SYMA X22W nowy mini quadrocopter z podglądem FPV na zimowe dni

Syma X22W dostarczana jest w komplecie w fabrycznym pudełku o wymiarach 32cm x 18,5cm x 6,5cm i zawiera wszystkie potrzebne do lotu i obsługi modelu części za wyjątkiem 4 baterii AA potrzebnych do pracy nadajnika RC.

SYMA X22W to z założenia model dedykowany jest do latania w pomieszczeniach zamkniętych, ale myślę że na niewielkich przestrzeniach otwartych model ten też da sobie nieźle radę.

Ogólne wrażenie wykonania zestawu jest pozytywne, plastiki (obudowy) są dobrze spasowane, pakiet pewnie zatrzaskuje się w obudowie modelu. Model Syma X22W został wyposażony w jedną zintegrowaną płytę, na której umieszczono w jednym miejscu wszystkie niezbędne elementy elektroniki. Model jest nieduży i łatwo lata się nim w pomieszczeniach mieszkalnych. Napęd śmigieł jest bezpośredni z osi mikro silników co przekłada się na kulturę pracy napędów – model jest po prostu cichy i wydaje w locie raczej przyjemny dźwięk.

Przed pierwszymi lotami konieczne jest zapoznanie się z dołączoną i dość dobrze opracowaną polską instrukcją obsługi modelu. Mimo, że model na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowany, to posiada kilkanaście różnych możliwych ustawień i trymowań, z którymi trzeba się koniecznie zapoznać. W dodatku model może współpracować po WiFi ze smartfonem, dla którego należy pobrać odpowiednie darmowe oprogramowanie „Syma Go” i „Syma FPV„. Po naładowaniu pakietu można rozpocząć pierwsze próby z modelem.

W zależności od preferencji, modelem możemy latać tylko przy wykorzystaniu samego smartfona lub z nadajnikiem RC. Osoby używające często swojego smartfona do gier będą pewnie od razu przyzwyczajone do sterowania wirtualnego, jakie oferuje aplikacja „Syma Go”, natomiast osoby latające częściej na aparaturach RC pewnie wybiorą nadajnik RC a smartfon jako dodatkowe rozszerzenie możliwości zestawu. Nadajnik RC jest precyzyjniejszy w prowadzeniu modelu, więc na pewno sprawdzi się lepiej w małych pomieszczeniach. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać smartfon trzeba będzie go podłączyć do sieci WiFi modelu.

W tym celu załączamy model i w smartfonie odnajdujemy sieć modelu „FPV_WiFi_3967” (tak było to dla mojego egzemplarza) i łączymy się z tą siecią. Od tej pory model ma połączenie ze smartfonem po WiFi i w zależności od potrzeby będziemy mieli, albo sam podgląd FPV z kamery modelu połączony z możliwością robienia zdjęć i nagrywania filmu lub pełne sterowanie modelu ze smartfona jeżeli nie włączymy naszego nadajnika RC.

Technika latania modelem – Syma X22W jest bardzo lekki i nie ma naturalnych oparć bocznych jak skrzydła czy stery jak to jest w samolocie. W związku z tym zachowuje się trochę jak samochód na oblodzonej jezdni, czyli pogłębia swoje manewry, zgodnie z oddziaływaniem poziomych sił bezwładności. Dlatego, aby zatrzymać model w miejscu po wykonaniu manewru trzeba być przygotowanym na krótką odpowiednią kontrę manewru prawym drążkiem w nadajniku. Im szybciej latamy, tym taka konta musi być mocniejsza. Jeżeli tego nie zrobimy model zaskoczy nas dalszym kontynuowaniem zakończonego wydawałoby się już manewru.

Wymaga to nabrania wprawy i po pewnym czasie staje się już naturalnym odruchem. Model ma do wyboru dwie prędkości lotów „Low” i „Hight” i proponuję wykonywać pierwsze loty w trybie „Low” bo model naprawdę jest zwinny. Tryb „Low” jest domyślny dla modelu po włączeniu jego zasilania . Ładne zakręty możemy uzyskać wychylając jednocześnie oba drążki w nadajniku w lewo lub w prawo. Jeżeli planujemy dynamiczne latanie 3D to wykonujmy je na początku po starcie, kiedy mamy jeszcze naładowany pakiet. Jeżeli zdarzy się nam upadek modelu, podstawową czynnością jest szybkie wyłączenie napędów (patrz instrukcja).

