Silniki szczotkowe i ich klasy

Silniki szczotkowe elektryczne wykorzystujemy w modelarstwie w bardzo szerokim zakresie. Wykorzystuje się je do napędów zdalnie sterowanych samochodów, łódek a nawet śmigłowców i samolotów. Nazwa tych silników wzięła się od szczotek które ślizgają się po innym elemencie – komutatorze, przekazując prąd na uzwojenie silnika. Silniki szczotkowe zasilamy prądem stałym. Przy doborze silnika do modelu należy zwrócić uwagę na wiele czynników, poniżej wymieniamy istotne parametry.

Silnik szczotkowy elektryczny
Silnik szczotkowy elektryczny

Silniki szczotkowe – wymiary obudowy

Żeby wykorzystać silnik w modelu trzeba dobrać go wymiarami. Chodzi tutaj zarówno o średnice zewnętrzną obudowy i jej długość. Producent podaje zwykle klasę danego silnika np. 540, 280. Cyfry te oznaczają długość obudowy bez wału x10. Dla przykładu silnik 540 ma 54mm średnicy zewnętrznej. Klasa silnika służy do określania w sposób przybliżony jakiego silnika potrzebujemy – wymiary to nie wszystko, bo w środku konstrukcja pozornie podobnych silników może wyglądać inaczej. Co za tym idzie, silniki będą działały w inny sposób.

Parametry zasilania silnika szczotkowego

Przy doborze trzeba zwrócić uwagę również na inne parametry, takie jak napięcie zasilania oraz pobór prądu – z czego wynika również moc maksymalna silnika. Istotna jest podawana ilość zwojów, określana literą T, np. 13T oznacza 13 zwojów drutu na jednym ramieniu wirnika. Ilość zwojów wpływa znacząco na parametry silnika – im ich więcej tym mniejsze obroty lecz większy moment obrotowy. Kiedy dobieramy silniki szczotkowe do samochodu off-roadowego powinniśmy kierować się kryterium większego momentu obrotowego, a kiedy do szybkiego samochodu – kryterium większych obrotów. Wchodząc w szczegóły istotna jest także grubość użytego do wykonania zwojów drutu, ten parametr nie jest jednak zwykle opisywany.

Silniki szczotkowe elektryczne
Silniki szczotkowe elektryczne

Rozmiar wału i zębatka do silnika szczotkowego

Przy doborze silnika warto zwrócić uwagę na wymiary wału – jego średnicę i długość. Na wał zakładamy zębatkę która przekazuje obrót na dalsze elementy napędu, więc rozmiar musimy dobrać tak by te elementy do siebie pasowały.

Pomimo popularyzacji silników bezszczotkowych, elektryczne silniki szczotkowe nie tracą na popularności. Są tańsze i przez to ich wykorzystanie w modelach nie maleje. Szczególnie na początku przygody np. z łodziami RC lub modelami samochodów warto zacząć od modeli z silnikiem szczotkowym. Takie zestawy można zwykle zmodyfikować w późniejszym czasie i przerobić na napęd bezszczotkowy. Wydatek jest rozłożony na klika części i nie wymaga dużej inwestycji jednorazowej.

Silniki szczotkowe elektryczne
Silniki szczotkowe elektryczne

Zachęcamy do zapoznania się z  szeroką ofertą hurtowni modelarskiej silników GPX Extreme SWIFT oraz MIG.