Aparatura Taranis Q X7 – tania ale potężna

Oprogramowanie OpenTX

Aparatura Taranis Q X7 firmy FrSky to tańsza i uproszczona wersja popularnej serii aparatur FrSky Taranis. Q X7 działa na OpenTX, ma nowoczesny, elegancki wygląd oraz łatwe w nawigacji menu. Jedną z najlepszych cech aparatury Taranis Q X7 jest jej pełna zdolność telemetryczna, jak równieżtechnologia RSSI wzmacniająca sygnał. Gumowa rękojeść sprawia, że aparatura pewnie leży w ręku. istnieje możliwość rozbudowy nadajnika o kartę pamięci SD. Slot na kartę pamięci (brak w zestawie), jak również złącze mini USB umiejscowione jest na spodzie aparatury.

Aparatura Taranis Q X7

Aparatura Taranis Q X7 – Funkcje

Aparatura zawiera system wibracji, dźwięków i głosu informujący użytkownika o wszelkich problemach i zdarzeniach. 16-kanałowa aparatura Taranis Q X7 ma gimbale na gładkich łożyskach kulkowych i jest wyposażona w sześć przełączników i dwa pokrętła które można dowolnie przypisać do kanałów, mixów lub innych funkcji. Oba gimbale są wyposażone w sprężynowy powrót do środku, dzięki czemu zmiana z Mode 2 na Mode 1 jest niezwykle łatwe – wystarczy zmienić ustawienie w menu i przestawić gimbale co można szybko zrobić odkręcając cztery śruby i przekładając sprężynę powrotową.

Oprogramowanie OpenTX

Dzięki popularnemu oprogramowaniu OpenTX pliki można udostępniać popularnym aparaturom Taranis X9D Plus. Gniazdo kart MicroSD oferuje praktycznie nieograniczone profile pamięci modeli. Port USB służy do aktualizacji i podłączenia do komputera w celu dostosowania ustawień. Aparatura Taranis Q X7 wyposażona jest również w wyjście audio jack (na słuchawki) i port trenera.

Inne ważne funkcje obejmują rejestrowanie danych lotu w czasie rzeczywistym oraz oczywiście bardzo małe opóźnienia pozwalające precyzyjne latanie.

Akcesoria i moduły

Kolejną ważną cechą jest duża rozszerzalność dzięki portom Smart Port oraz SBUS. Dostępna jest duża ilość różnych akcesoriów używających tych łatwych do podłączenia portów – przeróżne czujniki, sensory GPS, programatory, dodatkowe wyświetlacze telemetrii i wiele innych. Każdy może bez większych problemów zbudować swój własny idealny system. Aparatura Taranis Q X7 działa na oprogramowaniu OpenTX więc kompatybilność z różnymi akcesoriami jest bardzo dobra. A nawet w razie problemów zwykle wystarczy uaktualnić oprogramowanie do najnowszej wersji za pomocą komputera.

Możliwe jest również rozszerzenie aparatury poprzez podłączenie modułów typu JR, które umożliwią obsługę innych protokołów, oraz możliwe jest użycie modułu FrSky XJT aby umożliwić obsługę do 32 kanałów.

Dane techniczne

  • Zakres napięć roboczych: 6 ~ 15V (dopuszczalne są 2S, 3S LiPo)
  • Prąd roboczy: maksymalnie 210 mA (oba moduły RF i podświetlane włączone)
  • Temperatura pracy: -10 ~ 45 ℃
  • Podświetlany ekran LCD: 128 * 64px
  • Liczba konfiguracji modeli: 60 (z możliwością rozszerzenia za pomocą karty SD)
  • Kompatybilność: odbiorniki serii FrSky serii X, serii D i V8-II (plus inne odbiorniki, jeśli używany jest moduł zewnętrzny)

Podsumowując

Ogólnie rzecz biorąc aparatura Taranis Q X7 ma cechy droższych nadajników jak telemetria, oprogramowanie OpenTX, wysokiej jakości gimbale i wiele innych co daje jej niespotykanie wysoki współczynnik wartości do ceny. Jest ona doskonałym wyborem zarówno dla początkujących jak i nawet zaawansowanych użytkowników.