Pozwolenie na loty dronem rc

Wraz z rosnącym zainteresowaniem dronami rc, coraz częściej do obsługi hurtowni modelarskiej Gimmik trafiają zapytania o to, czy latanie zdalnie sterowanym dronem jest legalne i czy nie trzeba najpierw zdobyć odpowiedniego pozwolenia. W dzisiejszym artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

W skrócie – tak, możemy bez obaw korzystać z dronów, ale pod pewnymi warunkami. Należy wiedzieć, że każdego posiadacza latającego modelu rc obowiązuje to samo prawo niezależnie od tego, jaki lot wykonuje (czy to w celach zarobkowych – filmowanie sceny z powietrza, czy rekreacyjnie).

Przestrzeń powietrzna w Polsce podlega klasyfikacji: może być sklasyfikowana bądź niesklasyfikowana. Przestrzeń sklasyfikowaną dodatkowo dzielimy na:
przestrzeń niekontrolowaną – klasa G, sięgającą od ziemi (GND – ground) do wysokości FL095 (3000 metrów nad ziemią);
przestrzeń kontrolowaną – klasa C, sięającą od FL095 do FL460.

Przestrzenią niesklasyfikowaną jest obszar powyżej poziomu FL460 oraz te elementy przestrzeni, które zostały wydzielone z kontrolowanej przestrzeni C jak i przestrzeni niekontrolowanej G. Są to chociażby przestrzeń R (restricted area – przestrzeń ograniczona), P (prohibited area – zastrzeżona), D (danger area – przestrzeń niebezpieczna), EA (exercise area – przestrzeń przeznaczona do lotów ćwiczeniowych). Dodatkowo, w niekontrolowanej strefie G możemy wyodrębnić elementy kontrolowanej przestrzeni, takie jak:
TMA – terminal control area – rejon kontrolowany lotniska,
CTR – control zone – strefa kontrolowana lotniska,
MTMA – military terminal control area – kontrolowany rejon militarny,
MCTR – military control zone – militarna strefa kontrolowana.

Bez specjalnego zezwolenia, na terenie naszego kraju możemy latać jedynie w przestrzeni niekontrolowanej (G), czyli na poziomie od ziemi do wysokości 3000 metrów, oczywiście z wyłączeniem poziomów niesklasyfikowanych (D, R, P, TSA) oraz kontrolowanych (CTR, TMA) mogących znajdować się w przestrzeni G. Oczywiście, nasz zdalnie sterowany model musi spełnić odpowiednie warunki: jego waga z całym wyposażeniem nie może przekraczać 25 kilogramów, lot musi odbywać się w zasięgu wzroku pilota, zaś jego charakter musi być jedynie rekreacyjny lub sportowy.

Jeśli chcemy wznieść się powyżej poziomu G to prawo polskie nam tego zabrania. Dla osób chcącym latać w rejonach lotnisk kontrolowanych (strefy TMA i CTR) obowiązują zasady, którym podlegają pozostałe statki powietrzne, a ponadto ich dron rc musi posiadać takie urządzenia, w które wyposażone są statki powietrzne operujące w warunkach IFR (lot na instrumenty) lub VFR (lot z widocznością), czyli urządzenia nawigacyjne i łączności umożliwiające lot, zaś sam przelot dronem zdalnie sterowanym musiałby być poprzedzony zgłoszonym wcześniej planem lotu.

Jeśli model zdalnie sterowanego drona rc jest cięższy niż 25 kilogramów, to poza zasadami, które obowiązują normalne statki powietrzne latające w kontrolowanej strefie C, pilot musi mieć odpowiednie pozwolenie od Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, które wydaje się w momencie zakończenia procesu związanego z nadzorem nad budową statku powietrznego. W przypadku modeli, których operowanie miałoby odbywać się bez widoczności drona z ziemi tylko przy użyciu urządzeń FPV, czyli z poziomu kamery umieszczonej na modeli, to podobnie jak w przypadku statków powietrznych poruszających się w warunkach IFR oraz VFR , dron musi posiadać urządzenia służące do komunikacji (łączność radiowa) i nawigacji. Ponadto wymagany jest plan lotu.

Osoby korzystające z dronów w celach zarobkowych (filmowanie fpv, obserwacja terenu z powietrza), muszą w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego uzyskać stosowny certyfikat UAVO umożliwiający pilotowanie drona. Osoby, którym zależy na lotach fpv bez widoczności modelu z ziemi, mogą uzyskać od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odpowiednie pozwolenie na loty w wydzielonej strefie EA (exercise area).

Jak zatem wynika z powyższego, jeśli nasz model zdalnie sterowanego drona nie przekracza 25 kilogramów i pilotujemy go w zasięgu wzroku, to możemy nim latać bez konieczności posiadania jakiegokolwiek zezwolenia w obszarze od poziomu ziemi do wysokości 3km. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości posiadaczy zdalnie sterowanych dronów związane z koniecznością posiadania pozwolenia na wykonywanie lotów powietrznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.