Równoległe i szeregowe łączenie akumulatorów rc

Często spotykamy się z pytaniami o możliwość połączenia kilku akumulatorów w jeden pakiet zasilający. Czy jest to możliwe? Oczywiście że tak. Akumulatory możemy połączyć szeregowo bądź równolegle, co istotnie wpływa na ich parametry prądowe.

Łączenie akumulatorów to zabieg najczęściej wykonywany przez modelarzy budujących łodzie zanętowe zasilane żelowymi akumulatorami rc. I tak, jeśli chcemy zwiększyć napięcie akumulatorów, musimy połączyć je szeregowo, czyli łączymy plus (+) z minusem (-). Musimy wiedzieć, że łączenie szeregowe nie wpływa na pojemność, jedynie na napięcie łączonych akumulatorów. Dla przykładu, dwa akumulatory o napięciu 6V i pojemności 7,2Ah złączone szeregowo stworzą jedną baterię o pojemności 7,2Ah i napięciu 12V.

Połączenie szeregowe:

Połączenie szeregowe - sumujemy napięcie, pojemność bez zmian

Połączenie równoległe:

Połączenie równoległe - sumujemy pojemność, napięcie bez zmian

Odwrotnie wygląda sytuacja, kiedy akumulatory połączymy równolegle – tutaj łączymy bieguny dodatnie (+) z dodatnimi (+) a ujemne (-) a ujemnymi (-). Zabieg taki sprawi, że zachowamy obecne napięcie łączonych akumulatorów jednocześnie zwiększając ich pojemność. Analogicznie, łącząc równolegle dwa akumulatory żelowe o napięciu 6V i pojemności 7,2Ah, otrzymamy akumulator o pojemności 14,4Ah i napięciu 6V.

Poniższa ilustracja w uproszczeniu przedstawia równoległe i szeregowe łączenie akumulatorów:

Połączenie równoległe i połączenie szeregowe akumulatora rc

Mamy nadzieję, że powyższe informacje na temat szeregowego i równoległego łączenia akumulatorów rozwieją wszelkie wątpliwości modelarzy-konstruktorów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.