Budowa modelarskiego silnika rakietowego

Doświadczeni modelarze potrafią zbudować rakietowy silnik rc samemu, ale amatorskie wykonanie silnika jest niebezpieczne i może przysporzyć problemów. Dlatego ze względu na przystępną cenę tych silników, sugerujemy zakup gotowego silnika. Jednak przed zakupem stajemy przed trudnym wyborem jaki silnik wybrać, a wybór będzie wiele łatwiejszy, kiedy poznamy budowę silnika rakietowego.

Modelarski silnik rakietowy B4-4

Sama budowa silnika rakietowego nie jest skomplikowana. Jego przekrój przedstawiony jest na rysunku, gdzie:
A) podstawa silnika;
B) ceramiczna dysza – krążek z otworem, w który wkłada się lont; tędy też wydostają się gazy powstające podczas spalania paliwa;
C) stałe paliwo rakietowe;
D) spowalniacz zapłonu prochu;
E) przegroda ceramiczna z otworem;
F) proch strzelniczy;
G) kapsel zapobiegający wysypywaniu się prochu z silnika.

Budowa silnika rakietowego rc

Samo odpalenie silnika nie należy do trudnych czynności. Należy podpalić lont (dostarczony wraz z silnikiem) włożony w dyszę wylotową (B). Kiedy lont się wypali, iskra dostanie się do paliwa stałego (C). Spalane paliwo wytwarza gaz, który z dużą siłą wydostając się przez otwór dyszy napędza rakietę. Kiedy paliwo się wypali, rozpędzona rakieta jest jeszcze siłą pędu unoszona ku górze – w tym momencie pali się opóźniacz (D) – jest to materiał, który wypala się w określonym czasie umożliwiając tym samym rakiecie lot do góry dzięki sile pędu. W pewnym momencie, kiedy spowalniacz się wypali, rakieta zwolni i zacznie spadać. Wówczas wypalony spowalniacz (D) zapali ładunek prochowy (F), który wybuchając w stronę korpusu, wytwarza podmuch wypychając głowicę (G) i spadochron (jeśli rakieta jest w taki wyposażona), dzięki któremu rakieta może bezpiecznie wylądować na ziemi. .

Wiemy już, jak zbudowany jest sam silnik rakietowy. Warto również przyjrzeć się oznaczeniom silników, bowiem każdy z nich charakteryzuje się różnymi parametrami, takimi jak impuls całkowity, ciąg maksymalny czy czas opóźnienia, a wartości te są łatwe do odczytania na pierwszy rzut oka. Na przykładzie silnika B4-4, wyjaśnijmy jego oznaczenia. Pierwszy symbol (litera) to oznaczenie klasy silnika, która określa impuls całkowity (iloczyn czasu pracy silnika i jego ciągu) wyrażony w Niutonosekundach[Ns]. To nic innego jak moc całkowita wytwarzana przez silnik.

Możemy wyróżnić różne klasy silników, gdzie każda litera wyżej oznacza podwojenie mocy całkowitej silnika:

  • A – impuls całkowity 0,01-2,50
  • B – impuls całkowity 2,51-5,00
  • C – impuls całkowity 5,00-10,00
  • D – impuls całkowity 10,01-20,00
  • E – impuls całkowity 20,01-40,00
  • F – impuls całkowity 40,01-80,00
  • G – impuls całkowity powyżej 80 Ns.

Dla przykładu, silnik z oznaczeniem „B” ma dwukrotnie więcej mocy niż silnik z oznaczeniem „A”. Drugie oznaczenie silnika, cyfra 4 odnosi się do siły ciągu silnika rakietowego. Ciąg maksymalny, wyrażany w Newtonach [N] informuje jak szybko silnik jest w stanie napędzić rakietę. Im ta wartość jest wyższa, tym wyższa prędkość. Wyższa siła ciągu może być najlepszym rozwiązaniem dla cięższych rakiet lub dla rakiet z wyższym współczynnikiem oporu (rakiety o większej średnicy).

Rakieta modelarska

Ostatnia wartość w oznaczeniu silnika oznacza czas opóźnienia (D) wyrażony w sekundach. To okres od zakończenia fazy pchania rakiety ku górze a odpaleniem ładunku prochowego (F), który wypycha głowicę uruchamiając spadochron rc umożliwiający bezpieczne wylądowanie rakiety. Dobór odpowiedniego czasu opóźnienia pozwoli rakiecie na osiągnięcie maksymalnej wysokości, dzięki której może zostać bezpiecznie uruchomiony spadochron bądź inny system wyhamowania rakiety podczas spadku. Silniki z oznaczeniem „0” nie posiadają czasu opóźnienia – po wypaleniu paliwa stałego następuje natychmiastowa inicjacja prochu strzelniczego, którego wybuch aktywuje spadochron. Z kolei silniki z oznaczeniem „P” (plugged) nie mają ani czasu opóźnienia ani prochu strzelniczego, zaś ich przedni koniec jest zatkany (zamknięty), uniemożliwiając uwolnienie gorącego gazu mogącego aktywować spadochron/system hamowania rakiety. Silniki te używane są w rakietach, które nie posiadają żadnego systemu amortyzującego upadek, czyli np. w małych rakietach które swobodnie spadają bądź w rakietach szybowcowych. Silniki z oznaczeniem P używane są również w większych rakietach wyposażonych w elektroniczne wysokościomierze bądź w liczniki odmierzające czas do uruchomienia systemu bezpiecznego lądowania. .

Gorąco zapraszamy z zapoznaniem się z szeroką gamą rakietowych silników modelarskich oraz rakiet rc i akcesoriów do rakiet dostępnych w ofercie hurtowni modelarskiej Gimmik! 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.