Wymiana serwa w samochodzie rc

Użytkowanie modelu zdalnie sterowanego bardzo często wiąże się z koniecznością wymiany części zamiennych. I choć w większości wypadków nie trzeba rozbierać całego modelu aby wymienić np. akumulator rc, o tyle już wymiana serwomechanizmu w samochodzie zdalnie sterowanym laikom może przysporzyć niewielkich problemów.

Serwo do samochodu rc - Tower Pro MG-995

Aby dostać się do serwa (w autach elektrycznych służy ono do skrętu kół, w autach spalinowych jest również odpowiedzialne za gaz), należy zdjąć karoserię w modelu i zlokalizować samo serwo. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek czynności, odłączmy serwo od odbiornika rc. Tutaj należy zwrócić uwagę do którego kanału odbiornika podpięte jest serwo, ważny jest również kolor kabli. Podłączając nowy serwomechanizm, wepnijmy go w to samo gniazdo pamiętając o odpowiedniej polaryzacji (czarny/brązowy kolor kabla musi znajdować się po stronie zewnętrznej odbiornika, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia czy nawet spalenia serwomechanizmu). Serwo jest przykręcone kilkoma śrubami, ale zanim je odkręcimy, zalecamy odkręcenie śrubki dociskającej orczyk. W przeciwnym razie podczas wyciągania samego serwa możemy niechcący go uszkodzić/złamać.

Umiejscowienie serwa w modelu rc

Mając już nowy serwomechanizm, dobrany do posiadanego przez nas auta, możemy przystąpić do jego instalacji. Aby tego dokonać, po prostu przykręćmy go w miejsce starego serwomechanizmu i podłączmy do odbiornika (pamiętając o odpowiedniej polaryzacji – czarny/brązowy kabel od zewnętrznej strony odbiornika). Pozostaje nam jeszcze montaż orczyka. Aby czynność wykonać poprawnie, musimy tego dokonać na uruchomionym modelu. W tym celu włączmy aparaturę rc upewniając się, że trymer skrętu jest na pozycji wyśrodkowanej, następnie podłączmy zasilanie naszego modelu (usłyszymy zgrzyt działającego serwa – przy uruchomieniu serwo się zeruje, czyli ustawia się w pozycji neutralnej). Teraz możemy sprawdzić pełen zakres obrotu serwa skręcając kierownicę nadajnika rc. Bardzo ważne jest, aby pierwsze uruchomienie serwa odbyło się bez zamocowanego orczyka, bowiem podczas podłączenia zasilania, kiedy serwo się „testuje”, zainstalowany orczyk może ograniczyć ruchy serwa (zablokować go), co w efekcie może doprowadzić do połamania zębatek serwa bądź jego spalenia.

Serwo w samochodzie rc

Ostatnią czynnością jest zamontowanie orczyka. Przystępując do montażu, musimy upewnić się, że koła samochodu rc są skierowane do jazdy na wprost. W przeciwnym wypadku przy próbie jazdy naprzód, model będzie skręcał w lewo bądź w prawo. Na koniec dokręcamy orczyk śrubką i zakładamy karoserię modelu. Wymiana serwomechanizmu zakończona powodzeniem!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.