Trial i crawling w modelarstwie rc

Kiedy za oknem robi się coraz słoneczniej, chętniej wybieramy się z naszymi modelami zdalnie sterowanymi na otwarte przestrzenie. O ile autkami rc możemy podriftować na torze również zimą w zamkniętych pomieszczeniach, o tyle w przypadku aut przeznaczonych do powolnej i precyzyjnej jazdy, płaskie tereny nie sprawią już tyle frajdy. Dzisiejszy artykuł będzie traktował o tematyce, jaką jest trial i crawling w modelarstwie zdalnie sterowanym.

Czym w ogóle jest trial? Otóż jest to styl jazdy, który polega na pokonywaniu różnego rodzaju przeszkód naturalnych (jak np. skały, kamienie, kłody) lub sztucznych (murki, schody, podjazdy) przy wykorzystaniu modelu rc. Modele trialowe przystosowane są do powolnej i precyzyjnej jazdy w dosyć trudnym terenie. Nie jest to dyscyplina, w której bije się rekordy prędkości czy wykonuje imponujące skoki samochodem zdalnie sterowanym. Wręcz przeciwnie – to statyczny, widowiskowy sport polegający na doskonałym opanowaniu równowagi i przejazdów pomiędzy przeszkodami, przez które zwykły model nie mógłby sobie poradzić. O tym, jak bardzo wciągające jest to hobby przekonali się ci, którzy choć raz pojawili się na tego typu zawodach i poczuli niesamowity klimat trialu.

Modele aut rc służących do jazdy typu trial, możemy podzielić na kilka podkategorii:
Truck – są to modele ciężarówek wszelkiego rodzaju, auta wojskowe z napędem 4×4, 6×6, 8×8, 10×10 itd.,
Truck Trial (TT) – ciężarówki, które bardzo często wyposażone są w klatki zewnętrzne (exo cage). To typowe ciężarówki przystosowane do pokonywania „bramek”,
Super Scaled (SS) – charakteryzujące się precyzyjnym odwzorowaniem modele poruszające się w lekkim terenie,
Scaled – autka przeznaczone do bardziej ekstremalnej jazdy niż modele Super Scaled, samochody szersze i bardziej podniesione w stosunku do modeli SS,
Extreme – odpowiedniki samochodów wyczynowych w skali 1:1 przeznaczone na trudny teren,
– Crawler (z ang. crawl – pełzać, czołgać się) – „wszędołazy”, samochody przystosowane do jazdy w ekstremalnych terenach. Wszędołazy potrafią wjechać tam, gdzie fizycznie wydaje się to niemożliwe.

Hurtownia modelarska Gimmik oferuje auta do trialu jak i crawlingu. Należy zwrócić uwagę na przedstawiciela kategorii Truck Trial, modelu Dirt Whip E10DB, którego producentem jest ceniona marka pojazdów zdalnie sterowanych, firma Himoto. Dirt Whip to off-roadowy model w skali 1:10. Jego konstrukcja oparta jest na samochodach wyścigowych startujących w najtrudniejszych rajdach off-roadowych i pustynnych. Himoto E10DB już na pierwszy rzut oka wygląda rewelacyjnie i niezwykle realistycznie. Oprócz przemyślanej konstrukcji nadwozia i masywnych zderzaków z przodu i z tyłu, w modelu Dirt Whip znajdziemy również figurki kierowcy oraz pilota rajdowego, siedzących w typowej dla tego typu pojazdu klatce bezpieczeństwa, a także replikę koła zapasowego z tyłu. Kabina kierowcy stanowi dodatkowe (oprócz zdejmowanej karoserii) zabezpieczenie dla elektroniki modelu, natomiast rajdowa klatka nie tylko nadaje modelowi charakteru, ale jest też wzmocnieniem jego całej konstrukcji. Dzięki temu nowy Dirt Whip to na prawdę wytrzymały pojazd terenowy. Samochód elektryczny Himoto Dirt Whip E10DB posiada mocny silnik rc klasy 550, napęd 4×4 oraz dwukierunkowy regulator ESC. Inne zalety techniczne tego pojazdu to: aluminiowy wał napędowy, solidne amortyzatory olejowe z progresywnymi sprężynami oraz miękkie koła i wytrzymałe zawieszenie.

