Obsługa i przechowywanie akumulatorów LiPo

W naszych wpisach znajdziecie sporo informacji na temat akumulatorów, w tym właśnie LiPo, ale dziś chcielibyśmy Wam je uzupełnić o bardzo ważną kwestię, a mianowicie – jak wygląda obsługa i przechowywanie akumulatorów LiPo. No bo wiecie, aby mieć dobry i sprawny aku, który długo służy, trzeba dbać o niego i dziś powiemy Wam, jak to zrobić.

Pierwszy raz

Jak zatem wygląda obsługa i przechowywanie akumulatorów LiPo jeśli chodzi o świeżo zakupione produkty? Fabrycznie nowy akumulator lipo jest tylko częściowo naładowany i w takim stanie może być przechowywany bez użytkowania. Przed użyciem po raz pierwszy należy go najpierw naładować. Możecie to zrobić ładowarką dołączoną do zestawu modelu  lub ładowarką modelarską z programem lipo, jak np Imax B6AC. W tym drugim wypadku sprawdzamy ilość cel pakietu (może być od 1 do 6), ustawiamy odpowiedni program na ładowarce i prąd ładowania równy 1C, gdzie C to pojemność akumulatora.

Po pracy – zaczekaj na ostygnięcie pakietu

Jest to bardzo ważny punkt, o którym wielu może nie wiedzieć. W trakcie użytkowania akumulator LiPo oddaje swoją energię, czemu towarzyszy wydzielanie się ciepła. Po skończonej zabawie należy go wyjąć z modelu i odczekać aż ostygnie. Ładowanie ciepłych akumulatorów grozi ich uszkodzeniem, lub znacznym skróceniem ich żywotności. Efektem uszkodzenia może być tzw. spuchnięcie pakietu. Należy go wtedy niezwłocznie utylizować.

Ważne progi napięciowe akumulatora LiPo

Nowy pakiet posiada napięcie3,7V – 3,8Vna każdą celę w zależności od producenta i musicie zwrócić uwagę na takie progi:
• Naładowany akumulator ma napięcie4,2V
• Graniczny poziom rozładowania jedne celi to3,0V
• Napięcie na każdej celi do dłuższego przechowywania3,7V

 

Nie zostawiaj rozładowanych pakietów na dłużej

Kiedy akumulator ostygnie, nie zostawiaj go w tym stanie zbyt długo. Im dłużej Wasz „LiPol” będzie leżał rozładowany, tym gorzej dla niego i tym trudniej będzie go potem pobudzić do pracy. Rozładowanie poniżej poziomu krytycznego 3V na celę, spowoduje trwałe jego uszkodzenie. Naładuj go do pełna, jeśli wiesz, że będziesz nim śmigał lub naładuj go częściowo do przechowywania.

 

Przechowuj lipo z odpowiednim napięciem gdy nie są użytkowane

Gdy nie używasz swoich pakietów codziennie, należy je przygotować do dłuższego przechowywania. Odpowiednim napięciem na każdej z cel pakietu jest poziom3,7V. Poziom napięcia sprawdzamy za pomocą testera, lub podłączając lipola do mikroprocesorowej ładowarki. W tym drugim przypadku mamy ułatwioną sprawę, gdyż każde tego typu urządzenie posiada funkcję odpowiedniego wyrównania napięcia pakietu do dłuższego przechowywania. Funkcja ta nazywa się STORAGE.

 

Jak działa funkcja „Storage” w ładowarce modelarskiej

Gdy już sprawdzicie napięcia na poszczególnych celach, ładowarką modelarską możecie wykonać ładowanie lub rozładowanie każdej z nich, w zależności od poziomu napięcia. Można to obserwować na ekranie ładowarki, a końcowym efektem procesu będzie wyrównanie napięcia na wszystkich celach do poziomu 3,7V.

Torba ochronna

Należy pamiętać, że akumulatory lipo mogą być niebezpieczne i w ekstremalnych przypadkach mogą się zapalić. Dlatego ładowanie i przechowywanie pakietów zaleca się wykonywać w specjalnej torbie ochronnej, jak np Torba Ochronna Gens Ace LiPo