Kleje cyjanoakrylowe GPX – nie tylko do modeli

kleje cyjanoakrylowe

Klej powinien być w każdym polskim domu. Raczej nie ma koniecznośći tłumaczenia, do czego taki specyfik służy. W dzisiejszym wpisie skupimy się na nieco bardziej szczegółowych aspektach klejów – mianowicie ich gęstości, zastosowaniom oraz dlaczego nazywamy je „cyjanoakrylowymi.”

Czym są kleje cyjanoakrylowe

Krótko mówiąc, są to spoiwa, które natychmiastowo łączą klejone powierzchnie. Jak najszybsze połączenie dwóch elementów jest szczególnie przydatne w modelarstwie, kiedy takich części mamy czasem i setkę i nie możemy czekać na każdą z nich, „aż złapie”. Klej wysycha i utwardza łączone miejsce dosłownie w ciągu kilku sekund. Oprócz modeli plastikowych, cyjanoakrylaty wykorzystywane są w przemyśle do klejenia drewna, papieru, ceramiki, włókna węglowego i pianki EPP. Może się wydawać, że łączą wszystko, ale radzimy uważać. Próby klejenia, na przykład, materiałów skórzyanych, dżinsowych lub bawełnianych doprowadzą do gwałtownej reakcji chemicznej, podczas której łączona powierzchnia może nawet się zapalić. Ubrania i klej? Złe połączenie.

kleje cyjanoakrylowe

Warto również wiedzieć, że kleje cyjanoakrylowe mają dość krótki termin przydatności. Można go przedłużyć, trzymając je w chłodnym miejscu, ale kto, na co dzień, chowa klej do lodówki? Wystarczy 6 miesięcy w temperaturze pokojowej, aby klej zgęstniał na tyle, by do niczego już się nie nadawać.

Cyjanoakrylat? Brzmi groźnie

Kleje cyjanoakrylowe są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Nie wolno przystępować do pracy z nimi bez rękawiczek lub z odkrytą skórą. Nie mamy tu na myśli klejenia modelu czołgu w kombinezonie ochronnym i maską przeciwgazową, ale pewne minimum BHP powinno zostać zachowane. Kropla cyjanoakrylatu, która spadnie na skórę, natychmiast ją skleja, tworząc białą skorupę. Specyfik rozgrzewa się wtedy do kilkudziesięciu stopni Celsjusza i potrafi nieźle poparzyć. Opary, które są wydzielane podczas pracy, również są trujące. Nie wydziela się tego dużo, ale wystarczająco, by podrażnić drogi oddechowe. Po prostu, zadbajcie o swoje bezpieczeństwo przed pracą.

 

Zastosowanie według podziału na gęstość

Wyróżnić możemy kleje bardzo rzadkie, rzadkie, średnie i gęste. Taki podział stosujemy ze względu na lepkość, który określamy jednostką cPs

  • Kleje rzadkie i bardzo rzadkie posiadają lepkość na poziomie ok. 15-40 cPs. Najlepiej sprawdzą się przy łączeniach punktowych w miejscach trudno dostępnych. Wiązanie jest błyskawiczne, a klej wnika głęboko w klejone miejsce, tworząc przezroczystą, cienką spoinę. Jest to dobry wybór do klejenia elementów bardzo trudno dostępnych i/lub o niewielkiej powierzhczni, które należy jak najszybciej połączyć. Bardzo szybkie łączenie może być niekiedy wadą takich klejów – nie mamy bowiem czasu, by ewentualnie coś poprawić. Ponadto, jeśli nałożymy za dużo kleju, to zwyczajnie spłynie on po ściankach klejonej powierzchni, schnąc w międzyczasie i brudząc ją.

  • Kleje średnie są zdecydowanie najbardziej uniwersalne i najchętniej wykorzystywane w modelarstwie oraz w klejeniu niewielkich powierzchni. Są już trochę bardziej lepkie (120-300 cPs). Wiązanie następuje trochę wolniej niż w przypadku klejów rzadkich, dlatego mamy troszkę czasu na niewielkie poprawki, ale i tak trzeba się z tym śpieszyć. Klej nie wnika już tak w powierzchnię i nie będzie z niej spływać.

  • Kleje gęste bardzo dobrze sprawdzą się przy łączeniu drewna (w szczególności balsowego) lub tektury. Prawie w ogóle nie wnikają w miejsce klejenia. Tworzą widoczną i grubą spoinę. Klej odznacza się bardzo wysoką lepkością; można wręcz powiedzieć, że to żel. Taki specyfik z pewnością znajdzie zastosowanie przy klejeniu makiet lub w tematach nieco bardziej przemysłowych, gdzie widoczna spoina nie jest problemem.

 

 

Nie tylko kleje

Do naszych klejów GPX gorąco polecamy aktywator. Co to takiego? Jest to preparat w aerozolu, który natychmiastowo utwardza spoinę – szczególnie przydatne przy klejach o wysokim współczynniku lepkości. Kiedy użyjemy aktywatora na powierzchni łączonej, doprowadzi to dość gwałtownej reakcji chemicznej, podczas której cyjanoakrylat dosłownie się zagotuje… i natychmiast wyschnie. Aktywatory sugerujemy stosować wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne, bowiem nie jest to do końca bezpieczny proces, a już na pewno nie próbujcie tego w domu – tylko troszkę dalej.

kleje cyjanoakrylowe

W przypadku gdy nasz klej zdążył wyschnąć i nie jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego – jest możliwe usunięcie go. Będziemy potrzebować specjalnego rozlepiacza do klejów CA. Podgrzewa on spoinę i rozpuszcza tak, by możliwe było odłączone klejonej powierzchni. Podobnie działa na cyjanoakrylaty aceton, lecz ten płyn ma w zwyczaju nieodwracalnie uszkadzać powierzchnie, więc nie jest to gra warta świeczki.

Klej do wszystkiego

Kleje modelarskie GPX mają bardzo szerokie zastosowanie. Tam, gdzie klej gęsty nie daje rady, można zastosować klej rzadki. Jeśli potrzebna jest wysoka gęstość, ale i bardzo szybkie utwardzenie preparatu, można użyć aktywatora. Nie tylko świetnie sprawdzają się przy klejeniu modeli plastikowych lub prostych naprawach, ale są z powodeniem wykorzystywane w przemyśle. W naszej hurtowni znajdziecie pełen „arsenał” zarówno klejów jak i akcesoriów do nich po to, by pierwszy model do sklejania był wielką frajdą, a pierwsza naprawa modelu RC przebiegła bezproblemowo.