Rakiety RC

Amatorzy modelarstwa coraz częściej interesują się rakietami RC. To fascynujące hobby (polegające na konstruowaniu, wystrzelaniu i ponownym użytkowaniu modeli) cieszy się rosnącą popularnością wśród naprawdę dużej rzeszy zwolenników. Zainteresowanie tą intrygującą dziedziną nie dziwi, zwłaszcza że wystrzeliwanie rakiet to świetna zabawa, która łączy się nie tylko z niezwykłą frajdą, ale też dostarcza sporo emocji.

Niemała bywa również satysfakcja z odpalania jednostek.


Co więcej, profesjonalne rakiety to zaawansowane konstrukcje, które powstają zgodnie z precyzyjnie określonymi regułami i standardami. Ich tworzenie wymaga sporej wiedzy i zaangażowania. Niemniej jest to pasja bezpieczna, o ile dysponujemy zasadniczą znajomością zasad związanych z działaniem odpalanych modeli i dostateczną dozą rozwagi. Przy wystrzelaniu rakiety należy przestrzegać jasno ustalonych wytycznych dotyczących miejsca startu, sposobu uruchamiania czy typu używanego silnika.

Rakiety modelarskie wykonywane są z lekkich materiałów: drewna, plastiku, papieru, stąd też mają niewielką wagę. Z reguły odznaczają się również niedużymi rozmiarami. Zasięg ich lotu może wynosić 100-500 metrów. Wystrzelenie polega na umieszczeniu modelu na wyrzutni i podpaleniu lontu. W wyniku spalania prochu dochodzi do reakcji, w czasie której wytwarza się energia wyrzucająca model w górę. Przyspieszanie odbywa się dopóki nie spali się cały proch. W szczytowym punkcie lotu dochodzi do wypalenia opróżniacza, wybuchu prochu strzelniczego, otwarcia kapsla i rozłożenia spadochronu. Później następuje swobodne opadanie rakiety na ziemię.

Rakiety RC można użytkować wielokrotnie. Po bezpiecznym lądowaniu, wystarczy zamontować nowy silnik i model jest gotowy do ponownego wystrzału. Pamiętać jednak należy o przestrzeganiu pewnych zasad. Przede wszystkim musimy zapewnić odpowiednią przestrzeń do lądowania (przynajmniej o takiej średnicy, jaka jest maksymalna osiągana wysokość lotu). Rakiety nie wystrzela się też zazwyczaj przy dość silnych podmuchach wiatru (przekraczających 25km/h).