zawitała do nas na dłużej. Długie dni do spędzania czasu na dworze i latania modelem. Wtedy model zdalnie sterowany mini dron z podglądem FPV Syma X15W jest idealny do umilenia tego czasu. Może to być tylko trening, wspólna zabawa z rodziną czy tylko prezent na zbliżające się komunie. Włączenie poglądu FPV pozwala dodatkowo zwiedzać nasze okolice i robić zdjęcia oraz nagrania z lotu ptaka.