Posiadanie i użytkowanie na drona – jak to jest naprawdę?

Od 1 stycznia bieżącego roku na terenie Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy na posiadanie i “obsługę” dronów. Pojawiają się nowe wymogi oraz ograniczenia i zniesione zostały niektóre dotąd obowiązujące zapisy.
W całym tym zamieszaniu coraz częściej zastanawiacie się i pytacie, czy zakup i/lub użytkowanie drona nie przysporzy Wam dodatkowych problemów.
Uspokajamy, bo zmiany te, nie są to takie straszne, jak je malują.

https://blog.gimmik.net/wp-content/uploads/2018/04/komunie-7.jpg

Przepisy w pigułce

Co musicie wiedzieć, to przede wszystkim, że wprowadzone zostały m.in:
– obowiązek rejestracji pilotów o wadze większej, niż 250 g
– określony został minimalny wiek pilota
– drony zostały podzielone i sklasyfikowane
– nastąpiło zwolnienie z wymogu badań lekarskich
– brak podziału lotów na rekreacyjne, sportowe, czy komercyjne
– rozróżniono pojęcie operatora i pilota drona (bo to nie to samo- operator to właściciel drona i może być nim np. firma; pilotem natomiast jest osoba sterująca modelem)

Po kolei …

Rejestracja pilotów prowadzona jest w formie elektronicznej na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego www.ulc.gov.pl.
Do rejestracji wystarczy podanie danych teleadresowych osoby fizycznej lub prawnej, w której imieniu odbywa się wpis. Każdy operator otrzymuje też numer rejestracyjny, który trzeba umieścić na swoim modelu latającym. I to wszystko.

Młodzi piloci, czyli ci powyżej 14 r.ż. mogą zarejestrować się za zgodą opiekuna prawnego, ponieważ wg nowych przepisów, takie osoby nie mogą być pełnoprawnymi operatorami drona.

Obowiązkowe szkolenie
Po rejestracji na stronie ULC, każdy operator musi przejść szkolenie online, które wieńczy test.
Obejmuje on pytania m.in z zakresu ogólnej wiedzy nt. dronów, bezpieczeństwa i ochrony danych czy prywatności. Wydaje się to trudne, ale spokojnie – tak się tylko wydaje. Jeśli macie minimalne pojęcie, a drony to wasz konik, to będzie dla Was tylko formalność.

Podział i klasyfikacja dronów

Loty dronem podzielono na 3 kategorie:
otwartą, która z kolei dzieli się na A1, A2 I A3 (jak poniżej)
szczególną,
certyfikowaną,

Modele dronów podzielono na klasy pod względem wagi:
bez klasy – budowane samodzielnie na własny użytek – do 250 gramów
C0 – <250 gramów,
C1 – <900 gramów,
C2 – <4 kg,
C3 – <25 kg,
C4 – <25 kg,

Kategoria otwarta

Ta nas najbardziej interesuje, ponieważ w Gimmik spotkacie drony wpisujące się głównie w tę kategorię.

Posłużymy się tutaj również tabelą Urząd Lotnictwa Cywilnego

A1 – Dopuszcza się przelot nad osobami postronnymi (z pewnymi ograniczeniami), ale nie wolno wlatywać nad zgromadzenia osób
A2 – Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od osób to 30 m lub 5 m jeżeli dron posiada funkcję ograniczającą prędkość lotu
A3 – Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od osób i zabudowy to 150m

*Zgromadzenia osób – zgromadzenia, w którym zagęszczenie osób uniemożliwia im przemieszczanie się.
Żródło: ulc.gov.pl

Kategoria szczególna i certyfikowana

W skrócie wygląda to tak, że do kategorii szczególnej przypisane są loty niemieszczące się w granicach kategorii otwartej, czyli o zwiększonym ryzyku dla osób trzecich, więc musimy mieć m.in zezwolenie na taki lot.
Natomiast w kategorii certyfikowanej mamy obowiązek posiadania zezwolenia na lot tak, jak w kategorii szczególnej+ musimy mieć aktualny certyfikat operatora.

Suma sumarum

Może się wydawać, że dużo szczegółów, ale w praktyce ale jak się “ugryzie” ten temat, to nie jest to takie trudne. Bez wychodzenia z domu – załatwicie wszystko.

Pamiętajcie, aby móc latać bez rejestracji i szkolenia obowiązuje kategoria otwarta, klasa C0 lub przy własne konstrukcje o całkowitej wadze nie przekraczającej 250 gramów.

Jeśli zechcecie posiadać i pilotować coś większego, będziecie musieli dokonać rejestracji operatora/pilota drona + przejść szkolenie on-line + pozytywnie zdać test.
A jeżeli wybieracie/pilotujecie drona wyposażonego w urządzenie zbierające dane (np kamera) przepisy nakazują rejestrację pilota, nawet wtedy, gdy model waży poniżej 250 gramów.

Pozostaje teraz tylko wybór wymarzonego drona, kilka formalności i możecie ruszać w przestworza. Nie rezygnujcie ze swoich planów i pasji!

Szeroki wybór najlepszych dronów znajdziecie oczywiście w naszej hurtowni.