Oleje silikonowe

Zapewne każdy kto zetknął się z modelarstwem zdaje sobie sprawę, że modele rc nie są produktami bezobsługowymi. W dzisiejszym artykule skupimy się na samochodach zdalnie sterowanych, a w zasadzie na olejach silikonowych, które znajdują zastosowanie w amortyzatorach i dyferencjałach.

Najpopularniejszą i w zasadzie najlepszą marką olejów do amortyzatorów oraz olejów do dyferencjałów jest Tornado, którego oficjalnym dystrybutorem na terenie Polski jest hurtownia modelarska Gimmik. W ofercie producenta, poza paliwami nitro do samochodów RC, samolotów rci helikopterów na pilota, znajdziemy oleje silikonowe o lepkości od 100cSt aż do 1.000.000 cSt. Niektórzy producenci stosują różne miary, w których wyrażana jest lepkość danego oleju silikonowego. Tutaj znajdziemy tabelę konwersji cSt, dzięki której szybko odnajdziemy odpowiednik lepkości danego oleju według oznaczeń różnych producentów.

W amortyzatorach modeli RC stosujemy oleje silikonowe o znacznie mniejszym współczynniku lepkości niż te stosowane w dyferencjałach. Poprzez zmianę lepkości oleju silikonowego można zmienić szybkość kompresji amortyzatora. Wyższa lepkość bardziej tłumi skok amortyzatora i zawieszenie w pojeździe zdalnie sterowanym staje się bardziej sztywne. Dzięki zastosowaniu oleju silikonowego o niższej lepkości, amortyzator mniej tłumi drgania i samochód zdalnie sterowany ma dużo bardziej miękkie zawieszenie. Tak naprawdę to od modelarza zależy jakiej gęstości olej do amortyzatora wybierze, wszakże każdy ma swoje własne preferencje co do stylu jazdy. Z reguły oleje o wyższych lepkościach docenią drifterzy, którym zależy na utwardzeniu zawieszenia w swoim modelu RC, w przeciwieństwie do off-roadowców, którym do gustu przypadną oleje o niższej gęstości.

Olej do amortyzatorów marki Tornado

W ofercie firmy Tornado znajdują się oleje do amortyzatorów o lepkości  od 100 do 1.000 cSt, dostępne w butelkach o pojemności 50 ml.

Oleje silikonowe stosowane w dyferencjałach charakteryzują się dużo większą lepkością niż te w amortyzatorach. Dzięki dyferencjałowi możliwy jest szybszy obrót koła zewnętrznego w samochodzie w porównaniu do koła wewnętrznego przy pokonywaniu zakrętów. Koło zewnętrzne musi w takim momencie pokonać większy dystans od koła wewnętrznego. W tym momencie dyferencjał zapobiega ślizganiu się w miejscu koła, które musi przejechać krótszy odcinek. Używanie oleju do dyferencjałów o wysokiej lepkości zapobiegnie utracie przyczepności pojazdu na torze typu off-road. Z drugiej strony, jeśli użytkujesz pojazd na trasie o dosyć dobrej przyczepności, możesz użyć oleju do dyferencjału o niższej lepkości, dzięki czemu model RC będzie dużo swobodniej wchodził w zakręty.

Olej do dyferencjałów marki Tornado

Do dyferencjałów możemy stosować oleje o lepkości od 2.000 do 1.000.000 cSt, które również sprzedawane są w pojemniczkach 50 ml.

Oleje silikonowe znajdują zastosowanie nie tylko w modelarstwie RC, ale również w motoryzacji, np. w sprzęgłach wiskotycznych. Jest to sprzęgło, które umożliwia płynną regulację rozdziału momentu obrotowego – od rozłączenia do niemal sztywnego połączenia. Moment obrotowy przenoszony jest za pośrednictwem oleju silikonowego o dużej lepkości pomiędzy dwoma obracającymi się elementami. Sama regulacja stopnia zasprzęglenia uzyskiwana jest dzięki zmianie ilości cieczy między tarczami sprzęgła, zmianie odległości tarcz lub dzięki zmianie lepkości tej cieczy (oleju silikonowego). W samochodach marki Land Rover do regeneracji sprzęgła wiskotycznego (które jest wrażliwym elementem Land Roverów) z powodzeniem stosuje się olej do dyferencjałów o lepkości 60.000 cSt.

Sprzęgło lepkościowe (wiskotyczne) do samochodów marki Land Rover

Sprzęgła wiskotyczne stosuje się w motoryzacji również jako element łączący wentylator chłodnicy z osią obrotu pompy wody oraz w samochodach z napędem na 4 koła jako element układu przeniesienia napędu, zastępujący lub poprawiający działanie mechanizmu różnicowego.

Sprzęgło wiskotyczne wentylatora chłodnicy

Gdyby pojawiły się jakieś niejasności, zapraszam do komentowania poniżej. 🙂

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.