Jaki samolot RC dla początkujących wybrać?

samolot rc dla początkujących

Modelarstwo RC jest branżą bardzo rozległą, jeśli chodzi o wybór pojazdu, który chcemy pilotować. W dużym uproszczeniu do wyboru mamy modele jeżdżące, pływające i latające. Słowo „pilotować” również nie jest tu bez znaczenia, gdyż zwykle używamy go w odniesieniu do pojazdów latających. Nie inaczej jest tym razem – gdyż dzisiejszy wpis poświęcamy pytaniu: „jaki samolot RC dla początkujących wybrać dla siebie lub dla dziecka?”  Samoloty zdalnie sterowane są wciąż kojarzone z bardzo skomplikowaną sferą modelarstwa RC – taką, gdzie „siedzą” wyłącznie profesjonaliści. Wraz z pomocą dwóch niewielkich „latadeł” RC zamierzamy ten mit obalić i pokazać, że nawet początkujący nie mają się czego bać.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Bez dwóch zdań najważniejsza jest wersja samolotu. Przez to rozumiemy, czy produkt jest już gotowy do lotu po wyjęciu z pudełka. Niekiedy konieczne będzie dokupienie osprzętu, który pozwoli na lot. Wyróżniamy wersje: RTF (ready to fly), ARF (almost ready to fly), PNP (plug and play) orad KIT (do złożenia). Początkujący pilot powinien skupić się na modelach RTF – takich, gdzie nie trzeba dokupować akumulatora, silnika ani żadnych innych części, bowiem wszystko jest zawarte w zestawie. Zwykle wystarczy zamontowanie skrzydeł w kadłubie, naładowanie akumulatora i… pierwszy dziewiczy lot.

samolot rc dla początkujących

Niemniej ważnym atrybutem nowego samolotu jest materiał, z jakiego został wykonany. Najpopularniejszymi tworzywami są obecnie pianka EPP i balsa. Konstrukcje wykonane z takich surowców są bardzo lekkie, wytrzymałe i, co ważne, łatwe w naprawach. W przypadku uszkodzenia fizycznego wystarczy skleić dwie warstwy zwykłym klejem cyjanoakrylowym i, po kilkunastu sekundach, model znów jest w pełnej gotowości do lotu. Owszem, istnieją samoloty wykonane z włókna węglowego, aluminium lub innego rodzaju drewna, jednakże wymagają one sporego doświadczenia w pilotowaniu. Uszkodzenie takiego modelu jest nieodwracalne, dlatego w dzisiejszym wpisie raczej darujemy sobie rozprawianie o nich.

Samolot RC w rękach początkującego będzie znajdować się częściej na ziemi, aniżeli w powietrzu. Bardzo ważne jest, aby z każdego twardego lądowania wychodził jedynie z niegroźnymi zadrapaniami. Przynajmniej do czasu, aż nabierzemy wprawy. Wiemy również, że szukać należy wersji Ready to Fly. Mamy zatem jakiś już obraz sytuacji. Przyszedł czas, aby wybrać odpowiedni samolot RC dla początkujących.

 

Cessna 182 Micro

Nie taka do końca „micro”, ponieważ rozpiętość skrzydeł wynosi 50cm. Nie jest to długość oszałamiająca, ale też nie taka znowu mała. W sam raz dla początkujących. W zestawie, oczywiście, nadajnik, akumulator z ładowarką oraz pełna elektronika już zamontowana w modelu. Model wykonany z pianki EPP, a więc bardzo trudno go „połamać” lub uszkodzić nieodwracalnie.

samolot rc dla początkujących

Ten samolot RC dla początkujących nie należy do trudnych w pilotażu. Początkujący szybko go „wyczuje” na tyle, by nie rozbijać się co kilka sekund. Ponadto, model jest bardzo, ale to bardzo zwrotny – można rzecz, że wręcz zawraca w miejscu. W locie po prostej linii zachowuje się bardzo stabilnie. Pomimo niewielkiej wagi, nie ulega tak łatwo wpływom warunków atmosferycznych. Można nim latać nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz budynków, np. hal sportowych. Jest jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy samolot zdalnie sterowany do rozpoczęcia przygody z pilotażem

 

Cessna Mini

Jest to samolot o rozmiarze większym od poprzednika na tyle, by nie kategoryzować go jako „micro”, lecz jako „mini”. Rozpiętość skrzydeł wynosi 57,5cm. Poza kilkoma wizualnymi udogodnieniami, samolot nie odbiega zbytnio od swojego mniejszego brata. Jest wykonany również z pianki EPP. Tak jak poprzednik, wyposażony jest w cały osprzęt potrzebny do uruchomienia, tj. silnik bezszczotkowy, regulator obrotów, nadajnik 4-kanałowy i akumulator 3S. Wszystko to pozwala błyskawicznie wzbić się w powietrze. Większy rozmiar modelu równa się nieco lepsza stabilność, ale kosztem zwrotności. Obie te cechy są bardzo ważne, szczególnie na początku zmagań powietrznych, dlatego musicie wybrać, w czym lepiej się będziecie czuć.

samolot rc dla początkujących

Zasięg modelu wynosi 200 metrów, więc można odlecieć nim na całkiem sporą odległość bez żadnych zakłóceń. Warto pamiętać, że samolot nie należy do demonów prędkości. Pokonywanie barier dźwięku jest domeną samolotów ciężkich i mało zwrotnych. Cessna jest wyjątkowo lekka, więc opór powietrza nie pozwoli jej na osiąganie zawrotnych prędkości. Naszym zdaniem jest to zaleta w przypadku, gdy to wasz pierwszy samolot. Z pewnością, niedoświadczony pilot nie ma wyrobionego czasu reakcji i silny podmuch wiatru w połączeniu z wysoką prędkością doprowadzi na pewno do bolesnego wypadku.

Nie taki diabeł straszny…

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z charakterystyką obu modeli, nie jesteście już zdania, iż samoloty RC to czarna magia dla „zielonych w temacie”. Wręcz przeciwnie – jest to świetna zabawa dla młodszych i starszych. Jesteśmy przekonani, iż sterowanie prawdziwym samolotem daje większą frajdę aniżeli loty na symulatorze przed komputerem. W miarę nabierania wprawy, możecie modyfikować swoje samoloty, wymieniać silnik lub elementy konstrukcyjne na węglowe lub całkowicie przesiąść na lepszy model, a może… zbudować go samemu? Możliwości są nieograniczone.