Zastosowanie rzepów w modelarstwie rc

W naszych modelach zdalnie sterowanych bardzo często sami dokonujemy pewnych modyfikacji oraz poprawek. W samochodach rc wymieniamy silniki rc i serwomechanizmy, w helikopterach na pilota zazwyczaj wymieniamy łopaty, do samolotów rc często staramy się dopasować odpowiedni akumulator rc biorąc pod uwagę jego wymiary, wagę i parametry prądowe.

Problem pojawia się wtedy, kiedy nie możemy sobie pozwolić (z różnych względów) na zastosowanie oryginalnego akumulatora, zaś zamiennik jest zbyt duży bądź za mały. Ale jest na to sposób – z pomocą przychodzi rzep na akumulator. W ofercie hurtowni modelarskiej znajdziemy rzepy o różnych kolorach, długościach i szerokościach, dlatego z pewnością każdy znajdzie rzep przystosowany do swoich indywidualnych potrzeb. W przypadku, kiedy akumulator jest zbyt duży i nie mieści się w koszu na baterie np. w helikopterze rc, możemy spróbować akumulator „podwiesić” pod helikopterem, w miejscu gdzie znajdują się płozy do lądowania. Tutaj rzep idealnie spełni swoją rolę uniemożliwiając pakietowi rc wyślizgnięcie się. Rzepy doskonale zabezpieczą również akumulator rc, który musi zostać podwieszony pod dronem zdalnie sterowanym.

Rzep do mocowania akumulatora rc

Rzepy w modelarstwie rc przydadzą się również tam, gdzie z różnych przyczyn musimy zastosować akumulator o mniejszej pojemności i co za tym idzie o mniejszym rozmiarze. Nietrudno się domyślić, że taki akumulator będzie luźno „siedział” w swoim miejscu, a co za tym idzie – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że podczas zabawy modelem akumulator po prostu wypadnie. Rozwiązaniem jest rzep, dzięki któremu dociśniemy akumulator do obudowy.

Wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy w naszym modelu zdalnie sterowanym zamontować np. dodatkową elektronikę, ale z racji konstrukcji bądź konieczności ciągłych poprawek, będziemy tę część często wkładać i wyjmować. Z użyciem rzepów, rozwiązanie problemu jest bardzo proste. W miejscu styku dwóch płaszczyzn, przyklejamy rzepy korzystając np. z rzepowej taśmy samoprzylepnej. Docinamy dwa lustrzane kawałki rzepów i przyklejamy je do modelu i części, którą będziemy wkładać i wyjmować. Jeśli nie dysponujemy rzepem samoprzylepnym, możemy użyć kleju, najlepszy do tego celu jest średni klej cyjanoakrylowy.

Metoda z wykorzystaniem rzepów jest bardzo szybka i skuteczna, a przy zastosowaniu rzepów o dużej powierzchni, możemy przyczepić nawet elementy o dosyć dużej wadze, ale tutaj uwaga: przyczepność rzepa jest skuteczna pod warunkiem, że siły działają w płaszczyźnie rzepa. Tam, gdzie siły będą działały prostopadle do powierzchni przyklejonego rzepa, to skuteczność jego „trzymania” będzie mniejsza.

Rzepowa taśma samoprzylepna do mocowania elektroniki

Mam nadzieję, że ta krótka porada pomoże wielu początkującym modelarzom zastanawiającym się, jak skutecznie zabezpieczyć elektronikę bądź akumulator o niestandardowych wymiarach do swojego modelu rc.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.