Klatka (exo cage) modelu Dirt Whip z Himoto

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się modele typu crawler, jak np. Kulak Crawler i Pangolin Crawler marki HSP. Kulak to niedrogi model w skali 1:18, występujący aż w pięciu kolorach nadwozia, wyposażony w elektryczny silnik rc klasy 260 i najwyższej klasy elektronikę. Kulakiem można pokonywać przeszkody budowane w domu albo bawić się nim tak jak każdym innym autem. Wysoka, mocna rama wykonana z anodyzowanego aluminium sprawia, że auto świetnie radzi sobie z wysokimi przeszkodami, a zarazem fajnie wygląda. Koła do samochodów rc o dużej średnicy z bieżnikowanymi oponami z miękkiej mieszanki powodują, że model potrafi chwytać i utrzymać przyczepność nawet na gładkich i mokrych skałkach, a skrętna przednia oś sprawia, że model jest bardzo zwrotny! Z kolei Pangolin Crawler to większy pojazd, bowiem wykonany w skali 1:10. Model został zbudowany z mocnych aluminiowych materiałów, które sprawiają, że Pangolin jest naprawdę wytrzymały na wszelkie uszkodzenia. Zamontowany mocny silniki klasy 540 oraz wysokiej jakości elektronika pozwala na pokonywanie bardzo dużych przeszkód. Auto polecane początkującym, ale także zaawansowanym modelarzom. Oba modele sterowane są aparaturą 2,4GHz, co zapewnia dalekie zasięgi oraz precyzję sterowania.

Po lewej Kulak Crawler, po prawej Pangolin Crawler bez karoserii

Modele do trialu marki Axial to już najwyższa światowa półka profesjonalnych zdalnie sterowanych samochodów rc. Auta oparte na podwoziu SCX10, jak np. Jeep Wrangler G6 Falken Edition czy RAM Power Wagon to bardzo dobra, stosunkowo tania i sprawdzona baza pod extreme, jak również scaled oraz truck/TT. Modele Axiala występują w różnych wersjach wyposażenia (gotowy do jazdy RTR, czy konieczna do samodzielnego złożenia wersja KIT), a do najchętniej wybieranych należą modele Honcho, Dingo oraz Jeep Wrangler Unlimited. Z kolei samochód RAM Power Wagon na płycie podłogowej SCX10 oferowany jest z imponującą, dwuczęściową karoserią pickup do której zamiast przestrzeni ładunkowej potocznie zwaną „paką” można zamontować opcjonalną klatkę (exo cage).

Axial SCX10 RAM Power Wagon

Podwozie oparte jest na profilowanej, metalowej ramie C-Channel z wielowahaczowym zawieszeniem dopasowującym się do każdej powierzchni terenu. Mocowanie pakietu nad przednią osią daje przednim kołom niezbędną przyczepność, aby wspinać się po stromych, skalistych wzniesieniach. Odpowiednią moc zapewnia silnik elektryczny 27T. Podobnie jak w pełnowymiarym samochodzie, RAM Power Wagon ma blokowany przedni i tylny dyferencjał. Dopełnieniem całości są niezwykle wytrzymałe półosie napędowe, regulowane olejowe amortyzatory, przekładnia z obudową zapewniająca idealnie niski środek ciężkości, progi chroniące nadwozie przed kamieniami oraz koła Walker Evans z miękkimi oponami 1.9 Ripshaw R35. Model zawiera solidną, sprawdzoną oraz wytrzymałą pokrywę ochronną, aby brud i zanieczyszczenia utrzymywać z dala od wału i zębatki. Ponadto auto wyposażono w regulowane sprzęgło, które umożliwia bardziej efektywną pracę silnika oraz znacznie zwiększa trwałość układu napędowego. Realistyczne podwozie wykonano z wytrzymałej stali z krzyżowym usztywnieniem dla wzmocnienia.

Podwozie Axiala oparte na płycie SCX10

Geometria zawieszenia wykorzystuje system 4-przegubowy, który optymalizuje wykorzystanie momentu obrotowego oraz przeciwdziała zarzucaniu zawieszenia na dużych pochyłościach. Olejowe amortyzatory pomogą zapewnić maksymalną wydajność przy jeździe off-road. Pozwalają też na ich regulacje m.in. miękkości czy sposobu zamontowania amortyzatorów do indywidualnych potrzeb użytkownika, zaś skrzynia biegów została zaprojektowana z myślą o umieszczeniu silnika tak nisko, jak jest to możliwe, aby środek ciężkości był jak najniżej. Skala przełożenia może być regulowana od 15:1 aż do 74:1, a dzięki użyciu wielu różnych kół zębatych nie pogarsza to wydajności. Możemy używać zarówno biegów o wysokich prędkościach, jak i tych niższych – idealnych do wspinaczki. Regulator rc, w jaki został wyposażony model, obsługuje zarówno akumulatory LiPo jak i pakiety NiMH (konieczne jest przełączenie trybu pracy). Frajda z jazdy jest naprawdę niesamowita!

Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą samochodów zdalnie sterowanych, zarówno tych elektrycznych, jak i aut spalinowych (nitro) dostępnych w ofercie hurtowni modelarskiej Gimmik. Gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.