Stabilizatory napięcia, układy BEC

Bardzo często spotykamy się z pytaniem, co oznacza skrót BEC, czy regulator jest z BEC czy nie. Poniżej postaramy się krótko opisać, czym jest układ BEC, SBEC, UBEC czy OPTO.

Większość regulatorów obrotów (ESC – Elecrtonic Speed Controler), które dostępne są w ofercie hurtowni modelarskiej Gimmik, posiadają wbudowany układ BEC. Sam regulator to serce każdego modelu rc. Dzięki niemu, możliwa jest kontrola silnika rc w zakresie jego obrotów (RPM), samego kierunku obrotów oraz hamulca. W wielkim uproszczeniu, rozróżniamy regulatory szczotkowe i bezszczotkowe. Regulatory różnią się również oprogramowaniem – inne jest do helikopterów zdalnie sterowanych, inne do samolotów rc, jeszcze inne do samochodów na pilota i do dronów rc. Wprawdzie oprogramowanie w regulatorze można zmienić (służą do tego karty programujące), ale jest to temat na oddzielny artykuł.

Stabilizator napięcia UBEC marki ZTW

Aby móc w pełni cieszyć się zabawą, sam regulator nie wystarczy. Musi on dostać polecenie od modelarza. Do regulatora konieczne jest podłączenie akumulatora rc, ponieważ to on rozdysponowuje energią elektryczną do pozostałych podzespołów. Do niego podłączony jest silnik rc jak również odbiornik. I tutaj pojawia się BEC (Battery Eliminator Circuit), czyli układ eliminujący baterię. Większość odbiorników modelarskich pracuje na napięciu 4,5-6V. Gdyby nie BEC, odbiornik podłączony do regulatora uległby spaleniu, ponieważ otrzymałby zbyt duże napięcie. Układ BEC dostarcza zmniejszonego napięcia na potrzeby odbiornika i serwomechanizmów. Układ BEC posiada regulator liniowy – obniżając napięcie wymagane przez odbiornik, generuje ciepło. Sam układ BEC występuje w połączeniu z regulatorem, ale może również występować oddzielnie. Ze względu na to, że przy redukowaniu napięcia, układ ten się nagrzewa, jego rola ogranicza się do obsługi napięć nie większych niż 2S-3S (7,4-11,1V). Układ BEC można łączyć z innymi układami o charakterystyce liniowej.

Na rynku modelarskim spotkamy się jeszcze z układami UBEC (Ultimate Battery Eliminator Circuit). W większości, są to samodzielne układy liniowe, z tym że są bardziej wydajne niż zwykłe BECe. Występują również w wersji impulsowej, „Switching”. SBEC (czyli Switching Battery Eliminator Circuit lub Smart Battery Eliminator Circuit) jest impulsowym regulatorem napięcia i przełącza się celem obniżenia napięcia. Zabieg taki nie generuje aż tyle ciepła co standardowy, liniowy BEC, toteż jest chętnie wybierany w przypadku zestawów zasilanych akumulatorami od 4S (14,8V) wzwyż. W przypadku układów SBEC, producenci zazwyczaj podają częstotliwość przełączania oraz informację o szumach i ich zmniejszeniu w danym modelu. Układy te są mniejsze i lżejsze niż UBECe.

Zaawansowany układ stabilizujący napięcie marki SkyRC

Niekiedy spotkamy się również z oznaczeniem OPTO, co oznacza, że w danym układzie użyto transoptorów (optoizolatorów) do oddzielenia układów zasilania silnika  i odbiornika / serw. W przypadku, kiedy dojdzie do zwarcia bądź przepięcia, nie powinno dojść do uszkodzenia drugiej strony układu.

Spotkamy się jeszcze z układami VP (Voltage Protector), czyli kondensatorami elektrolitycznymi (Low ESR), które mają za zadanie wyrównywać i stabilizować napięcie zasilania przy nadmiernym poborze prądu przez serwa. Kondensator taki podłącza się do wolnego złącza w odbiorniku rc. Skutecznie rozwiązuje on problem zwiększonego zapotrzebowania na prąd w modelu zdalnie sterowanym.

Każdy z powyższych układów BEC charakteryzuje się odpowiednimi parametrami prądowymi. Dlatego też w danych technicznych poszczególnego układu powinniśmy znaleźć takie informacje jak napięcie wejściowe (jaki prąd na wejściu jest w stanie taki układ przyjąć), napięcie wyjściowe (np. 3,3V, 5V, 6V) oraz to, jakie obciążenie (wyrażone w Amperach [A]) dany układ może przyjąć. W niektórych układach należy ręcznie ustawić przełącznik napięcia wyjściowego a niekiedy (bardzo rzadko) trzeba go zlutować.

Mam nadzieję, że powyższy materiał pozwolił zrozumieć, jaką rolę pełnią układy BEC w modelarstwie rc.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.