Jaki motoszybowiec RC dla początkujących?

motoszybowiec rc dla początkujących

Modelarstwo lotnicze to ciężki orzech do zgryzienia. Nie skłamię, jeśli stwierdzę, iż sterowanie samolotem jest dużo trudniejsze od jazdy autem RC czy nawet latania dronem. W samochodzie mamy tylko kierunek do przodu, do tyłu i na boki. Natomiast dzisiejsze drony właściwie latają same dzięki takim funkcjom jak GPS, zawis czy start jednym przyciskiem. W przypadku samolotu modelarskiego jesteśmy z nim sam na sam od startu, przez lot aż do lądowania, natomiast sterowanie to coś więcej niż dodawanie gazu. Pomimo wysokiego progu wejścia, modelarstwo lotnicze to nie jest czarna magia; trzeba po prostu dobrać odpowiedni model, najlepiej motoszybowiec RC dla początkujących.

Czym wyróżnia się motoszybowiec RC dla początkujących?

Jest kilka ważnych punktów, które powinny zostać spełnione przy kupnie motoszybowca dla zielonych w temacie:

  • jest to wersja RTF, czyli gotowa do lotu od razu po wyjęciu z pudełka. Dobieranie odpowiednich komponentów, typu silnik, ESC, nadajnik czy odbiornik zostawiamy zaawansowanym użytkownikom.
  • Model jest wykonany z pianki, najlepiej EPP, która jest bardzo odporna na upadki i łatwa w naprawie
  • Silnik modelu powinien być umieszczony z tyłu. Jeśli rozbijesz samolot, a rozbijesz na pewno, to elektronika z tyłu ma duże szanse na przeżycie.
  • Relatywnie tani. Pamiętaj, że samoloty RC dzielimy na te rozbite i te, które dopiero się rozbiją. Zadbajmy o to, aby nie rozbić przy okazji swojego portfela. Przy czym tani samolot taki poniżej 1000 złotych.

https://www.gimmik.net/usr/inline_images/storage/14810/x-uav-sky-surfer-2.jpg

Jaki model spełnia te wszystkie wymagania?

Od siebie mogę polecić model Sky Surfer w wersji RTF. Jest to świetny motoszybowiec RC na początek, dzięki któremu nauczysz się latać. Celowo używam słowa „model”, bowiem w niektórych sklepach można znaleźć tzw. „samoloty na pilota” wykonane z plastiku i najtańszej elektroniki, które rozbijają się na amen po 2 sekundach lotu. Takimi „samolotami” nie warto zawracać sobie głowy.

Sky Surfer ma już w zestawie silnik bezszczotkowy, akumulator oraz nadajnik. Oczywiście, tak jak każdy samolot, nawet RTF, tak i ten trzeba złożyć do kupy. Na szczęście w zestawie jest również polskojęzyczna obszerna instrukcja obsługi. Poza tym sam montaż nie jest zbyt wymagający. Potrzebne będzie jedynie „wcisnięcie” skrzydeł i ogona na swoje miejsce.

Silnik w motoszybowcach jest zaledwie pomocniczym źródłem napędu, więc jest umieszczony z tyłu kadłuba. Jak już też pisałem, takie mocowanie ma bardzo duży wpływ na ogólną (bez)awaryjność samolotu, ponieważ spadający model najpierw uderza o podłoże dziobem. W przypadku Sky Surfera elektronika założona z tyłu przetrwa kraksę.

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_19415/1.jpg

Dobry samolot do nauki

Sky Surfer występuje również w wersji KIT, która nie posiada aparatury i akumulatora. Odpowiednie komponenty linkujemy na stronie z produktem, więc złożenie tego modelu nie powinno być nazbyt wymagające.

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_49643/1.png

Tak czy inaczej, w cenie 700 zł otrzymujemy bardzo dobry samolot do nauki latania, a nawet czegoś więcej, bowiem motoszybowce są dużo bardziej zwinne od samolotów. Z czasem przyjdzie też czas na akrobacje i powietrzne ewolucje, więc z całą pewnością mogę powiedzieć, iż Sky Surfer to model na lata, który nie raz odwdzięczy się wam dobrą zabawą.