Dobrze jest po takim upadku włączyć i włączyć model ponownie, aby zresetować jego ustawienia. Często jest tak, że model upadając wsuwa się w zamknięte przestrzenie, gdzie nawija na swoje śmigła kurz lub włosy, dlatego przed ponownym startem trzeba sprawdzić i ew. oczyścić osie śmigieł. Syma X22W jest wytrzymała na upadki, nie znaczy to jednak że można go celowo rozbijać wlatując na przeszkody z dużymi prędkościami. Zasięg RC – według producenta zasięg sterowania RC wynosi do ± 25m czyli ujmując obrazowo obejmuje mieszkanie lub niewielką działkę.

Zasięg ten jest w pewnym zakresie zmienny, ponieważ zależy też i od warunków otoczenia. Mogą się zdarzyć loty i na 50 m, ale w otoczeniu z dużą ilością zakłóceń radiowych WiFi 2,4 GHz, wilgotnym powietrzu zasięg może się też i pogorszyć. Dlatego dobrą taktyką latania na zewnątrz jest latanie pod wiatr, bo wtedy przy utracie zasięgu, wiatr sam „nawieje” nam model z powrotem i przywróci zasięg. Utrata zasięgu jest stopniowa i model wyraźnie to sygnalizuje wykonując komendy z nadajnika RC z wyraźną niechęcią.

Mamy więc wystarczający czas na zmianę kierunku lotu na powrotny. Jeżeli używamy smartfona przyczepionego klipsem nad nadajnikiem, może on zasłonić chwilowo sygnał radiowy z nadajnika RC, gdy model wisi pionowo nad nami, również schowanie się modelu za przeszkodę terenową może zakłócić łączność RC, dobrze jest więc takich sytuacji unikać. Obraz z kamery FPV świetnie informuje o nas o przeszkodach bocznych (np. lot miedzy drzewami), natomiast na jego podstawie źle ocenia się odległość modelu od przeszkody. Jest to normalny objaw płaskiego obrazu dla wszystkich podglądów FPV i dobrze jest o tym wiedzieć, ażeby za szybko nie spotkać się z taką nieoczekiwaną przeszkodą czołową.

Loty w nocy – dzięki zamontowanym diodom modelem bardzo przyjemnie i bezpiecznie lata się w nocy. Z reguły brak jest wtedy wiatru a diody na ramionach bardzo dobrze orientują model w przestrzeni. Orientacja modelu jest nawet dużo lepsza niż w dzień, więc i akrobacja 3D nie stanowi problemu.

Kamera modelu 0,3MP – jest pewnym kompromisem cenowym i nie należy spodziewać się tu rewelacji w zakresie jakości otrzymywanego obrazu czy nagranego filmu. Kamera ma dość wąski kąt patrzenia który przy lotach w niewielkim pokoju dawał trochę za duże zbliżenia, natomiast w większych przestrzeniach kąt patrzenia wydawał się już bardziej właściwy. Kamera nie posiada własnej osobnej karty pamięci a obrazy zapisywane są i dostępne w pamięci smartfona.

 

Ładowanie pakietu – wyczerpanie się pakietu a wiec i konieczność lądowania dron sygnalizuje migającymi diodami. Jeżeli nie zareagujemy na ten stan – model sam wyląduje. Po wyjęciu z modelu pakiet jest ciepły i dobrze poczekać jakieś 10-15 min, aż ostygnie. Można wtedy pakiet z powrotem włożyć do ładowarki USB i naładować. Myślę, że warto od razu dokupić dodatkowy pakiet, bo w ładowarce są dwa miejsca do ładowania a drugi pakiet podwoi nam czas latania modelu. Czas lotu na świeżo naładowanym pakiecie jaki osiągałem wynosił 5 min i 45 sek, czyli był zgodny z podaną specyfikacją modelu.

Podsumowanie:

Nie da się ukryć, że zima zbliża się dużymi krokami. Niewiele dni będzie nadawało się już do latania na dworze. I wtedy mała Syma X22W może umilić nam zimowy czas umożliwiając latanie z wygodnego fotela w domu. Może to być tylko trening, wspólna zabawa z rodziną czy tylko prezent gwiazdkowy, ale posiadanie takiego małego modelu pod ręką jest bardzo praktyczne. Kiedy przychodzi ochota na zabawę to po prostu latamy. A ponieważ model jest dynamiczny i wymagający doskonalimy przy okazji swoje umiejętności w warunkach rzeczywistych i to znacznie lepiej niż na symulatorze PC. Włączenie poglądu FPV pozwala dodatkowo zwiedzać nasze mieszkanie z ciekawej perspektywy pilota.

Syma X22W to taki mały sympatyczny „bzykacz” na zimowe dni :-).

Autor: P.Kozakow