Funkcja fail safe w modelach rc

Często spotykamy się z pytaniem o zasięg modelu rc oraz o to co stanie się w momencie, kiedy zdalnie sterowany samochód, samolot rc czy dron rc po prostu straci zasięg. Jeszcze kilka lat temu w takim przypadku trzeba było pogodzić się z rozbiciem samochodu rc bądź ucieczką samolotu zdalnie sterowanego i w efekcie jego utratą. Na szczęście postęp technologiczny widoczny również w branży modelarskiej rozwiązał ten problem wyposażając elektronikę naszych modelu w układ zwany failsafe.

Failsafe to funkcja, w którą wyposażony może być odbiornik lub regulator obrotów modelu rc. Powoduje ona określone zachowanie się modelu w razie problemów z łącznością radiową. Jeśli elektronika modelu nie posiada wbudowanej funkcji failsafe, możemy dokupić pomocnicze urządzenie zabezpieczające, które sprawdza sygnał impulsowy z odbiornika za pomocą procesora i włącza się w momencie jeśli impuls jest zakłócony czy to na skutek spadku napięcia zasilania odbiornika lub nadajnika (aparatury) czy innych zakłóceń i utraty sygnału pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem.

W przypadku zdalnie sterowanych samochodów, jeśli dojdzie do utraty zasięgu, funkcja ta sprawi, że model po prostu nam się zatrzyma. System ten przez cały czas monitoruje sygnały radiowe przesyłane do modelu i w przypadku wykrycia niepełnego lub błędnego sygnału spowodowanego jego zanikiem, automatycznie zareaguje i wyhamuje model tym samym chroniąc go przed uszkodzeniem.

Nieco inaczej sprawa się ma w przypadku samolotów i helikopterów rc. Niejednokrotnie będąc na lotnisku czy też na zawodach modelarskich byliśmy świadkami, kiedy to po utracie zasięgu (spowodowanej wyłączeniem się aparatury, zgubieniem czy też zakłóceniem zasięgu) helikopter rc czy samolot zdalnie sterowany po prostu odlatywał i pilot w żaden sposób nie miał już nad nim kontroli. Tutaj wyhamowanie modelu byłoby równoznaczne z jego upadkiem i z pewnością jego rozbiciem. W przypadku modeli latających, zasadą działania failsafe jest ustawienie regulatora/serw na zaprogramowaną wcześniej pozycję w przypadku utraty sygnału sterującego z nadajnika. Mamy tutaj możliwość zaprogramowania modelu w ten sposób, żeby w momencie utraty zasięgu, serwa odpowiedzialne za skręt i wznios modelu ustawiły się w ten sposób, aby model nie leciał prosto przed siebie, lecz zataczał kółka delikatnie opadając. W takiej sytuacji istnieje jeszcze szansa na delikatne lądowanie modelu bądź odzyskanie łączności. Oczywiście to od nas zależy jak chcemy aby model się zachował, bowiem funkcja failsafe jest funkcją programowalną i ustawienia te nie są nam narzucane. Przed rozpoczęciem podniebnych akrobacji należy upewnić się, że położenia wszystkich kanałów są prawidłowo zaprogramowane, a w szczególności tyczy się to kanału odpowiedzialnego za gaz. Możemy sobie wyobrazić co by się stało, gdyby producent zaprogramował wszystkie kanały tak, by w przypadku utraty sygnału wszystkie serwa oraz silnik ustawiły się w środkowym położeniu – model by nam po prostu uciekł. Albo gdybyśmy po zakończonej zabawie zapomnieli odłączyć akumulator w modelu i po prostu wyłączylibyśmy nadajnik. Failsafe odczytałby to jako utratę zasięgu, ustawił serwa w zaprogramowanej pozycji, uruchomił silnik i próbował odlecieć.

Najciekawsze rozwiązanie stosowane jest w najnowszych dronach, szczególnie tych wykorzystujących sygnał z GPS, jak np. drony Walkera z serii QR X350 czy Tali H500. Tutaj, w momencie utraty zasięgu, model automatycznie wraca do punktu z którego wystartował. Obecnie funkcja failsafe stała się standardem w odbiornikach i regulatorach naszych modeli zdalnie sterowanych, choć jeszcze do niedawna nasi starsi koledzy musieli wspierać się dodatkowymi urządzeniami, które trzeba było podłączyć do odbiornika rc.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz