Jakie paliwo wybrać do modelu RC

Jakie paliwo do modelu RC

Kupiłeś właśnie model z silnikiem spalinowym za miliony monet. Potwierdzenie zamówienia, paczka w drodze… Specjalnie wziąłeś urlop na ten dzień i czekasz jak na szpilkach. W końcu słyszysz ciężkie kroki oraz groźne pomruki, z których wyciągasz co najwyżej kilka niecenzuralnych słów. Teraz masz pewność, że to kurier, który targa twój 7-kilowy model na czwarte piętro. Niestety, deweloper nie pomyślał o windzie… Szybkie „dziękuję, do widzenia” i masz go przed sobą. Monstrum z silnikiem spalinowym właśnie stoi przed tobą. Wyciągasz wszystko z pudełka – dobrze się przygotowałeś do zakupu, wybierając nie tylko model, ale i potrzebne akcesoria jak klucz do świec, ładowarki oraz klipsy. Składasz wszystko do kupy zgodnie z poradnikami w internecie i przystępujesz do pierwszej próby odpalenia auta.

Po kilku bezowocnych próbach dociera do Ciebie, że zapomniałeś o takim niewielkim szczególe, który odróżnia auta spalinowe od elektrycznych… Zgadza się, zapomniałeś o paliwie – bez którego model nadaje się najwyżej na wystawę. Tak na dobrą sprawę, nie wiesz za bardzo, jakie paliwo wybrać do modelu RC, lecz z tyłu głowy coś ci mówi, że to nie jest taka prosta sprawa. Siadasz z powrotem do komputera i zadajesz wujkowi Google TO pytanie:

Jakie paliwo jest najlepsze dla mojego modelu?

W skrócie – takie, jakie zaleca producent. Pomiędzy autem spalinowym RC a prawdziwym samochodem nie ma aż tak wielkich różnic, pomijając rozmiar. Skoro do swojego ukochanego Audi czy Mercedesa lejesz olej taki, jak w instrukcji obsługi, to stosuj tę samą zasadę do swojego modelu względem paliwa. Przynajmniej na początku. Jeśli producent zaleca paliwo z zawartością nitrometany 16%, a wlejesz tam 20%, to nie oznacza, że silnik wybuchnie. Będzie, natomiast, inaczej się zachowywał. Może, na przykład, non-stop gasnąć lub się przegrzewać. Producent zaleca to modelu takie paliwo, dzięki któremu model, po dotarciu, będzie pracował równo, bez przegrzewania się ani innych niemiłych niespodzianek. Zmiana paliwa na inną mieszankę zawsze wiąże się z regulacją silnika właśnie pod to paliwo. Jeśli to to twoja pierwsza „spalinówka” – na razie warto zostać przy mieszance zalecanej i stopniowo „uczyć się modelu”, aby go nie zniszczyć przy ewentualnych modyfikacjach.

Jakie paliwo do modelu RC

Zatem jakie paliwo wybrać do modelu RC? W naszej hurtowni znajdziecie produkty Tornado oraz Merlin. Każdy z nich ma inną pojemność, inne stężenie nitrometanu oraz jest przeznaczony do modeli w innych skalach. Większość z nich można z powodzeniem stosować również w łodziach z napędem spalinowym.

Z czego składa się paliwo modelarskie

Skupimy się na paliwach na bazie nitrometanu, bowiem najpopularniejsze samochody RC spalinowe to właśnie te z silnikiem nitro. Paliwa modelarskie są mieszanką alkoholu metylowego, nitrometanu (w różnym stężeniu), oleju rycynowego (również w różnym stężeniu) oraz katalizatorów. Ponadto, producenci zwykli dodawać do swoich paliw różne uszlachetniacze, które wpływają na ogólne polepszenie osiągów silnika. Jakież to uszlachetniacze? Najczęściej są to… tajemnice.

Jakie stężenie nitrometanu do mojego silnika?

Stężenie nitrometanu w najpopularniejszych paliwach waha się pomiędzy 10% a 40%. Istnieją również mieszanki z zerową zawartością nitro lub z taką przekraczającą 60%, lecz tym razem skupimy się na najpopulerniejszych stężeniach. To, ile jest nitro w paliwie znacząco wpływa na zachowywanie się modelu podczas jazdy.

