Helikopter Syma S107G – samodzielne naprawy

W naszej hurtowni modelarskiej oferujemy wiele modeli helikopterów, które dają użytkownikom dużo radości z użytkowania. Przykładem takiego śmigłowca jest Syma S107G. To bardzo dobrze wykonany i nie sprawiający problemów produkt. Dzięki metalowej konstrukcji jest też bardzo trwały i odporny na upadki. Czasem jednak zdarza się drobna awaria, której nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dziś pokażemy jak część napraw i modyfikacji dokonać samemu, nie tracąc czasu na wysyłkę modelu do serwisu. Jeśli masz uszkodzone śmigła, kabinę, helikopter się nie wznosi, bądź pracuje krótko na baterii zapraszamy do lektury. Poruszymy temat przekładni napędowej, wymiany kabiny, śmigieł, akumulatora. Jakie narzędzia będą nam potrzebne? Przede wszystkim mały krzyżowy wkrętak, lutownica, pęseta.

Helikopter Syma S107G – wymiana śmigieł i stabilizatora lotu

Jedną z najprostszych czynności serwisowych jest wymiana śmigieł. Wystarczy odkręcić śrubki trzymające łopaty, nowe założyć na plastikowe trzpienie i ponownie skręcić. Jedyną trudnością, jaka może się pojawić to uciekająca i przekręcająca się podkładka dolna. Przy odrobinie wprawy można to w kilka minut ukończyć. Należy pamiętać, by nie skręcać śrubek do oporu, ale tak, by łopaty mogły się lekko obracać w gniazdach. W podobny sposób można wymienić inne elementy typu dekoracja ogona. Kiedy złamaniu lub zgięciu ulegnie stabilizator lotu wymienimy go przez odkręcenie śrubki mocującej, która jest jednocześnie trzpieniem, na którym porusza się stabilizator. Dwa wsporniki plastikowe odpinamy palcami.

Helikopter Syma S107G
Helikopter Syma S107G

 

Wymiana kabiny

Aby wymienić kabinę należy odkręcić 2 śrubki po przeciwnych stronach modelu. Do obudowy od środka przyklejona jest dioda sygnalizacyjna. Przy wymianie kabiny należy ją ostrożnie odkleić przy pomocy pęsety, pamiętając o tym, że dość cienkie przewody zasilające diodę są przylutowane bezpośrednio do nóżek elementu, więc łatwo można oderwać przewód.

Naprawa przekładni napędowej śmigieł (model nie wznosi się)

Czasem zdarza się, że jedno ze śmigieł głównych nie kręci się z taką sama prędkością jak drugie. Za napęd głównych łopat odpowiadają zębatki na pionowym wałku o numerach 1 i 2. Zębatka nr 1 to napęd dolnego śmigła, natomiast 2 to przeniesienie na górne łopaty. Podczas upadku może się zdarzyć, że uderzony zostanie główny wałek napędowy, co skutkuje przesunięciem osi względem zębatki nr 2 i górne łopaty przestają pracować prawidłowo. Należy wówczas za palcami bądź wkrętakiem przesunąć zębatkę nr 2 w dół względem wałka. Wałek od górnych łopat przechodzi przez tuleję dystansową, która swobodnie się obraca i ma za zadanie utrzymać odległość między sekcjami śmigieł.

Krótka praca na baterii (wymiana akumulatora)

Do wymiany akumulatora konieczny jest demontaż kabiny. Po zdjęciu kabiny pierwszą rzeczą jaką zobaczymy to akumulator. Jest on również przyklejony do podstawki za pomocą dwustronnej piankowej taśmy. Aby wymontować akumulator trzeba tę taśmę oderwać uważając, by nie uszkodzić przewodów, które są przylutowane do płyty głównej modelu. Następnie za pomocą lutownicy odlutować przewody, uważając na prawidłowe miejsce podłączenia. Pamiętaj o właściwej polaryzacji akumulatora oraz o zakupie akumulatora o właściwym napięciu i pojemności! Oryginalny ogniwo ma napięcie 3,7V i pojemność 150mAh.

Helikopter Syma S107G
Helikopter Syma S107G