Jaki akumulator LiPo kupić do modelu RC?

jaki akumulator lipo kupić

Akumulator jest jednym z najważniejszych komponentów modelu zdalnie sterowanego. Nieważne, czy jest dron, łódka, czy samochód; bez źródła energii nie pojedzie – przynajmniej, jeśli mowa o modelach elektrycznych. Jeśli kupiłes właśnie swój pierwszy samochód z silnikiem elektrycznym i chciałbyś wydłużyć czas jazdy, najlepszym wyjściem będzie kupno dodatkowego pakietu… Tylko jaki akumulator LiPo wybrać? Biorąc pod uwagę, że wybór baterii jest ogromny, a każda z nich różni się od siebie parametrami, można dostać zawrotu głowy. W tym wpisie podpowiadamy, jaki akumulator LiPo kupić do modelu.

Dlaczego LiPo?

Baterie LiPo, czyli litowo-polimerowe, praktycznie zdeklasowały tradycyjne akumulatory NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowe) w modelarstwie RC. Te drugie są czasami obecne w zabawkach RC, ale i to już się powoli zmienia,

LiPo są lżejsze od NiMHów – dużo lżejsze. Weźmy, na przykład, akumulator Gens Ace 3000mAh 7.4V oraz odpowiadający mu pakiet LRP 3000mAh 7.2V. Ten pierwszy jest ponad dwukrotnie lżejszy od NiMHa. W samolotach stosuje się tylko baterie LiPo właśnie ze względu na wagę.

Baterie litowo-polimerowe górują nad „NiMHową” konkurencją również pod względem kształtu. Te drugie składają się akumulatorków zgrzanych ze sobą i połączonych szeregowo. Niestety, nie mamy tu wielkiego pola manewru, jeśli chodzi o kształt, gdyż do wy. Sytuacja jest diametralnie inna w przypadku „LiPoli”, gdyż tutaj mamy cele (czyli tzw. „esy”). Aby lepiej to zobrazować, porównajcie akumulator NiMH 400mAh oraz LiPo 380mAh. Jest różnica?

jaki akumulator lipo kupić

Najważniejsze parametry akumulatora LiPo

Tutaj skupimy się bardziej na tym, co pakiet LiPo może zaoferować modelowi. Najważniejsze parametry akumulatora litowo-polimerowego to:

  • Pojemność – wyrażona zwykle w miliamperogodzinach (mAh), w dużym uproszczeniu, determinuje, jak długo model będzie poruszać się o własnych siłach. Oczywiście, nie bez znaczenia pozostają tutaj waga modelu, jak długo gazujemy „na max”, rodzaj silnika, rodzaj nawierzchni, a nawet wymiary kół. Pojemność akumulatora w mAh ma wpływ właściwie tylko na czas jego działania, dlatego w tym przypadku – im więcej, tym lepiej… ale pamiętajcie o wadze i o tym, że im dłużej model jeździ, tym mocniej się nagrzewa. Warto go ostudzić co jakiś czas.

  • Napięcie – parametr, który ma kluczowy wpływ na zachowanie modelu. Popularne modele w skali 1:10 zwykle jeżdżą na pakietach 7.4V (czyli 2S) lub 11.1V (czyli 3S). Co oznacza większe napięcie? Wyższą prędkość maksymalną; model dużo bardziej zrywny. W tym wypadku, jednak, nie działa zasada „im więcej, tym lepiej”, bowiem wejście na wyższy zakres napięć ma ogromny wpływ na wytrzymałość pozostałych komponentów auta. Przy przesiadce na mocniejszy akumulator, po pierwsze: zadbaj o dobre chłodzenie silnika i regulatora; będą wkręcać się na dużo wyższe obroty. Nieodpowiednie chłodzenie je spali. Następnie, wymień zębatki na metalowe, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Zwykłe plastiki szybko się wytrą pod takim obciążeniem.

 

  • Prąd rozładowania – czyli parametr określany symbolem „C”. Wbrew pozorom, wcale nie mniej ważny od napięcia. Określa bowiem, jakie maksymalne natężenie może oddawać akumulator. I tak akumulator Gens Ace z serii „BASHING” 5500mAh 11.1V 50C będzie oddawać stały prąd o natężeniu 275A. Obliczamy to, mnożąc pojemność wyrażoną w Ah razy wartość C – czyli 5.5A x 50C = 275A. Wartość prądu rozładowania ma kluczowe znaczenie przy dobieraniu elektroniki do modelu. Na przykład, wyżej wspomniany akumulator Gens Ace poradzi sobie z każdym silnikiem z naszej oferty, zostawiając jeszcze spor zapas.

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_48109/1.jpg

Jednakowoż, inny pakiet o pojemności 2500mAh i prądzie rozładowania 25C nie da sobie rady z silnikiem ARES PRO 7620kV, gdyż ten potrzebuje ponad 100A do pełnej mocy. Bateria  25C odda ledwo ponad połowę tego. Powstanie zjawisko „bottlenecku”, gdzie nigdy nie będziemy w stanie wykorzystania pełnego potencjału silnika.

Porównanie wybranych akumulatorów Gens Ace

Pozwolę sobie pominąć takie niuanse jak wymiary czy inna wtyczka, ponieważ z tym można sobie zawsze łatwo poradzić, a w przypadku modelarstwa RC nie zajedziemy daleko bez lutownicy.

 

Akumulator z serii „SOARING” zostały zaprojektowane z myślą o samolotach, helikopterach i większych dronach. Prąd rozładowania nie rzuca może na kolana, ale bardzo, że tak powiem, „kompaktowe” wymiary i ultralekka waga wynagradzają to po wielokroć. 10cm długości i 190g wagi przy 2700mAh pojemności i trzech celach? Tylko z serią SOARING.

https://www.gimmik.net/tmp/mercury/thcache_48114/1.jpg

Do typowego „Himociaka” w skali 1:10 polecam „BASHINGa” 3000mAh 7.4V 50C. Do czynienia mamy z pakietem w twardej obudowie (hardcase), więc można z powodzeniem umieścić go na zewnątrz auta. Poza tym, w tym wypadku na prowadzenie wysuwa się prąd rozładowania o wartości 50C – czyli akumulator poda 150A prądu ciągłego do modelu. I to za jedyne 100 zł. Co jak co, ale stosunek cena-jakość jest w wypadku tej baterii bezbłędny.

jaki akumulator lipo

Do łódki RC z silnikiem bezszczotkowym warto wyposazyć się w możliwie jak najpojemniejszy akumulator. Te modele nie potrzebują jeszcze większego kopa (choć jak kto woli), za to ich bolączką jest krótki czas działania – maksymalnie 10 minut na fabrycznym akumulatorze. Sugeruję wyposażyć się w pakiet o pojemności około 5000mAh, najlepiej hardcase. Pozwoli to na znacznie dłuższy czas pracy łodzi.

jaki akumulator lipo

Podsumowanie

Jaki akumulator LiPo kupić do modelu? Jak widać, nie jest to takie proste, jak może się z początku wydawać. Z samochodami sprawa jest jasna, gdyż musimy uważać właściwie na to, by nie przedobrzyć z napięciem. Ale co z samolotami i łodziami? Tu do gry dołączają jeszcze wymiary i waga baterii, więc z pojemnością też nie poszalejemy. Pomimo tak wielu czynników, na jakie trzeba uważać i kompromisów, na które musimy pójść, pakiet LiPo wciąż będzie lepszym wyborem niż jego odpowiednik NiMH.