Ogólna zasada jest taka: do silników .12-.18 zwykle używa się paliwa o stężeniu nitro 10%-20%. Silniki .21-.27 zwykle potrzebują więcej tego specyfiku w mieszance. Pomiędzy 20% a 40%.

„O co w ogóle chodzi z tym stężeniem, co to daje?” – zapytasz. Im więcej „nitro w nitro”, tym silnik ma lepsze osiągi i na odwrót. Silnik będzie o wiele mocniejszy, jeśli zalejesz go paliwem 40%, ale nie odbywa się to bez konsekwencji. Wyższe obroty, wyższa temperatura, przegrzewanie się – mówi Ci to coś? Dokładnie. Im większe stężenie, tym silnik odznacza się niższą żywotnością i zwiększoną awaryjnością.

Z kolei – jeśli w instrukcji napisane jest: zalecane paliwo o stężeniu 25% nitrometanu – a wlejesz do środka paliwo 16%, to, rzecz jasna, układ napędowy będzie miał mniejszą moc i będzie trwalszy, silnik może gasnąć i niestabilnie pracować. Konieczna będzie regulacja napędu tak, aby dawał sobie radę ze słabszym paliwem.

Paliwo dla silników benzynowych

Tutaj nie ma co się rozpisywać. Zwykła benzyna rozrobiona z olejem w proporcjach, jakie zaleca producent. Tak jak do piły spalinowej czy do kosiarki. Co przemawia za wyborem auta benzynowego? Z pewnością cena. Przyjęło się, że cena za litr benzyny jest dość wysoka, kiedy tankujemy nasz prawdziwy samochód. Ale co powiecie na ceny paliwa nitro? Tutaj cena za litr „zaczyna się” od 30 złotych. Jest różnica. Inna sprawa, że auto benzynowe kosztuje zwykle 3 razy tyle, co zwykłe nitro, lecz patrząc nieco dalej niż kilka miesięcy naprzód – auto benzynowe zwróci się szybciej.

Jakie Paliwo do silników RC

Ponadto, samochód na benzynę nie wymaga tyle regulowania co nitro. Jak to mówią handlarze samochodów: lać paliwo i jechać.

Czy mogę wlać benzynę do silnika nitro i na odwrót?

Niby wszyscy to wiedzą, ale i tak każdy pyta, więc… nie, nie rób tego. Silniki benzynowe a silniki nitro to są całkowite odrębne i różne od siebie konstrukcje. Zupełnie inne warunki pracy, inne ciśnienie, smarowanie, chłodzenie, dosłownie wszystko.

Oczywiście, jeśli zechcesz zasilić silnik żarowy benzyną, to jest szansa, że odpali, może nawet popracuję chwilę (z naciskiem na „chwilę”). Pamiętaj jednak, że wlewając benzynę do silnika nitro robisz to po raz pierwszy i ostatni, bowiem silnik ulegnie zniszczeniu lub nawet wybuchnie, raniąc odłamkami wszystkich w promieniu kilkunastu metrów. I to nie żart.

Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku zasilania silnika benzynowego paliwem nitro. Taki silnik odpali i będzie pracować, lecz nie za długo. W takiej sytuacji zostaje on wkręcony na bardzo wysokie obroty, szybko się przegrzewa, nie ma odpowiedniego smarowania i, w efekcie, po drugim, trzecim razie, nadaje się na śmietnik.

 

Podsumowanie

Z całego wpisu wywnioskować można, że co paliwo, to inna specyfikacja i inna praca silnika. Co to oznacza? Ano to, że dopóki jesteśmy początkującymi w temacie modelarstwa spalinowego, to najlepiej trzymać się zaleceń producenta co do jakości paliwa. Nie tylko zmiana stężenia nitrometanu lub inny stosunek oleju do benzyny całkowicie odmienia pracę silnika, ale nawet zastosowanie paliwa o takich samych parametrach, ale od innego producenta, skutkuje zupełnie innym charakterem pracy silnika. Czasem lepszym, czasem gorszym. Jakie paliwo wybrać do modelu RC? Najpierw takie, jakie jest w instrukcji. Kiedy już zapoznamy się z autem, poznamy jego mocne i słabe strony, można zacząć eksperymentować z różnymi mieszankami, a nawet tworzyć swoje! Paliwa jak i składniki do mieszania znajdziecie, jak zawsze, w Gimmiku.