Programowanie regulatora GPX Extreme

Niedawno ukazał się na naszym blogu artykuł o regulatorach obrotów, w którym skupiliśmy się na ich podziale (szczotkowe, bezszczotkowe, lotnicze, samochodowe, sensorowe, bezsensorowe itd.). W dzisiejszym materiale zagłębimy się w tematykę związaną z programowaniem regulatora, a za przykład posłuży nam lotniczy, jednokierunkowy regulator 30A marki GPX Extreme do modeli samolotów rc i zdalnie sterowanych helikopterów dostępny w ofercie hurtowni modelarskiej Gimmik.

Przy zakupie regulatora rc (ESC) do swojego modelu bierzemy pod uwagę czy jest to regulator do samochodu rc, samolotu zdalnie sterowanego, łodzi na pilota czy może helikoptera, następnie sprawdzamy czy jest to regulator do silników szczotkowych czy też do silników bezszczotkowych, bierzemy pod lupę jego wydajność prądową aby pokryć z nawiązką zapotrzebowanie silnika, sprawdzamy z jakim typem akumulatorów pracuje. Regulatory dostępne w sprzedaży są zaprogramowane przez producenta. Na szczęście, w przypadku tych bardziej zaawansowanych regli nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc samemu zmienić ustawienia domyślne regulatora obrotów i przystosować go do swoich osobistych preferencji. Możemy zrobić to na dwa sposoby: pierwszy, prostszy, to zakup karty programującej kompatybilnej z daną marką regulatorów. Kolejny sposób nie wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów do regulatora, bowiem regulator można zaprogramować również z nadajnika rc, i na tym drugim sposobie skupimy się w dzisiejszym materiale. Czego będziemy potrzebowali? Oczywiście regulatora obrotów marki GPX Extreme oraz aparatury rc zbindowanej z odbiornikiem.

Regulator GPX, którego programowanie opisujemy w dzisiejszym materiale, jest regulatorem uniwersalnym i kompatybilnym ze zdecydowaną większością silników bezszczotkowych dostępnych na rynku. Posiada on fabryczne odcięcie dla zaprogramowanego napięcia krytycznego, zabezpieczenie przed przegrzaniem (w przypadku gdy temperatura regulatora przekroczy 110 stopni C, napięcie wyjściowe jest automatycznie redukowane); zabezpieczenie przed utratą sygnału (utrata sygnału do 1 sekundy sprawi że napięcie wyjściowe jest automatycznie redukowane; utrata sygnału powyżej 2 sekund całkowite odcięcie napięcia). Regiel posiada też zabezpieczenie przed problemami ze startem – jeżeli silnik nie wystartuje w czasie 2 sekund, napięcie wyjściowe jest całkowicie odcinane. Ustawienia domyślne regulatora GPX są następujące:
-Hamulec: wyłączony
-Typ akumulatora: LiPo i LiIon;
-Sposób odcięcia przy niskim napięciu: redukcja mocy;
-Progi odcinania napięcia: niski, średni (domyślny), wysoki (dla LiPo i LiIon 2,6V / 2,85V / 3,1V na celę);
-Kąt wyprzedzenia (timing silnika): niski;
-Tryb startu (krzywa startu): normal (tryby soft i super soft są zalecane dla helikopterów).

Aby zaprogramować regulator (ESC), należy przejść 4 etapy, czyli:
-wejść w tryb programowania,
-wybrać tryb programowania,
-ustawić odpowiednie wartości dla ustawień, które nas interesują,
-wyjść z trybu programowania.

Bardzo ważnym etapem jest zaprogramowanie zakresu pracy drążka gazu. W tym celu należy:
-uruchomić nadajnik i przesunąć drążek gazu do położenia maksymalnego (max. wychylenie w górę),
-trzymając drążek w tym wychyleniu, podłączyć zasilanie regulatora rc,
-po 2 sekundach regulator zasygnalizuje dwoma dźwiękami potwierdzenie wejścia w tryb programowania,
-po wejściu w tryb programowania, regulator wyda cztery kolejne dźwięki i w tym momencie drążek gazu należy wychylić do pozycji minimalnej (gaz na 0%). Wówczas regulator wyda kolejny dźwięk, co oznaczać będzie, że zakres pracy drążka przepustnicy został ustalony, a regulator jest w trybie programowania,
-po sekundzie usłyszymy wejście w tryb potwierdzenia ustawień – regulator wyda 3 rosnące dźwięki.

