Formowanie pakietów Ni-Cd

O konieczności formowania pakietów NiCd pisałem już kilka miesięcy temu w tym poście. Dzisiaj omówię dokładniej sam proces formowania akumulatorów niklowo-kadmowych.

Formowanie polega na trzykrotnym pełnym rozładowaniu i trzykrotnym pełnym naładowaniu pakietu małym prądem. UWAGA! Pełne rozładowanie pakietu i ogniw, które go tworzą nie oznacza rozładowania do 0V, a jedynie do poziomu napięcia krytycznego. Napięcie krytyczne jest to minimalne napięcie, dla którego ogniwo nie traci swoich właściwości. (Rozładowanie ogniwa poniżej napięcia krytycznego grozi trwałym uszkodzeniem ogniwa, a przez to całego pakietu.) Ogniwa typu NiCd charakteryzują się napięciem znamionowym 1,2V i napięciem krytycznym na poziomie 0,8V – 0,9V.

Zatem prawdiłowy proces formowania powinien polegać na powolym rozładowaniu pakietu do napięcia 0,9V x ilość ogniw, czyli dla pakietu Nosram 2200mAh do napięcia 5,4V. Następnie nasz pakiet należy naładować bardzo małym prądem rzędu 0,2 – 0,3A, aż do stanu pełnego naładowania. Kolejnym krokiem jest ponowne rozładowanie i naładowanie. Proces ładowania i rozładowania powtarzamy 3-krotnie.

Jak rozładowywać akumulator, w przypadku kiedy nasza ładowarka nie posiada funkcji rozładowywania?
Akurat z tym problemem możemy sobie poradzić bardzo prosto, a mianowicie wystarczy podłączyć obwód z żarówką. Należy jednak pamiętać, że pozostawienie takiego układu grozi rozładowaniem pakietu poniżej napięcia krytycznego, dlatego do w/w układu warto wpiąć woltomierz.

Dlaczego formowanie pakietów typu NiCd jest ważne?
Pakiety niklowo-kadmowe należą do grupy akumulatorów posiadających efekt pamięci, dlatego też ważne jest, aby ładować je do pełna i niedoładowywać. W celu zwiększenia żywotności, pojemności i „przystosowania” nowych ogniw do użytku konieczne jest zasotosowanie się do w/w wskazówek.

Na koniec dodam jeszcze, że każdy tym ogniwa charakteryzują się pewną żywotnością. Z czasem pojemność ogniwa i całego pakietu spada (po pewnej liczbie cykli ładowań) i w takiej sytuacji również wato przeformować nasze ogniwa i cieszyć się pojemnością zbliżoną do znamionowej i długim czasem zabawy naszym modelem.

Gdzie się stosuje pakiety typu NiCd?
Na chwilę obecną są to najczęściej akumulatory 7,2V montowane w samochodach rc i łodziach zdalnie sterowanych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.