Akumulatory żelowe – budowa oraz zastosowanie

Akumulatory żelowe
Akumulatory żelowe

Akumulatory żelowe wykorzystywane są chętnie w modelarstwie np. do skrzynek startowych lub tam gdzie większe obciążenie nie stanowi problemu – w modelach jeżdżących oraz modelach łodzi. Zachęcamy do zapoznania z artykułem który wyjaśnia kwestie związane z budową, danymi technicznymi oraz zastosowaniem akumulatorów żelowych. W sklepie modelarskim Gimmik znajduje się bogata oferta tego typu akumulatorów.

Akumulatory żelowe – budowa

Akumulatory te zawierają jako elektrolit zżelowany kwas siarkowy. Materiałem używanym do żelowania kwasu siarkowego jest krzemionka. Akumulatory tego typu są zwykle produkowane są jako akumulatory typu „VRLA” czyli akumulatory kwasowo-ołowiowe z zaworami (z ang. valve regulated lead acid). Każdy akumulator składa się z ogniw o napięciu 2V i tak 6V akumulator posiada 3 ogniwa a 12V – 6 ogniw. W akumulatorach żelowych stosuje się kolektory (kratki) wykonane ze stopów ołowiu niezawierających antymonu. Inną technologią stosowaną w akumulatorach VRLA, konkurencyjną do akumulatorów żelowych, jest „AGM” ( z ang. absorptive glass mat) – technologia w której elektrolit jest zaabsorbowany w separatorze wykonanym z maty szklanej. Poprzez taki rodzaj wypełnienia przestrzeni międzyelektrodowej zlikwidowano możliwość wycieku elektrolitu z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Ponadto, polepszono moc maksymalną akumulatora z uwagi na niską rezystancję wewnętrzną.

Mocne strony

Akumulatory tego typu mogą pochwalić się wieloma atutami: nie wymagają one stawiania ich w pozycji poziomej (w przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów kwasowych), nie ma konieczności uzupełniania elektrolitu (żel nie odparowuje i z tego względu nazywa się je akumulatorami bezobsługowymi, nie ma wycieków elektrolitu (oraz wynikającej z tego korozji), cechują się dużą odpornością na temperatury, a także różnego rodzaju wibracje czy uderzenia. Bardzo dużą zaletą jest niskie samorozładowanie.

Zastosowanie akumulatorów żelowych

Ten typ akumulatora znajduje zastosowanie nie tylko w modelarstwie. Idealnie nadaje się do zastosowania w zasilaczach awaryjnych UPS, centralach alarmowych i wszędzie tam gdzie urządzenia muszą być niezależne od zasilania z sieci z uwagi na to że doskonale nadają się do zastosowań stacjonarnych a także pracy cyklicznej. Chętnie wykorzystywane są w skuterach, quadach oraz dużych zabawkach np. samochodów dla dzieci. Znajdują też zastosowanie w wózkach inwalidzkich czy samochodach elektrycznych. Nie można pominąć jednak zastosowań modelarskich – są nieocenione w łodziach zanętowych oraz skrzynkach startowych.

Akumulatory żelowe

Zasady prawidłowej eksploatacji

Warto zwrócić uwagę na prawidłową eksploatację tego typu akumulatorów. Specjaliści hurtowni modelarskiej Gimmik służą pomocą w zakresie ich eksploatacji. Po zakupie warto wykonać ładowanie wstępne które pozwoli wyrównać napięcia na celach akumulatora. Akumulatory ulegają nieznacznemu samorozładowaniu lecz od procesu produkcji do użytkowania może minąć trochę czasu w którym napięcie akumulatora spadnie. Po rozładowaniu akumulatora nie należy czekać z jego naładowaniem, zwykle w czasie do 24 godzina należy naładować go ponownie. Przechowywanie głęboko rozładowanego akumulatora przez dłuży czas może wpłynąć na utratę nominalnych właściwości. Za nominalny prąd ładowania można przyjąć 0.1C czyli 0.1xpojemność akumulatora w Amperogodzinach. Przykładowo akumulator 7.2Ah powinniśmy ładować prądem 0.72A.

Akumulatory żelowe

Zasiarczenie akumulatora i sposoby na jego uniknięcie

Jeśli dochodzi do zasiarczenia akumulatora najczęściej spotykamy się niestety z jego trwałą utratą parametrów. Przyczyną zasiarczenia jest jego pełne rozładowanie co pogłębia przechowywanie w tym stanie przez dłuższy czas. Nie należy dopuszczać więc do nadmiernego rozładowania aby zapobiec wystąpieniu zjawiska. Skutkiem zasiarczenia jest utrata możliwości akumulowania energii. Jak twierdzą specjaliści zasiarczenie skraca żywotność akumulatora nawet o 75%.