Uproszczony schemat budowy modeli RC

Dziś postaramy się pomóc początkującym modelarzom poznać budowę modeli RC. Poniżej przedstawiam uproszczony schemat.

Schemat budowy modelu zdalnie sterowanego

Legenda:

1. Akumulator ( akumulator, bateria lub pakiet )
2. Odbiornik
3. Serwo ( sterowanie kolami / łopatami smigłowca / sterami lub lotkami samolotu)
4. Silnik elektryczny
5. Regulator obrotów silnika
6. Przewód zasilający silnik ( + )
7. Przewód zasilający silnik ( – )
8. Przewody sterujące serwem
9. Przewody zasilające cały układ
10. Przewód antenowy
11. Kwarc ( ustala częstotliwość odbiornika )

Objaśnienia i informacje dodatkowe:

ad.1 Akumulatory dzielą się na:
-LiPo ( lithowo polimerowe) („Lipole”)
-LiFe ( lithowo żelazowe)
-LiIon ( lithowo jonowe ) („Jonówki”)
-NiCd ( Niklowo kadmowe) („Kadmówki”)
-NiMh ( Niklowo metalowo wodorkowe ) („Wodorki”)
-Żelowe

Akumulatory te maja różne pojemności, napięcia oraz wydajności prądowe.
Więcej informacji o akumulatorkach znajduje się tutaj.

ad.2 Odbiorniki dzielą się na takie, które pracują w niskich i wysokich częstotliwościach, np 27Mhz, 35Mhz, 40Mhz, 49Mhz jak i 2.4Ghz.

Przykładowe odbiorniki: Odbiorniki

ad.3 Serwo działa na zasadzie zamiany impulsów elektrycznych w prace mechaniczną, która steruje kołami, lotkami, sterami i wirnikiem w modelach. Serwa dzielą się na kategorie udźwigu, momentu obrotowego, skali, oraz zastosowanych w nim elementów ( plastikowe bądź metalowe zębatki, łożyska bądź ich brak).

Przykładowe serwa znajdują się tutaj: Serwa

ad.4 Silnik jak sama nazwa wskazuje, napędza nasze modele poprzez zamianę prądu elektrycznego z akumulatora, na obroty mechaniczne. Silniki można podzielić na dwie kategorie. Na szczotkowe i bez szczotkowe. Zaletami silników bez szczotkowych jest osiąganie większych mocy i prędkości obrotowych względem ich starszych braci, silników szczotkowych. W modelarstwie dostępne są również silniki spalinowe nitro i silniki benzynowe ( etylina ), lecz powyzszy post nie dotyczy tych ów silników.

Przykładowe silniki znajdują się tutaj: Silniki

ad.5 Regulator obrotów silnika jest sercem całego urządzenia, ponieważ on steruje wydatkiem elektrycznym wszystkich podzespołów oraz obrotami silnika, a co za tym idzie prędkością i mocą modelu. Przy doborze
regulatorów należy zwrócić uwagę na typy obsługiwanych silników oraz na paletę obsługiwanych akumulatorów. Ze względu na fakt że jest to bardzo ważny i drogi element, polecam zasięgnąć rady specjalistów.

Przykładowe regulatory znajdują się tutaj: Regulatory

ad.10 Kwarc jest podzespołem który ustala częstotliwość odbiornika i nadajnika. Kwarce w modelach RC dzielą się na 4 częstotliwości : 27Mhz, 35Mhz, 40Mhz, 49Mhz. W przypadku zestawu nadawczo odbiorczego ( Sterownik-Odbiornik ) o częstotliwości 2.4Ghz kwarce nie występują.

Przykładowe kwarce znajdują się tutaj: Kwarce

W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości zapraszam do kontaktu.
Kontakt i Obsługa Techniczna

3 Komentarze

  1. grzegorz pisze:

    witam nie wiem czy dobrze trafilem ale to chyba jedyna strona na ktorej mozna napisac bez zadnych rej itp otoz mam nie lada problem jestem posiadaczem modelu himoto exo 16 model dostalem jest w nim apka acmos ar-221/40 40mhz i regulator obrotow hitec sp1801n mos fet control i tu pytanie przy naladowanym aku 7.2v (nicd) gdy wlacze apke kola rusza troche reswo od steru sie ustawi gdy nacisne gaz na pilocie kola rusza troszke i stana i wiecej nic sie nie dzieje tylko ten ster dziala dopiero musze wylaczyc aparature i probowac pare razy zanim zaskoczy aparature regulowalem pare razy z mizernym skutkiem chociaz raz nim jezdzilem z 10 minut poczym znowu to samo zdechl a skrecanie dalej dziala akumulator nie ma spatku napiecia mnie zapewniano ze regulator dziala i juz nie wiem czy ja cos zle robie czy jak wiem ze pierw wlacza sie nadajnik pozniej odbiornik bardzo prosze o pomoc bede wdzieczny moj mail [email protected]

  2. Witam, przyczyn problemu może być wiele, np silnik, regulator lub zestaw nadawczo-odbiorczy. Jednak zdecydowanie najbardziej prawdopodobne jest uszkodzenie regulatora. Bez wysyłki do serwisu raczej się nie obędzie chyba że posiadasz zamienniki lub drugi podobny model. Zapraszam do serwisu Gimmik

  3. Piotr pisze:

    Mam pytanie. Chciałbym zbudować robota i nie wiem czy pana schemat będzie działał. Nierozumiem jeszcze tego silnika.
    Ten robot ma być bez żyroskopu a z mojego (skromnego) rozumowania to do silnika będę mugł podłączyć tylko jedno koło (z zamierznych czterech).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.