Wyścigowy dron rc – Walkera Runner 250 z FPV

Drony rc to ta dziedzina modelarstwa zdalne sterowanego, która w tym momencie rozwija się najbardziej dynamicznie. Jeszcze nie tak dawno z wyścigami rc kojarzone były tylko modele zdalnie sterowanych samochodów. Sytuacja ta powoli się zmienia, a to za sprawą dronów. W ofercie hurtowni modelarskiej Gimmik pojawił się model Walkera Runner 250 quadcopter wyścigowy klasy 250.

Walkera Runner 250 z podglądem FPV

Pojawienie się Runnera 250 na rynku może być dużym krokiem w dziedzinie wyścigowych dronów, bowiem do tej pory konstrukcje takie były produkowane przez niszowe firmy. W ofercie hurtowni modelarskiej Gimmik znajdziemy 4 różniące się od siebie wyposażeniem wersje Runnera 250. RTF1 to model DYI (do it yourself), czyli wersja dla majsterkowicza, który będzie mógł złożyć i wyposażyć model od podstaw. RTF2 i kolejne to model złożony, wyposażony w aparaturę rc Devo7, kamerę hd, akumulator rc, ładowarkę i transmiter fpv. Bogatsza wersja (RTF3) dodatkowo posiada moduł OSD, dzięki któremu możliwy jest transfer danych telemetrycznych, zaś najbogatszy RTF4 to wersja RTF3 wzbogacona o gogle (okulary). Rozpiętość cenowa jest mocno zauważalna– od około 900zł za wersję Runner250 BNF do blisko 4000zł za model najlepiej wyposażony.

Wyposażenie drona rc Runner 250 w wersji RTF4

Po otwarciu pudełka naszym oczom ukaże się model wykonany z karbonu i akcesoria doskonale wkomponowane w specjalnie dociętą piankę, dzięki której nie ma mowy o jakimkolwiek uszkodzeniu modelu podczas transportu. W środku znajdziemy wszystko czego potrzebujemy: model drona rc, aparaturę Devo7, ładowarkę i balancer, akumulator rc oraz śmigła które nie są fabrycznie zamontowane do modelu. Nie stanowi to żadnego problemu, bowiem konstrukcja samych śmigieł i ich mocowań została zaprojektowana w ten sposób, że nie ma możliwości złego ich zamontowania (lewy i prawy gwint wkrętu śmigieł). W związku z tym nie musimy zastanawiać się, które śmigło założyć na który silnik zaś sama ich wymiana trwa dosłownie kilka chwil, jak pitstop w Formule1.

Przyglądając się modelowi z bliska nietrudno odnieść wrażenie, że jego konstrukcja jest bardzo solidna choć „surowa”, bowiem dron nie posiada żadnej dodatkowej obudowy. Na froncie urządzenia znajdziemy kamerę hd oraz dwie lampki oświetlające, dzięki czemu obraz z kamery wygląda świetnie nawet podczas niedostatecznego oświetlenia bądź w złych warunkach atmosferycznych. Samą kamerę możemy ustawić w pionie pod pożądanym kątem, a to dlatego, że w przypadku wyścigowych dronów z lotem z pełną prędkością do przodu, model dosyć mocno się wychyla i na transmisji fpv bez odpowiedniego ustawienia kamery widzielibyśmy tylko trawę, a przecież nie na takim widoku nam zależy podczas wyścigu. Im mniejsza prędkość (mniejsze umiejętności pilota), tym mniejszy jest pożądany kąt wychylenia kamery. Model podczas lotu jest niezwykle stabilny i dynamiczny dzięki dwóm trybom lotu: stabilizowanym z blokadą wychyleń i drugim bez blokady w którym nic nas nie ogranicza. Kamera o rozdzielczości 800TVL zapewnia krystalicznie czysty obraz w jakości hd i brak efektu opóźnienia. Na wierzchu drona znajdziemy małą, stabilizowaną platformę, do której możemy zamontować dodatkową kamerę (np. Mobius) umożliwiającą nagrywanie naszych lotów. Można też do tego celu użyć kamery GoPro, ale należy zwrócić uwagę na jej wagę i w efekcie stabilność modelu w locie oraz nieco ograniczony czas lotu ze względu na dodatkowe obciążenie.

Walkera Runner 250

Uważne oko dostrzeże moduł OSD z niewielką antenką GPS, dzięki któremu latając w goglach (model Goggle2 od Walkery), jesteśmy informowani o odległości i kierunku lotu, zaś strzałki informują nas, którędy wrócić na miejsce startu. Z tyłu modelu znajdziemy światła koloru czerwonego oraz wejście XT60 na złącze akumulatora LiPo (2200mAh 11,1V). Sam pakiet wsuwany jest pod modelem i dociskany za pomocą rzepu. Dzięki mocnym, bezszczotkowym silnikom rc dron osiąga oszałamiającą prędkość 40km/h i jest w stanie latać przez około 12-14 minut, zaś zasięg sięga nawet do 1000 metrów! Fabryczną ładowarką pakiet naładujemy w niespełna 3 godziny (prąd ładowania 800mA). Okulary Goggle 2 z wyświetlaczem OSD przechwytują obraz na częstotliwości 5,8GHz z odległości do jednego kilometra i mogą być zasilane pakietem 2-3S LiPo. Oczywiście, osoby które zdecydują się na zakup mniej wyposażonej wersji bez gogli, mogą we własnym zakresie dokupić monitor FPV czy gogle innego producenta.

Google do transmisji FPV w modelu Runner 250 - Goggle2

Dane techniczne Walkera Runner 250 prezentują się następująco:
Wymiary: 225 x 205 x 92mm
Waga z baterią: 530g
Nadajnik: Walker DEVO 7
Odbiornik: DEVO-RX710
Główny kontroler: FCS-RUNNER 250
Transmiter: TX5816(FCC)/TX5817(CE)
Sinik: bezszczotkowy WK-WS-28-014(CW/CCW)
Regulator: bezszczotkowy RUNNER250
Akumulator: LiPo 11.1V 2200mAh 25C
Czas lotu: 12~14mins
Parametry kamery:
Rozdzielczość: 800TVL
Kodowanie: PAL/NTSC
Moc wyjściowa: 1.0Vp-p/75Ω
Zasilanie: DC 12V

Runner 250 to doskonała propozycja świetnej zabawy dla tych, którzy mają już jakieś doświadczenie w pilotowaniu modeli zdalnie sterowanych. Dzięki aż czterem wersjom do wyboru, na pewno każdy znajdzie wersję odpowiednią dla siebie!

Unboxing i pierwsze uruchomienie modelu:

Wizualne wrażenia z wyścigu:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.