Mechanizm różnicowy w modelach RC

Mechanizm różnicowy

W modelach samochodów RC, tak jak w ich dużych odpowiednikach, stosowane są mechanizmy różnicowe zwane też dyferencjałami lub prościej – dyframi. Czym jest mechanizm różnicowy i jaka jest jego zasada działania odpowiemy w tym artykule.

Mechanizm różnicowy to przekładnia składająca się z kół zębatych, która na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana. Stosujemy je między innymi w samochodach zdalnie sterowanych Himoto – przykładem może być model Tanto

Mechanizm różnicowy
Mechanizm różnicowy

Zastosowanie

Jej zadaniem jest skompensowanie różnicy prędkości obrotowej półosi wynikającej z pokonywania różnych dystansów np. podczas zakrętu zewnętrzne koło pokonuje większą drogę niż wewnętrzne. Mechanizm ten występuję na jednej osi, kompensując różnicę prędkości koła lewego i prawego. W przypadku pojazdów z napędem na dwie osie kompensuje różnicę prędkości na osi przedniej i tylnej. Zastosowanie mechanizmów różnicowych wpływa na zmniejszenie naprężeń w układzie napędowym a tym samym na zużycie jego elementów.

Zasada działania klasycznego dyferencjału polega na przekazywaniu napędu jednakowo na oba koła bądź osie, niezależnie od oporu jaki stawiają. W rezultacie koło które ma mniejsze opory toczenia będzie obracać się szybciej od koła które stawia większe opory. Wszytko odbywa się wyłącznie mechanicznie. Do zmiany charakterystyki mechanizmów możemy posłużyć się specjalnymi olejami silikonowymi do dyferencjalów Tornado różnej lepkości jakim wypełnione są mechanizmy różnicowe. Oleje te stosować można tylko w szczelnych obudowach mechanizmów różnicowych – nie wszystkie są do tego dostosowane. Warto wspomnieć tutaj o mechanizmach o ograniczonym poślizgu – LSD, które przekazują moment obrotowy na koło o większym oporze toczenia. W rezultacie szpera (bo tak nazywanym go potocznie) nie pozwala na uślizg koła mniej obciążonego.

Podsumowanie

Reasumując, poszukując modelu zdalnie sterowanego samochodu warto zwrócić uwagę na to czy dany model posiada mechanizm różnicowy. Takie modele są oczywiści dostępne w hurtowni Gimmik Jego obecność będzie niewątpliwym atutem i świadczy o tym, że model jest dość zaawansowany technicznie. Osoby bardziej zapoznane z tematem będą na pewno szukały konkretnych typów mechanizmów różnicowych. Aby maksymalnie wykorzystać ich możliwości i móc dostosować ich parametry do własnego preferowanego stylu jazdy. Należy pamiętać, że mechanizmy różnicowe jak każdy element mechaniczny wymagają czasowego przeglądu i czyszczenia oraz wymiany elementów które się zużywają.