Po wykonaniu powyższych kroków, nasz regulator ma zaprogramowany zakres pracy drążka gazu i możemy przejść do właściwego programowania naszego regla:

1. Wejście do trybu programowania:
-po włączeniu nadajnika ustaw drążek gazu w górnej pozycji (gaz na 100%),
-podłącz zasilanie do regulatora po czym odczekaj 2 sekundy. Kiedy usłyszysz czterokrotnie powtórzony podwójny dźwięk (bip bip), będzie to oznaczać, że regulator wszedł w tryb programowania.

2. Jesteśmy w menu, w którym możemy dokonać programowania jednej z dziewięciu pozycji. Po przejściu do trybu programowania, regulator będzie sygnalizował kolejno 9 różnych dźwięków odpowiadających 9 kolejnym ustawieniom trybu pracy regulatora. Aby wybrać konkretne, interesujące nas ustawienie, należy podczas odgrywania danego dźwięku przesunąć drążek gazu to minimalnego wychylenia (gaz na 0%). Schemat dźwięków przedstawia poniższa tabela:

1biphamulec1 krótki sygnał
2bip-biptyp akumulatora2 krótkie sygnały
3bip-bip-biptryb odcięcia akumulatora3 krótkie sygnały
4bip-bip-bip-bipustawienia trybu odcięcia prądu4 krótkie sygnały
5biiiptiming silnika1 długi sygnał
6biiip-bipkrzywa gazu1 długi i 1 krótki sygnał
7biiip-bip-biptryb pracy (Governor)1 długi i 2 krótkie sygnały
8biiip-bip-bip-bipkierunek obrotu silnika1 długi i 3 krótkie sygnały
9biiip-bip-bip-bip-bipdomyślne ustawienia fabryczne1 długi i 4 krótkie sygnały

3. Ustawienie trybu programowania:
Kiedy już wejdziemy do trybu programowania konkretnego ustawienia, regulator zacznie wydawać w kółko 4 zapętlone dźwięki które oznaczają 4 różne opcje dla danej funkcji. Aby ustawić interesującą nas wartość, trzeba ponownie przesunąć drążek gazu w górną pozycję (gaz na 100%) podczas odgrywania jednego z czterech dźwięków. Z pomocą przyjdzie tutaj poniższa tabelka objaśniająca zachowanie regulatora podczas odtwarzania dźwięków interesujących nas ustawień:

Funkcja1 krótki2 krótkie3 krótkie4 krótkie
HamulecOFFON
Typ akumulatoraNiMH/NiCDLiPo/LiIon
Tryb cut-offZwolnienieOdcięcie
Próg cut-offNiskiStandardWysoki
Timing silnikaNiskiStandardWysoki
Krzywa gazuBardzo miękki startMiękki start
Tryb GovernorRPM offRPM on
Kierunek pracy silnikaNaprzódWstecz
Przywracanie ustawień fabrycznychPrzywróć

Wybór i zapisanie danego ustawienia zostanie potwierdzone poprzez wydanie jednego specjalnego sygnału przez nasz regulator. Po tym sygnale regulator powróci do 2 etapu programowania.

4. Wyjście z trybu programowania
Aby wyjść z trybu programowania, trzeba odłączyć zasilanie regulatora. Odłączenie zasilania spowoduje zapisanie ustawionych wartości.

Procedura programowania regulatora jest praktycznie identyczna dla każdego programowalnego regla dostępnego na rynku. W zależności od producenta, różnice mogą polegać na innej kolejności ustawień trybu pracy regulatora oraz innej kolejności poszczególnych trybów programowania.

Mam nadzieję, że powyższy materiał w przejrzysty sposób wytłumaczył, w jaki sposób należy programować regulator marki GPX Extreme.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.